ŽENEVA, BRUSEL, BRATISLAVA. Počas Svetového dňa hepatitídy, pripadajúceho od roku 2008 na 19. mája, sa prakticky na celom svete konajú osvetové akcie zamerané na zvýšenie informovanosti najmä o hepatitídach B a C. Osvetová kampaň sa v najmenej 55 krajinách v roku 2008 niesla a aj v tomto roku sa koná na tému: "Som číslo 12? (Am I number 12?)."
Na celom svete žije približne 500 miliónov osôb s vírusovou hepatitídou. Ročne na ňu vo svete zomrie 1,5 milióna osôb. Štatisticky vzaté, na celom svete má hepatitídu B alebo C každý dvanásty človek. A väčšina osôb ani nevie, že trpí touto chorobou. Preto sa mimovládna organizácia Svetová aliancia hepatitídy (WHA), reprezentujúca približne 200 pacientskych združení na celom svete, rozhodla stať "hlasom" všetkých trpiacich na chronickú vírusovú hepatitídu B a C. WHA, založená pri príležitosti prvého Svetového dňa hepatitídy 19. mája 2008, chce zároveň poukázať, že vírusová hepatitída nepozná hranice a všetci pacienti by mali mať rovnaké podmienky na liečbu. Súčasne zdôrazňuje, že vírusová hepatitída je epidémia prítomná na celom svete, predstavuje vážny problém verejného zdravotníctva a - podceňuje sa.
Vlani WHA vyzvala vlády krajín na celom svete, aby zvýšili úsilie zamerané na prevenciu, diagnostiku aj liečbu ľudí s chronickou formou vírusovej hepatitídy B a C, uvádza na svojej stránke Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
WHA sa obrátila na jednotlivé vlády vo svete, aby sa pripojili k iniciatíve "12 požiadaviek k roku 2012": v nej žiada, aby sa vlády zaviazali na uskutočnení 12 nevyhnutných racionálnych krokov a opatrení v oblasti verejnej zdravotnej politiky. Tie majú do roku 2012 podstatne prispieť k zlepšeniu súčasnej situácie. WHA, aby dohliadala nad priebehom Svetového dňa hepatitídy a ubezpečila sa, že skutočne ide o iniciatívu riadenú pacientmi, si zriadila sídlo v Ženeve, kde je aj správa rada. Tá pozostáva so zástupcov pacientskych organizácií zo šiestich regiónov sveta a predsedu, ktorý zastupuje všetkých pacientov s hepatitídou. Hlavným cieľom Svetovej aliancie hepatitídy je zlepšiť osud miliónov pacientov s hepatitídou B a C.
Slovensko ako jedna z prvých na svete už v roku 1994 uznalo existenciu samostatného medicínskeho odboru - hepatológia - a následne sa mu podarilo vybudovať funkčnú sieť liečebno-preventívnej starostlivosti o pacientov s chronickými chorobami pečene.
Členom WHA je prostredníctvom Európskej asociácie pacientov s chorobami pečene aj slovenská asociácia pacientov HepHelp Klub. Ide o dobrovoľnú, nepolitickú a otvorenú organizáciu. Združuje pacientov s chorobami pečene a ľudí, ktorí sa stotožňujú s poslaním a cieľmi organizácie. Podporuje vzdelávanie a rozširovanie poznania v oblasti verejného zdravotníctva s orientáciou na choroby pečene.
Vírusová hepatitída je zápalové ochorenie pečene, pri ktorom dochádza následkom vírusovej infekcie k poškodeniu alebo až zániku buniek pečene.