SME

Legendárny čierny kašeľ sa po polstoročí vracia

Obávaný čierny kašeľ kedysi bežne spôsoboval vážne poškodenie zdravia aj smrť. Neskôr pred ním účinná vakcína a celoplošné očkovanie dokázali v Európe ochrániť celé generácie. Svet sa ho však nezbavil a dnes je opäť aktuálnym zdravotným problémom.

Mladé ženy by sa mali dať pred plánovaným tehotenstvom pre ochranu svojho dieťaťa pred infekciou preočkovať proti čiernemu kašľu, pretože účinnosť základného očkovania, ktoré absolvovali v detstve, je už veľmi nízka.Mladé ženy by sa mali dať pred plánovaným tehotenstvom pre ochranu svojho dieťaťa pred infekciou preočkovať proti čiernemu kašľu, pretože účinnosť základného očkovania, ktoré absolvovali v detstve, je už veľmi nízka. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA)

BRATISLAVA. Na viaceré nákazlivé ochorenia, ktoré pred polstoročím ohrozovali najmenšie deti, si dnes spomínajú už len tí najstarší. Jedným z nich bol aj čierny kašeľ, ktorý v bývalom Československu zlikvidovalo dôsledné celoplošné očkovanie.

Na iných kontinentoch sa však zdroj nákazy šíril ďalej a dnes čierny kašeľ patrí k najčastejším ochoreniam na svete bez ohľadu na rasu. „Ročne naň ochorie 20 až 40 miliónov ľudí a na jeho následky ich dokonca zomrie 200- až 300-tisíc," tvrdí Jarmila Pertináčová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.

Epidémie sa vyskytujú v dvoj- až trojročných intervaloch, keď dorastie nová na infekciu „vnímavá" generácia, a častejšie postihujú dievčatá ako chlapcov.

Návrat legendy znepokojuje

V prvej polovici minulého storočia sa aj na Slovensku vyskytovalo ročne niekoľko tisíc prípadov čierneho kašľa, z ktorých asi 500 bolo smrteľných. Vďaka očkovaniu sa výskyt znížil na 5 až 15 prípadov ročne.

„Už v sedemdesiatych rokoch sme zaregistrovali nárast, a v posledných rokoch sa objavila asi stovka prípadov ročne," hovorí Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. V Česku mali minulý rok až 767 prípadov a vo Veľkej Británii v posledných rokoch až desať úmrtí v dôsledku čierneho kašľa.

K najčerstvejším patrí prípad ešte nezaočkovanej dvojmesačnej Karolínky z Brna, ktorá zomrela v apríli. Nakazila sa doma, baktériou bola infikovaná celá rodina.

Fakty o čiernom kašli

  • dospelí, ktorí boli v detstve zaočkovaní, majú miernejší priebeh ochorenia, ktoré občas ťažko rozoznať od bežnej respiračnej infekcie, asi desať dní majú suchý dráždivý kašeľ bez teploty, neraz trpia únikom moču, sú však vysoko infekční,
  • u 20 až 30 percent dospelých pacientov sa pri dráždivom kašli, ktorý trval viac ako týždeň, sérologicky potvrdila baktéria pertussis,
  • účinná je aspoň 14-dňová liečba makrolidovými antibiotikami, ako podporné sa predpisujú kortikoidy a sedatíva,
  • po odznení ochorenia treba dať dostatočný priestor rekonvalescencii, pretože organizmus je vyčerpaný,
  • v minulých storočiach, najmä v osemnástom, zasiahli Európu aj Ameriku viaceré hromadné epidémie tejto nákazy,
  • na svete nemá prístup k očkovaniu až 36 miliónov detí, z toho ich až 600-tisíc žije v Európe, všetky sú vysoko vnímavé aj na baktériu čierneho kašľa,
  • vysoký výskyt až 124 ochorení na 100-tisíc obyvateľov má Nórsko aj Švajčiarsko, obe majú benevolentný prístup k očkovaniu,
  • celoplošne adolescentov očkujú v Rakúsku, Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Fínsku a Švédsku.

Somársky kašeľ

Pôvodcom vysoko nákazlivého ochorenia je baktéria Bodretella partussis. Ide výhradne o ľudský patogén. Nie je odolná proti dezinfekcii a vo vonkajšom prostredí na priamom slnečnom svetle neprežije dlhšie ako hodinu. Ľahko sa však šíri vzduchom nielen pri kýchaní a kašľaní, ale už pri hlasnom hovore alebo výdychu.

„Infekcia sa takto dokáže veľmi rýchlo prenášať najmä v detských kolektívoch pri bežnej hre a komunikácii, ale aj v rodinnom prostredí, ak sa nakazí čo len jediný člen," upozorňuje Pertináčová. Baktéria sa usídli na riasinkovom epiteli nosnej sliznice a produkuje toxíny, ktoré sa krvou dostanú do mozgu, kde dráždia centrum kašľa.

Prvotné príznaky nie sú jednoznačné. Ochorenie sa začína pokašliavaním, nádchou, mierne zvýšenou teplotou, únavou, nechutenstvom, prípadne nevoľnosťou. Po jednom až dvoch týždňoch prechádza do obdobia opakujúcich sa, najmä nočných záchvatov kašľu, kedy pacient očervenie až zmodrie, má vyplazený jazyk a pri nádychu vydáva výrazné zvuky. Preto sa ochorenie zvykne nazývať aj somárskym kašľom.

Záchvaty pacienta oslabujú

Záchvat sa často končí vykašliavaním hustého hlienu alebo dávením. „Záchvaty dieťa oslabujú a sú príčinou opuchnutých viečok, krvácania do spojoviek, vzniku hematómu pod očami a vriedku na uzdičke jazyka, ako aj poranení ústnej dutiny od zubov. Pri čiernom kašli môže dieťa krvácať z nosa alebo dostať zápal stredného ucha," hovorí odborníčka.

K závažnejším komplikáciám patria pneumónia, kŕče a krvácanie do mozgu. U dojčiat hrozí pri záchvate porucha dýchania až zástava dychu, prípadne udusenie.

„Opakovaným vracaním sa malý pacient dostane do stavu podvýživy a oslabený organizmus potom ohrozujú ďalšie bakteriálne a vírusové infekcie. Niektoré deti môžu mať aj trvalo poškodené zdravie slepotou, hluchotou alebo mentálnou retardáciou," upozorňuje Pertináčová.

Koľko sa platí
  • Preočkovať proti čiernemu kašľu možno trinásťročné detí popri povinnom očkovaní proti záškrtu, tetanu a detskej obrne, treba však doplatiť 18,31 eura.
  • Pre ženy, ktoré chcú otehotnieť, je vhodná trojkombinácia očkovacích látok proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu. Za vakcínu s nižším obsahom antigénov doplatia 15,04 eura.
Základná séria očkovaní nestačí

Účinnosť vakcíny po niekoľkých rokoch klesá. Preto sa treba dať v istom veku alebo životných obdobiach preočkovať.

BRATISLAVA. S dôsledným očkovaním proti viacerým závažným ochoreniam vrátane čierneho kašľa sa na Slovensku začalo v roku 1958. Od roku 2006 sa používa celoplošne účinnejšia vakcína s acelulárnou zložkou proti pertussis v rôznych kombináciách očkovacích látok.

„Základné očkovanie proti čiernemu kašľu sa robí v treťom, piatom a jedenástom mesiaci a v šiestom roku života dieťaťa," povedala pediatrička Marta Špániková z Bratislavy. Pre jeho ochranu je dôležité dodržiavať očkovací kalendár a do prvého očkovania dojča izolovať od ľudí, ktorí majú príznaky ochorenia.

Celobunková očkovacia látka chráni najmä deti. „Po 12 rokoch začne byť hladina ochrannej látky v organizme nedostatočná, klesať začína už po piatich rokoch. Preto sa v krajinách s celoplošným očkovaním proti čiernemu kašľu infikujú skôr školáci, adolescenti a dospelí ľudia," hovorí epidemiologička Mária Avdičová. „Všetci môžu byť zdrojom nákazy práve pre deti do jedného roka, u ktorých má ochorenie obzvlášť ťažký priebeh."

„Opatrné by mali byť aj mladé mamičky, ktoré si myslia, že materským mliekom zabezpečia dostatočnú ochranu svojmu dieťaťu. No ak neboli aktuálne očkované alebo ochorenie v minulosti neprekonali, v ich organizme už protilátky na baktériu čierneho kašľa chýbajú," upozorňuje Špániková.

Celoplošné by teda podľa odborníkov malo byť aj preočkovanie populácie v istých časových intervaloch. Vakcínu však zdravotné poisťovne v plnej výške nepreplácajú.

Opatrný treba byť najmä pred letnou dovolenkou, zaočkovať sa treba aspoň 10 až 14 dní pred odchodom, aby sa vytvorili protilátky. Vyšší výskyt tejto nákazy zaznamenali napríklad v Chorvátsku.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu