BRATISLAVA. Ľudia, ktorým rednú kosti, zvyčajne nemajú roky žiadne príznaky. Niekto však môže mať bolesti po mikrozlomeninách stavcov. Neskôr sa objavia ťažkosti s chôdzou a nesprávnym držaním tela, ktoré spôsobuje tlak na žalúdok až chronické tráviace ťažkosti.
Najvážnejším dôsledkom osteoporózy je však vysoké riziko zlomenín. „Po zlomeninách stehennej kosti, chrbtových stavcov alebo bedrového kĺbu je až 20 percent pacientov pre stratu pohyblivosti odkázaných na opatrovateľskú starostlivosť, 25 percent má zníženú kvalitu života a asi tretina umiera," hovorí Juraj Payer z V. internej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.
Slovenská štatistika ochorenia
Na Slovensku má diagnostikovanú osteoporózu asi 40-tisíc pacientov, ale lieči sa ich len polovica. Odborníci však odhadujú, že v skutočnosti týmto ochorením trpí až 190-tisíc Slovákov.
Príčinou je životný štýl V Európskej únii dochádza podľa odborníka k zlomenine v dôsledku osteoporózy každých 30 sekúnd. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza asi pol milióna nových prípadov ročne a odhaduje, že o 50 rokov by to mal byť až milión. „Liečba a riešenie úrazov stojí obrovské peniaze. Len v únii a Spojených štátoch amerických je to 56 miliárd dolárov ročne," povedal Payer.
Osteoporóza je metabolické ochorenie, ktoré sa prejavuje rednutím kostnej hmoty aj porušením mikroarchitektúry kostí, ktoré tak strácajú hustotu a pevnosť a lámu sa aj pri menších nehodách.
Príčinou je životný štýl s nedostatkom vápnika v strave, pohybu a tiež vitamínu D. „Ten však nezohráva najpodstatnejšiu úlohu, pretože aj v teplejších krajinách s výraznou slnečnou aktivitou, ktorá je základným predpokladom tvorby tohto vitamínu v koži, mávajú tamojší obyvatelia zlomeniny ako dôsledok rednutia kostí dosť často," hovorí
Ochorenie postihuje najmä európsku a ázijskú populáciu a trpia ním častejšie ženy, obzvlášť po päťdesiatke. „Dôvodom je znížená hladina estrogénu v organizme," vysvetľuje Payer.
Rednutie kostí
Osteoporóza hrozí najmä ľuďom starším ako 50 rokov, predovšetkým ženám po menopauze, ale tiež pacientom s alergiou a astmou, cukrovkou typu 1, s Crohnovou chorobou, reumatoidnou artritídou, poruchou krvotvorby či endokrinologickými poruchami, riziko zvyšujú aj genetické predpoklady, zlomeniny, nedostatok pohlavných hormónov, alkohol, fajčenie, podvýživa či nedostatočná výživa, nedostatok pohybu, nízky obsah vápnika v strave, nedostatok vitamínu D a časté pády.
Klasická liečba zlyhávala Rednutie kostnej hmoty odhalí špeciálne meranie jej minerálnej hustoty denzitometriou. Postupujúce ochorenie môžu zastaviť bisfosfonáty v podobe tabletiek.
„Aby bola liečba účinná, musí ju aj pacient tolerovať. Užívanie lieku totiž spôsobuje isté problémy. Treba ho brať nalačno vo vzpriamenej polohe a zotrvať tak asi hodinu, aby sa látky nedostali do pažeráka, kde pôsobia dráždivo," vysvetľuje Zdenko Kilinger z Osteocentra Fakultnej nemocnice v Ružinove.
Liečba zaťažuje tráviaci trakt a trvá v priemere päť rokov. Keďže pacienti nemajú bolesti či iné ťažkosti v súvislosti s osteoporózou, asi pätina vysadí liek už po pol roku a väčšina do roka.
Tabletky sa užívajú každý deň alebo raz do týždňa, asi pred rokom sa objavila aj alternatíva tabletky podávanej len raz za mesiac.
Stačí jedna infúzia do roka Dnes existuje ešte pohodlnejšie riešenie - pätnásťminútová infúzia do žily raz do roka. Nezaťažuje orgány pacienta, najmä žalúdok a pečeň. „Preparát sa zabuduje do bunkového systému kostí, kde bráni odbúravaniu vápnika," hovorí Killinger.
Infúziu môže podať každá zo 100 osteologických ambulancií na Slovensku. „Aj túto formu liečby hradí poisťovňa. Pacient však musí absolvovať vyšetrenie u gynekológa, reumatológa a ortopéda." Predpísať liečbu môže aj endokrinológ, praktický lekár však nie.
Kosti potrebujú celoživotnú záťaž
Problémom s osteoporózou sa dá vyhnúť pohybom, najmä chôdzou, zdravou životosprávou a miernym opaľovaním.
BRATISLAVA. Na možné problémy s osteoporózou treba myslieť v predstihu. Už štýl života v mladosti ovplyvňuje stav kostí v neskoršom veku. Najlepšou prevenciou je obmedziť alkohol, vôbec nefajčiť a zdravo sa stravovať.
„Treba pravidelne konzumovať potraviny s vysokým obsahom vápnika, najmä mlieko a mliečne výrobky, ale aj ryby, listovú zeleninu, brokolicu a mandle," upozorňuje Zdenko Killinger z bratislavského Osteocentra. Nemal by chýbať ani vitamín D, ktorý podporuje vstrebávanie vápnika a je dôležitou látkou v procese tvorby novej kostnej hmoty.
„Zdrojom tohto vitamínu sú ryby, pečeň a vaječný žĺtok, no hlavným je slnečné žiarenie, na potrebnú dávku však stačí polhodinový pobyt na slnku," hovorí lekár.
Kosti zostávajú v dobrom stave, ak sa človek dostatočne pohybuje a vyhýba sedavému spôsobu života, dnes typickému pre všetky vekové kategórie vrátane detí. Pohybom sa zvyšuje hustota kostí a pevnejú svaly a výrazne sa tak znižuje riziko pádov a možných zlomenín.
K vhodným druhom patrí beh, tenis, tanec a aerobic, ale najzákladnejším je chôdza. Pre spevnenie svalov a kostí sa odporúča najmenej tridsaťminútová až hodinová prechádzka denne.
„Pohyb aspoň v štýle rezkej chôdze je dôležitý aj pri liečbe osteoporózy, pretože kosť je záťažou stimulovaná k novotvorbe kostného tkaniva," vysvetľuje Killinger.