Lekári odmietajú zodpovednosť za prenos. Muža vraj nemohli hospitalizovať nasilu. Ani mu to nenavrhli.
BRATISLAVA. Z otca na syna. Tak vyzerá prvý potvrdený prenos chrípky typu A H1N1 na Slovensku. Po tom, čo laboratórne testy potvrdili vo štvrtok chrípku u 37ročného muža, zistila sa o deň neskôr aj u jeho osemmesačného syna.
Muž bol so synom v kontakte aj po tom, čo sa u neho prejavili prvé príznaky novej chrípky. Lekári odmietajú zodpovednosť za prenos. Tvrdia, že muža nemohli hneď hospitalizovať, lebo nespĺňal medzinárodné kritériá. Sprísniť ich vraj Slovensko jednostranne nemôže.
Z otca na syna
„My sa musíme riadiť kritériami, ktoré stanovujú zdravotnícke autority a európske spoločenstvo,“ obhajoval včera počas mimoriadnej tlačovej konferencie postup lekárov Vladimír Rolný, primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Bratislave.
Nový vírus v číslach
prípadov na Slovensku – 2
preverovaných u nás –12
počet infikovaných na svete – viac ako 15 466
úmrtí vo svete – 99
počet krajín s chrípkou – 55.
Zdroj: Hlavný hygienik SR a WHO
Muža by v súlade s medzinárodnými kritériami hospitalizovali iba vtedy, keby mal zápal pľúc alebo teplotu vyššiu ako 38 stupňov Celzia, potvrdil primár. Lekári hovoria, že muž mal len pocit škriabania v hrdle a dráždivý suchý kašeľ. Teplota prišla až neskôr.
Primár kliniky však pripustil, že muža by mohli hospitalizovať aj s týmito príznakmi, keby s tým súhlasil. Ošetrujúca lekárka mu to však podľa neho nenavrhla.
Rolný odmieta, že za nákazou malého chlapca je návrat jeho otca domov. Muž bol so synom už počas dvoch dní po príchode zo Spojených štátov, teda ešte predtým, ako sa s príznakmi choroby ozval klinike.
Muža hospitalizovali až po tom, čo sa mu zvýšila teplota. Do nemocnice sa dostal aj jeho syn, ktorý mal známky prechladnutia a teplotu nad 38 stupňov Celzia. Vo štvrtok ešte lekári tvrdili, že nejde o novú chrípku, včera však vírus typu A H1N1 potvrdili testy.
„Dieťatko je momentálne v uspokojivom, veľmi dobrom stave,“ povedala Katarína Holečková z detského oddelenia kliniky infektológie. V prípade, že sa zdravotný stav otca a syna nebude zhoršovať, alebo nenastanú komplikácie, oboch pacientov by mali prepustiť po trochštyroch dňoch. O prepustení muža bude lekárske konzílium rozhodovať v pondelok.
Päť podozrivých prípadov
Príznaky chrípky zatiaľ nemá manželka nakazeného muža, ktorá s ním pricestovala z Ameriky. Zdraví sú nateraz aj šiesti ľudia zo Slovenska, ktorí s párom cestovali na palube lietadla. To na viedenskom letisku
Schwechat pristálo 22. mája.
So všetkými sú lekári v kontakte a dostali inštrukcie, že si majú dvakrát denne merať teplotu. Okrem dvoch potvrdených prípadov mexickej chrípky Národné referenčné centrum pre chrípku podľa hlavného hygienika Slovenska Ivana Rovného včera skúmalo dvanásť vzoriek od ľudí, u ktorých bolo podozrenie z nákazy.
Výsledky mali do piatkového večera podľa televízie Joj v siedmich prípadoch, všetky boli negatívne.
Ďalšie vzorky majú preveriť do nedele.
Inkubačná doba novej chrípky je podľa lekárov jeden až sedem dní. Najviac nákazlivá je podľa Rolného v čase najsilnejších klinických príznakov. Aj keď sa človek ešte úplne nevylieči, vírus už podľa neho prenášať nemusí.
Virológ: Mexická je slabšia ako bežná chrípka
Chrípka typu A H1N1 sa neopodstatnene preceňuje, tvrdí v rozhovore virológ GUSTÁV RUSS.
Na Slovensku je druhý potvrdený prípad mexickej chrípky. Čo na to hovoríte?
„Ja žasnem nad tým, že sa robí z toho také veľké haló. Máme tu totiž len nejaké ojedinelé prípady mexického vírusu, ktorý je zatiaľ mimoriadne miernym vírusom. Uvedomte si, že na sezónny vírus, ktorý spôsobil sezónnu zimnú chrípku, ochoreli na Slovensku tisíce ľudí.“
Táto chrípka je teda na úrovni bežnej chrípky?
„Je na úrovni ešte slabšej ako bežná chrípka. Tento vírus spôsobuje zatiaľ mimoriadne mierne ochorenie. Chrípka je mimoriadne nákazlivé ochorenie, ale táto sa šíri veľmi pomaly. Je možné, že k tomu prispieva to, že sme prešli do teplého počasia.“
Čiže to, že sa vírus typu A H1N1 prenáša z človeka na človeka, nie je to nič vážne?
„Zatiaľ nie. Keby sme mali informáciu, že sa v Mexiku alebo niekde inde ten vírus veľmi rýchlo rozšíril, spôsobil veľmi vážne chrípkové stavy a veľa ľudí mu podľahlo, no tak potom treba k tomu zaujať pozorné stanovisko a postarať sa o každého, kto by s takouto chorobou prišiel.“
Prečo je tejto chrípke potom venovaná taká veľká pozornosť?
„Je to politická záležitosť, ktorá nemá veľa spoločného s ohrozením, ktoré z toho vyplýva.“
jkr