Bratislava 29. mája (TASR) -
V posledných 10 až 15 rokoch evidujeme nárast výskytu kliešťov. V tomto roku sa dokonca už objavili aj v parkoch v centrách veľkých miest, vrátane Bratislavy, kde nikdy nebývali. Kliešte sa tiež sťahujú do vyššej nadmorskej výšky a v súčasnosti ich nachádzame už v polohách na úrovni 1200 metrov nad morom. Nasťahovali sa dokonca aj do ihličnatých lesov, v ktorých dosiaľ nežili. Bezpečná je zatiaľ len kosodrevina, uviedol Peťko.
S tým súvisí aj nárast ochorení ľudí na Lymskú boleriózu, ktorú kliešte prenášajú. Kým pred takými desiatimi rokmi sme na Slovensku zaevidovali okolo 600 prípadov, v týchto rokoch dosahuje počet takmer tisíc prípadov nákazy. Typickým príznakom boleriózy je rozsiahla červená vyrážka na mieste prisatia kliešťa. Ďalšími prejavmi môžu byť horúčka, únava, triaška, bolesti hlavy, kĺbov, svalov a zväčšené lymfatické uzliny. Prípady kliešťovej encefalitídy sú zriedkavejšie a udržujú sa v ročných porovnaniach približne na rovnakej úrovni, doplnil Peťko.
Najlepšou prevenciou pre ľudí pred útokmi kliešťov sú repelentné prípravky a kozmetické insekticídy, ktoré kliešťov nielen odpudzujú, ale aj zabíjajú.
Obeťami napadnutia kliešťami často v týchto dňoch bývajú aj psy počas prechádzok v prírode. Aj pre psov dostať v lekárňach preventívne špeciálne antiparazitné prípravky, povedal pre TASR veterinárny lekár Ján Kuštár. Sú to rôzne spreje, spot-on pipetky aplikované priamo na kožu psa a antiparazitné obojky. Proti bolerióze existuje pre psov očkovacia látka, ktorú je vhodné najlepšie aplikovať v zimných mesiacoch, aby sa včas spustila tvorba protilátok, dodal Kuštár.
Po každej vychádzke v rizikovom prostredí sa treba skontrolovať a prípadne prezrieť aj psa. Prisatého kliešťa treba čo najrýchlejšie odstrániť, najlepšie pinzetou. Bez problémov to ide len v prvých hodinách po prisatí, alebo keď už je kliešť nacicaný krvou. Inak to ide pomerne ťažko. Základom obmedzenia rizika prenosu nákazy je nekontaktné odstránenie kliešťa. Pred a po jeho odstránení sa postihnuté miesto odporúča dezinfikovať. Ak došlo pri zákroku k poškodeniu kliešťa a jeho črevného obsahu, je dezinfekcia nevyhnutná. Treba zabrániť kontaktu črevného obsahu s pokožkou a očnými spojivkami, radia obaja lekári.
Kliešte sa najčastejšie udržujú najmä vo vrstve zelene od 0,5 do jedného metra nad zemou, kde nachádzajú potrebnú vlhkosť. Najviac sa vyskytujú v listnatých a zmiešaných lesoch s krovinami a vyššími trávami. Najväčšia aktivita kliešťov je v teplom období. Krivka populácie má dve amplitúdy. Na jar v júni a potom na jeseň v septembri.