BRATISLAVA. Epileptické záchvaty sú rôzne a najčastejšie majú ľudia obavy práve z tých veľkých. Pri nich pacient odpadne na zem, je v bezvedomí a má kŕče. Výnimkou nie je ani pomočenie. Skúsenosti mnohých takýchto pacientov hovoria, že ich ľudia vtedy na ulici radšej obídu, lebo si myslia, že ide o alkoholikov.
Jediné, čo treba v takejto situácii urobiť, je zabezpečiť chorému hlavu pred poranením. "Nemôžeme nič iné robiť. Nikdy by sme nemali líhať na pacienta, lebo svalový sťah je taký silný, že nikto z nás nemá silu, aby ho prekonal," vysvetlila TASR neurologička Gabriela Timárová. Len čo doznie fáza kŕču, pacient príde do druhej fázy, kedy celý ochabne. V takom prípade mu môže zapadnúť jazyk a preto ho treba otočiť nabok do stabilizovanej polohy.
Ochorenie je a bolo aj v minulosti opradené rôznymi mýtmi. "V staroveku a stredoveku sa démonizovalo. Mysleli si, že ľudia sú posadnutí diablom a treba ho z nich vyháňať, prípadne sa robili rôzne drastické výkony na týchto ľuďoch, odrezávali sa im kúsky tela, keď si mysleli, že odtiaľ sa spúšťa tá epilepsia," hovorí Timárová. Mýty sa pomaly vytrácajú, no predsudky v spoločnosti ostali.
S tými sa stretávajú pacienti napríklad pri výbere nového zamestnania či umiestňovania detí do materských a základných škôl. Aj v takýchto prípadoch je totiž potrebné rozlišovať stupne ochorenia. "Tam, kde je ľahká epilepsia, dieťa je kompenzované, má normálny intelekt, patrí do normálnej školy bez diskusie. Samozrejme, že treba informovať o ochorení učiteľov a nemusí byť problém," skonštatovala neurologička. Sú však aj pacienti, u ktorých je epilepsia spojená s poškodeniami mozgu. Takéto deti nemusia byť schopné začleniť sa do kolektívu, preto sú umiestňované v špeciálnych školách alebo ostáva starostlivosť o ne na pleciach rodiny.
Epilepsia je ochorenie mozgu a nie psychiatrická diagnóza. Na Slovensku žije asi 60.000 epileptikov, každoročne pribudne približne 2500 až 3000 nových pacientov. Pri správnej liečbe môžu žiť plnohodnotný život, často úplne bez záchvatov. Odbúrať mýty a rozšíriť pochopenie tohto ochorenia medzi širokou verejnosťou je cieľom nového občianskeho združenia EpiKlub. Zakladajúci členovia sú z radov pacientov, ktorí s týmto ochorením roky žijú a dôverne poznajú všetky ťažkosti, ktoré prináša.