BRATISLAVA. Podmienkou je mať Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP/EHIC). Napriek tomu komerčné cestovné poistenie nestráca na význame.
Kým na základe európskeho zdravotného preukazu sa poskytuje ošetrenie len u lekára vo verejnej resp. štátnej sieti, komerčné cestovné poistenie zahŕňa aj ošetrenie u súkromného lekára. V mnohých letoviskách (najmä ostrovy a prímorské destinácie) nie sú zastúpené verejné zdravotnícke zariadenia, alebo nie sú na primeranej úrovni.
Pri hospitalizácii v niektorých štátnych zdravotníckych zariadenia sa môže stať, že nebude možné poskytnúť adekvátnu starostlivosť napr. z hľadiska vybavenosti potrebnými prístrojmi.
Komerčné poistenie pokrýva všetky náklady pri ošetrení, vrátane liekov, hospitalizácie, prevozu do nemocnice a tiež repatriácie na Slovensko. V prípade zdravotného poistenia sú ošetrenie a lieky hradené len v tom rozsahu, v akom sú hradené občanom daného štátu, čo často znamená vysoké spoluúčasti. Napríklad vo Francúzsku je to 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov, prípadne pacient musí hradiť lieky v plnej výške. Platí to napríklad v Taliansku. Tieto náklady zdravotná poisťovňa nepreplatí. Repatriácia pacienta ani repatriácia telesných pozostatkov nie je zo zdravotného poistenia krytá vôbec.
Asistenčné služby sú zahrnuté len v komerčnom cestovnom poistení. Európsky zdravotný preukaz, ktorý vydávajú zdravotné poisťovne, možno využiť len v krajinách EÚ/EHP. Teda nie v Chorvátsku, Egypte alebo v zámorí.
V rámci komerčného cestovného poistenia si môže záujemca pripoistiť batožinu, zodpovednosť za škodu, úrazové poistenie a doplnkové asistenčné služby, čo v prípade zdravotného poistenia nie je možné.
Z týchto a nielen z týchto dôvodov poisťovne najmä teraz pred začiatkom dovolenkovej sezóny odporúčajú necestovať bez komerčného poistenia.