BRATISLAVA. Ako ďalej pre TASR uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková, pacientka v súčasnosti nemá teplotu a trochu kašle. U Bratislavčanky sa prvé príznaky ochorenia prejavili 31. mája po jej návrate zo Spojených štátov amerických, kde pracovala.
V Národnom referenčnom centre pre chrípku prijali od apríla už 158 biologických materiálov na testovanie. Ako pre TASR objasnila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Šramková, momentálne sa čaká na výsledky 11 vzoriek. Na Slovensku sa doteraz potvrdili tri prípady nakazenia sa novým vírusom chrípky, a to u 37-ročného muža z Bratislavského kraja, jeho 8,5-mesačného syna a 35-ročnej ženy. Všetkých hospitalizovali v nemocnici na Kramároch. Muža aj bábätko už z nemocnice prepustili domov.
V predchádzajúcich týždňoch sa v SR objavilo aj niekoľko podozrení na výskyt chrípky, žiadne sa však nepotvrdilo. V Nitre hospitalizovali dve pacientky s klinickými príznakmi, ktoré navštívili rizikové oblasti. Pozornosť hygienikov sa tiež sústredila na občanov, ktorí prileteli na pražské letisko z Mexika, odkiaľ ich preventívne previezli domov sanitky. Jedného Slováka z lietadla pre podozrenie hospitalizovali v Prahe. Niekoľko desiatok osôb navštívilo aj infekčnú kliniku bratislavskej fakultnej nemocnice, aby konzultovali svoju situáciu po návrate z rizikových oblastí.
Všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva majú v súvislosti s chrípkou A (H1N1) neustále pohotovosť, ktorú zabezpečujú pracovníci odborov epidemiológie. Pracovníci ÚVZ SR naďalej priebežne kontrolujú údaje zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu prenosných ochorení (ECDC), ako aj zo slovenského epidemiologického informačného systému EPIS.
Prípady chrípky A (H1N1) zaznamenali do 3. júna v 72 krajinách sveta, pričom sa potvrdilo 20.068 prípadov nakazenia. Nový vírus chrípky si vyžiadal 124 ľudských životov. V žiadnej krajine Európskej únie nebol doteraz hlásený trvalý neprerušený prenos infekcie.