Očkovaciu látku proti novej chrípke prinášajú Švajčiari. O kúpe vakcíny s nimi ešte rokujeme.
BRATISLAVA. S nákupom pandemickej vakcíny si Slovensko dáva načas. Hoci vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila svetovú pandémiu a v piatok švajčiarska farmaceutická firma oznámila, že má na dosah vakcínu, stále nie je jasné, kedy budú proti novému vírusu chrípky očkovať aj slovenskí lekári.
Nová vakcína
vyvinutá na živočíšnych bunkách cicavcov; pripravená prvá šarža; nasleduje testovanie; na trh ju uvedú najskôr o tri až štyri mesiace; cena zatiaľ nie je stanovená; už rokujeme s výrobcom.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že o pandemickej vakcíne už dlhšie rokuje s renomovanými farmaceutickými firmami. Či však s nimi máme uzavreté zmluvy, ktoré by nás zaradili na poradovník krajín, však hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková nevedela povedať.
Riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková tvrdí, že zmluvy o budúcom nákupe už niektoré štáty uzatvárali pred dvomi rokmi. Takéto krajiny potom budú môcť hotovú vakcínu nakupovať prednostne.
Nová vakcína o štvrť roka Ako prvý oznámil úspešný vývoj vakcíny proti novej chrípke švajčiarsky Novartis. „Je pripravená prvá šarža pandemickej vakcíny, ktorá je určená na vedecké účely a testovanie,“ povedal Martin Klimek, hovorca českej pobočky spoločnosti. Všeobecne dostupná však podľa neho bude až na jeseň. Čižmáriková to spochybňuje, uvedenie na trh podľa nej môže trvať aj rok.
Virológ Gustáv Russ hovorí, že začať s výrobou vakcíny na konci leta môže byť neskoro. Jesenné počasie totiž zvyčajne praje šíreniu bežnej chrípky, podobne sa mohol rozširovať aj nový vírus.
Pandemická vakcína švajčiarskej firmy bola vyvinutá na živočíšnych bunkách cicavcov, teda nie tradičnou metódou na kuracích embryách. Russ si preto myslí, že bude „oveľa, oveľa drahšia“ ako klasická. Jej cena sa podľa neho pohybuje okolo 3,32 eura (asi sto korún) za kus. Definitívnu cenu podľa Klimeka zatiaľ nestanovili.
Vývoj podľa neho koordinujú s WHO. To potvrdila aj Sedláková, ktorá dodala, že podobne spolupracujú s ďalšími dvomi až tromi výrobcami.
Stavili sme na dve firmy Slovensko podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva rokuje s dvomi výrobcami pandemickej vakcíny – Novartisom a Roché. „Vedia o našom záujme v prípade vyvinutia vakcíny,“ povedala Čižmáriková.
Zatiaľ nie je ani jasné, koľko peňazí na nákup vakcín vyčleníme. Financie musí schváliť pandemická komisia vlády a tá ich uvoľní podľa toho, koľko bude vakcína stáť.
Slovensko sa pri ďalšom postupe podľa Čižmárikovej bude riadiť najmä odporúčaniami WHO.
Ak by sa pandémia dostala aj na Slovensko, mali by sme predovšetkým podľa Russa zaočkovať deti so staršími ľuďmi a lekárov a zdravotníkov, ktorí budú chorých ošetrovať.
Odborníci dlhodobo tvrdia, že pred pandemickým vírusom môže čiastočne ochrániť aj očkovanie proti bežnej chrípke. Úplne jeho šíreniu nezabráni, môže však znamenať slabší priebeh choroby.
Proti chrípke je u nás zaočkovaných zhruba len 16 percent obyvateľstva.
Nová chrípka už roky koluje nepozorovane v prasatách
WASHINGTON. Vedci vo štvrtok uviedli, že chrípkový vírus H1N1, ktorý spôsobil prvú pandémiu 21. storočia, už roky koluje v prasatách.
Odborníci z univerzít v Edinburghu, Oxforde a Hongkongu napísali, že pohyb živých prasiat medzi Európou, Áziou a Severnou Amerikou umožnil vznik novej genetickej sekvencie vírusu chrípky.
H1N1 je, ako už uviedli aj iní vedci, zmesou rôznych vírusov kolujúcich v ošípaných, pričom jeden z týchto vírusov je sám o sebe zmesou genetických sekvencií prasacej, ľudskej a vtáčej chrípky.
Podľa vedcov nedostatok systematickej kontroly ošípaných dovolil dlhoročnú nepozorovanú evolúciu tohto potenciálne pandemického vírusu, ktorý sa u prasiat pravdepodobne objavil už pred niekoľkými rokmi. K prenosu na ľudí došlo podľa odborníkov niekoľko mesiacov predtým, než sa objavili prvé informácie o novom druhu chrípky.
Kanada vo štvrtok oznámila, že vírus H1N1 sa správa agresívnejšie u indiánov než u bežnej populácie, čo spozorovali najmenej v dvoch indiánskych rezerváciách v Manitobe. WHO uviedla, že Inuiti zo severu Kanady trpia na H1N1 neúmerne viac než ostatné etniká. Informácia o rôznom pôsobení chrípky na rôzne etniká však nie je vedecky potvrdená.
Egyptské a saudskoarabské úrady potvrdili nové prípady chrípky niekoľko hodín po tom, ako WHO vyhlásila pandémiu. Organizácia dosiaľ eviduje takmer 30.000 prípadov nakazenia v 74 krajinách, pričom nová chrípka zatiaľ zabila 141 ľudí.
TASR