KOŠICE. Kliešte, ktoré neraz prenášajú nebezpečné ochorenia, prenikajú z prírody čoraz viac aj do miest.
V Košiciach môže napríklad každý piaty kliešť prenášať nákazu boreliózy, povedal ČTK parazitológ Branislav Peťko.
Aj v mestských parkoch
"Kliešte reagujú na zmenu klímy, prenikajú do nových teritórií, medzi nimi aj do miest a priľahlých rekreačných zón," uviedol Peťko. V Košiciach sa potvrdil výskyt kliešťov v lesíkoch pri niektorých sídliskách či v centrálnych parkoch. Potenciálne nebezpečný hmyz však výskumníci objavili aj v prímestskej rekreačnej zóne Anička, o ktorej sa až donedávna predpokladalo, že je úplne bez kliešťov, poznamenal Peťko.
Kliešte na nových lokalitách objavili aj v Bratislave. Podľa výsledkov zberov sú kliešte napríklad v rozsiahlych parkoch v centre mesta.
Vedci chcú preto preveriť aj ďalšie mestá na Slovensku. "Začali sme realizovať projekt, v ktorom budeme sledovať napríklad Prešov, Banskú Bystricu či Žilinu. Očakávame však, že výskyt kliešťov sa potvrdí aj tu," uviedol Peťko.
Očkovanie alebo liečba
Kliešte najčastejšie na človeka prenášajú zápal mozgových blán a boreliózu. Boreliózou sa každý rok na Slovensku nakazí 600 až 800 ľudí, necelú stovku ľudí ročne infikuje kliešť zápalom mozgových blán. Obe choroby pritom môžu byť nebezpečné.
Zápal mozgových blán stále nie je liečiteľná choroba, proti nákaze sa dá iba očkovať. Lymskú boreliózu je možné liečiť, ak sa však nezachytí v ranom štádiu, môže zanechať trvalé následky.
Okrem miest sa kliešte v dôsledku klimatických zmien dostávajú aj do severnejších oblastí krajiny a vyšších horských polôh. Kliešte sa napríklad stali bežné v podtatranských dolinách, upozornil Peťko.