SME

Karcinóm prsníka má každá desiata žena

V prvej fáze ochorenia, keď má pacient veľkú šancu sa vyliečiť, sa u nás zistí iba 15 percent prípadov rakoviny prsníka. Prístroje pritom dokážu zistiť aj nehmatateľné zmeny tkaniva.

Pre úspešnosť liečby je dôležitá včasná diagnostika.Pre úspešnosť liečby je dôležitá včasná diagnostika. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - ISIFA)

BRATISLAVA. Rakovinou prsníka je postihnutá každá desiata žena. V Európe patrí tento typ zhubného ochorenia k najrozšírenejším a je treťou najčastejšou príčinou úmrtia na onkologické choroby. Neobchádza ani mužov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pred tridsiatimi rokmi bolo u nás ročne odhalených asi 900 nových prípadov, v súčasnosti je ich viac ako dvetisíc. Mortalita sa ustálila na približne 800 prípadoch ročne," hovorí Ján Danko, prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.

Najviac prípadov objavia vďaka zdravotnému systému vo Švédsku a Dánsku, mnoho už v prvých štádiách ochorenia. „Na Slovensku je to najrozšírenejší typ rakoviny u žien," hovorí Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Štyridsať percent nových prípadov u nás lekári zistia až v druhom štádiu ochorenia a až dvadsať percent v ešte vyšších štádiách rakoviny. „Len 15 percent sa zachytí v prvej fáze, keď má pacient najlepšie vyhliadky na prekonanie choroby."

Rizikové faktory

pohlavie, ženy postihuje 140-násobne viac, vek, až 80 percent pacientok má viac ako 50 rokov, rasa, belošská populácia je ohrozená častejšie, rakovina v rodine (matka, sestra, stará matka, teta), ožarovanie, RTG pľúc, najmä v detstve a puberte, životný štýl, málo pohybu a nadmerný príjem tukov, absencia vlákniny, ovocia a zeleniny, tehotenstvo po tridsiatom roku života, alkohol, pri jednom alkoholickom nápoji sa riziko zvyšuje o 20 percent, ženy s genetickými predpokladmi by nemali konzumovať alkohol vôbec, obezita, telesný tuk ovplyvňuje metabolizmus ženských hormónov, nástup menštruácie po 12 roku života, neskorší nástup menopauzy, telo je dlhšie vystavené estrogénom, ktoré zvyšujú riziko rakoviny, hormonálna substitučná liečba (mierne zvýšenie).

SkryťVypnúť reklamu

Nádor sa šíri

Prsníky tvorí tukové tkanivo, prsná bradavka, mliečna žľaza aj mliečne vývody. Sú tiež popretkávané systémom tepien a žíl a lymfatickými cievami a uzlinami. Počas života ženy sa menia - najmä v období puberty, menštruačného cyklu, tehotenstva, dojčenia či menopauzy.

Za vznik karcinómu prsníka zodpovedá vlastne ženský hormón estrogén, ktorý podporuje tvorbu buniek. Pri poruche dochádza k nekontrolovanému rastu a zhlukovaniu starých buniek do masy tkaniva - nádoru.

Karcinóm vzniká najčastejšie v mliekovodoch a mliečnej žľaze. „V skorom štádiu je nádor obmedzený len na vlastné tkanivo prsníka, neskôr prerastá aj do okolitých tkanív," vysvetľuje Danko.

Pri neskorších štádiách sa nádorové bunky cez cievne zásobovanie mliečnej žľazy krvou a hustú sieť lymfatických ciev rozšíria do iných častí tela. Podľa odborníka: „Metastázy karcinómu prsníka sa tvoria najmä v kostiach, pečeni a pľúcach."

SkryťVypnúť reklamu

Samovyšetrenie nestačí Diagnostické metódy dokážu rozpoznať aj neštandardné zmeny tkaniva malých rozmerov, ktoré pri palpačnom samovyšetrení prsníkov ešte nie sú hmatateľné.

K rutinným celoplošným preventívnym vyšetreniam patrí ultrazvuk ako bezpečná technika na vyhodnocovanie cystických a solídnych útvarov. U žien nad štyridsať rokov sa využíva mamografia, pri ktorej môže onkológ tumor rozpoznať operatívne.

„Pri ťažšie čitateľných prípadoch pomáha počítačová tomografia, ktorá umožňuje posúdiť vzťah nádoru k okolitému tkanivu, a výnimočne metóda magnetickej rezonancie. Pomáha identifikovať aj tumory, ktoré mamografia nezachytí," hovorí Danko.

Bez noža to takmer nejde Príznaky choroby

l zmena tvaru, konzistencie či veľkosti prsníka, jeho začervenanie,

SkryťVypnúť reklamu

l trvalá bolesť v časti prsníka alebo podpazuší,

l hrčka, tvrdý útvar v prsníku,

l výtok z bradavky, opuch či vťahovanie bradavky, výskyt vyrážky či ekzému,

l kožné zmeny na prsníku či bradavke,

l zväčšenie lymfatických uzlín v podpazuší alebo nad kľúčnymi kosťami.

Väčšina nádorov sa odstraňuje chirurgicky. Rozsah zásahu až po amputáciu prsníka závisí od veľkosti tumoru. Rádioterapia potom pomáha usmrtiť nádorové bunky v okolitom tkanive.

Pri metastázach sa využíva chemoterapia. „Cytostatiká aplikované vo forme infúzií, zriedkavo tabletiek, zasahujú do procesu množenia buniek. Okrem poškodených však ničia zároveň zdravé bunky v krvi a sliznici, čo spôsobuje nevoľnosť, vypadávanie vlasov a úbytok bielych krviniek," hovorí Zuzana Syčová-Milá, klinická onkologička z Národného onkologického ústavu v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

K najnovším postupom patrí cielená liečba monoklonálnymi protilátkami, ktoré bránia rastu karcinómu.

„Hoci nové liečebné metódy sa ušijú presne na mieru konkrétneho pacienta a sú preto úspešnejšie, najlepšiu šancu vyliečiť sa, až deväťdesiatpercentnú, majú prípady v prvých štádiách," upozorňuje onkologička.

Na prehliadku treba ísť každý rok

Na dôležitosť preventívnych gynekologických prehliadok, ktoré dokážu úspešne znížiť počet prípadov objavených vo vyššom štádiu karcinómu prsníka, upozorňuje celoslovenský projekt.

Informácie šíria pomocou:

letákov, médií a bilbordov, sms od všetkých zdravotných poisťovní, webových stránok www.vedietviac.sk a www.tvojanovanadej.sk, bezplatných infoliniek 0800/500 944 a 0800/800 701

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Keď si žena nahmatá hrčku na prsníku, ide často už o rakovinu v pokročilom štádiu ochorenia. „Na preventívne prehliadky chodí len 17 percent slovenských žien," hovorí odborník Ján Danko. „Najviac prípadov má u nás Bratislava, čo však svedčí o lepšej uvedomelosti pacientok. V niektorých častiach Slovenska odrádza od návštevy gynekologickej ambulancie horšia dostupnosť, ale aj informovanosť, najmä starších pacientok, o probléme."Cieľom najnovšej kampane je vyzvať všetky ženy, ktoré už veľmi dávno alebo vôbec neboli na preventívnej prehliadke a mamografickom vyšetrení, aby to čo najskôr urobili.

Danko hovorí, že máme tie najlepšie zákonom stanovené podmienky pre zachytenie čo najväčšieho počtu prípadov v ešte nerozvinutých štádiách. „Pre každú ženu od 18 rokov je garantovaná každý rok preventívna prehliadka, raz za dva roky vyšetrenie prsníkov ultrazvukom a pre ženy od 40 do 69 rokov rovnako často metódou mamografie."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 466
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 242
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 061
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 853
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 472
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 166
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 940
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 132
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu