Vďaka novému systému oceňovania liekov – referencovaniu by malo zdravotníctvo ušetriť viac ako 90 miliónov eur.
BRATISLAVA. Nový spôsob oceňovania liekov, tzv. referencovanie, vyradí pravdepodobne dva dôležité lieky z tých, ktoré prepláca poisťovňa, úplne alebo čiastočne formou kategorizácie liekov.
Ide o onkologický liek Glivec od farmaceutickej spoločnosti Novartis a o inzulíny od firmy Novo Nordisk. Malo by sa tak stať od októbra, keď začne platiť druhá vlna referencovania liekov. Ich výrobcovia totiž odmietli znížiť ceny liekov na hranicu, ktorú im určuje zákon. Od apríla nesmie byť u nás nijaký liek hradený poisťovňou drahší ako v šiestich najlacnejších krajinách EÚ.
Cukrovkári však nebudú mať podľa rezortu zdravotníctva nijaký problém, pretože plnohodnotná náhrada inzulínov od iných firiem pod kategorizáciu spadá. Liek Glivec, ktorý sa používa na liečbu leu〜kémie, je jedinečný. Ministerstvo zdravotníctva však bude vyvíjať tlak na farmaceutickú spoločnosť, aby Glivec zlacnila.
Obaja výrobcovia liekov tvrdia, že si svoje zákonné povinnosti splnili. „Rozdiel v cene, ktorú očakávala vláda a ktorú mohol ponúknuť Novartis, spôsobil pohyb kurzov v okolitých krajinách,“ tvrdí riaditeľ Novartisu Daniel Weber.
Najdrahšie v onkológii
Práve lieky pre onkologických pacientov pritom boli doteraz na Slovensku celkovo najviac predražené. Adam Hochel z ministerstva zdravotníctva to vysvetľuje tým, že farmaceutické spoločnosti vyvíjajú najviac inovácií, hlavne v oblasti onkológie.
Pod nový systém oceňovania liekov má spadať 4973 liekov, ktoré budú od októbra zaradené do kategorizácie. Z nich podľa Martina Filka, poradcu ministra financií, bolo prekontrolovaných, a teda aj zlacnených 63 percent. Tie však podľa neho majú najväčší vplyv na verejné financie. Vďaka ich zlacneniu by sa malo od októbra v najbližšom roku ušetriť až 91 miliónov eur.
Je to správny krok
Referencovať sa pritom bude podľa zákona každých šesť mesiacov, úspory by teda mali byť ešte vyššie. Prvé referencovanie platí už od apríla.
Podľa Hochela sa od apríla 2009 do apríla 2010 ušetrí od 59,75 do 63,07 milióna eur. Od októbra by mali byť úspory vyššie, lebo zatiaľ nie všetci výrobcovia liekov dobrovoľne znížili ceny. Niektorých muselo ministerstvo zdravotníctva „prinútiť“. Filko pritom na ilustráciu hovorí, že prakticky všetky lieky v prvej tisícke kategorizovaných liekov boli predražené.
Referencovanie víta aj analytička Health Policy Institute Angelika Szalayová: „Pri porovnávaní cien liekov u nás a v iných krajinách EÚ sa ukazuje, že na Slovensku za mnohé lieky platíme veľmi vysoké ceny.“
TOP 10 firiem v predražení
- medac International – o 41 %
- Wyeth Whitehall – o 31 %
- NYCOMED – o 29 %
- TEVA – o 20 %
- Novartis Slovakia – o 19 %
- Ados – o 18 %
- Roche Slovensko – o 14 %
- R–Pharmacervices – o 12 %
- Genzyme – o 11 %
- Novo Nordisk – o 10 %
Poznámka: 10 spoločností, ktoré boli pred referencovaním najdrahšie
Zdroj: prezentácia Martina Filka