SME

Cievy máme také, ako žijeme

Vred predkolenia môže byť jedným z dôsledkov nášho životného štýlu. Spomenutým chronickým ochorením cievneho systému trpí až jedno percento populácie, najmä v civilizovaných krajinách.

Jedným z rizikových faktorov chronickej žilovej nedostatočnosti je aj nosenie tesného oblečenia a topánok s vysokými opätkami. Týmito zdravotnými problémami sú ohrozené najmä ženy a obzvlášť tie, ktoré boli viackrát tehotné, užívali hormonálnu antikoncepcJedným z rizikových faktorov chronickej žilovej nedostatočnosti je aj nosenie tesného oblečenia a topánok s vysokými opätkami. Týmito zdravotnými problémami sú ohrozené najmä ženy a obzvlášť tie, ktoré boli viackrát tehotné, užívali hormonálnu antikoncepc (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - ČTK)

BRATISLAVA. Následok poškodeného žilového systému - vred predkolenia - je zdravotný problém, ktorý nezaťažuje len pacienta, ale aj jeho príbuzných a je problémom pre ošetrujúci tím.

Stav cievneho systému sa zhoršuje s vekom, no príčinou problému so žilami na nohách môžu byť aj genetické predpoklady alebo prekonaná trombóza, čiže zápal v hlbokom žilovom systéme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozvinuté civilizácie si riziko zvyšujú spôsobom života. „Najčastejšie je to obezita, sedavý spôsob života, nosenie sťahujúceho šatstva či nevyhovujúcej obuvi a nedostatok vlákniny v potrave, čo spôsobuje ťažkosti pri vyprázdňovaní," hovorí Viera Štvrtinová, angiologička z II. internej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy s cievami rôzneho stupňa má podľa nej v týchto krajinách aj viac ako polovica obyvateľstva, no liečená je asi len štvrtina pacientov. Mnohí svoje ťažkosti s lekárom vôbec nekonzultujú.

Vred zničí celý život Pri degenerácii tepien a žíl sa v nohách hromadí žilová krv, v krvnom riečisku vzniká pretlak a rozširovaním žíl sa tvoria kŕčové žily čiže varixy. Ich chlopne strácajú schopnosť ventilačnej funkcie a krv preto prúdi oboma smermi a nevracia do srdca. Výsledkom je vznik opuchlín v tkanive a poruchy jeho výživy. „Žilové chronické ochorenie sa vekom ešte zhoršuje. Často býva príčinou invalidity," upozorňuje Štvrtinová.

Z malej ranky sa môže rozvinúť zväčšujúca sa rana a v nej hnisajúce ložiská. „Vredmi predkolenia trpí asi percento obyvateľov, u kategórie nad 65 rokov je to však už 3,5 percenta populácie. Až 85 percent z nich má práve venózny pôvod," tvrdí primár dermatovenerologického oddelenia nemocnice v Považskej Bystrici Tomáš Kopál.

SkryťVypnúť reklamu

Typické žilové vredy sa vyskytujú na vnútornej časti predkolenia nad členkom. Majú rôzny tvar a môžu byť veľké od niekoľkých milimetrov po defekt veľkosti ľudskej dlane. Zvyknú výrazne zapáchať a na dotyk ľahko krvácajú.

Chronické poškodenie kože a podkožného tkaniva spôsobuje pacientovi fyzické a psychické utrpenie aj spoločenský hendikep. Neraz pre chorobu príde o prácu.

Zásady prevencie

Včasná diagnostika. Ak nohy bolia a opúchajú a vyskytnú sa kŕčové žily, netreba návštevu lekára odkladať. Racionálna výživa a dobrý pitný režim. Dostatok pohybu. Vhodná je najmä turistika, chôdza (aj do schodov), plávanie a cyklistika. Jednoduché cviky - krúženie chodidlami a naťahovanie špičiek niekoľkokrát denne. Sprchovanie nôh striedavo studenou a teplou vodou. Častejšia zmena polohy pri sedení či státí, relax zásadne s nohami vo zvýšenej polohe. Bandáž aj po vyliečení vredu predkolenia, najmä keď je cievny systém zaťažený, obzvlášť v lete, lebo teplo spúšťa návrat chronickej rany.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhoduje aj prístup lekára Pre pacientov s chronickou žilovou nedostatočnosťou sú dôležité pravidelné preventívne prehliadky. „Záleží od každého lekára, ako k pacientovi pristupuje. Či ho okrem bežnej kontroly vyzuje aj z topánok a ponožiek a dôkladne preskúma aktuálnu situáciu dolných končatín. Tak môže zachytiť problém ešte na úplnom začiatku," hovorí Kopál.

Na Slovensku je 43 špecialistov - angiológov, čo je podľa Kopála veľmi málo. Pacientov liečia preto najčastejšie praktickí lekári. Hoci Slovenská angiologická spoločnosť vypracovala postupy na diagnostiku a liečbu chronického venózneho ochorenia, nie všetci ich dodržiavajú.

Liečba trvá dlho Pre úspešnosť liečby treba poznať príčiny vzniku chronickej rany. Okrem konzultácie s viacerými odborníkmi sú dôležité aj laboratórne testy, prípadne biopsia kože. Pacient aj lekár musia byť trpezliví, pretože liečenie chronickej rany trvá dlho.

SkryťVypnúť reklamu

Lepšie je chorobe predísť. „Okrem medikamentov a kompresívnej liečby, prípadne chirurgického zákroku je podstatná zmena životosprávy a cievna gymnastika, ktorá pomáha vyprázdňovať žilový systém nôh," hovorí Štvrtinová. Pre pacienta je nebezpečné pracovať v stoji.

Liečba bandážami je základnou metódou vo všetkých štádiách žilového ochorenia, môže však spôsobiť aj problémy.

„Pri nesprávne odhadnutom tlaku kompresie bývajú končatiny nedokrvené, a problémom môže byť aj akútne srdcové zlyhanie. V niektorých prípadoch je koža, vystavená dlhodobej bandáži, ohrozená kožnými ochoreniami, napríklad psoriázou," povedala Štvrtinová.

Na žily platia pančuchy

Pacienti dnes môžu namiesto klasickej bandáže na žily používať účinnejšie a praktickejšie kombinované pančuchy.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Funkciu svalovej pumpy môžu pri chronickej žilovej nedostatočnosti nahradiť obväzy alebo pančuchy. Vytvárajú na žily tlak, takže sa ich prierez zúži. Neplnia sa tak rýchlo krvou a nehromadia sa v nich toxické látky, takže sa znižuje pravdepodobnosť zápalu.

Pančuchy sa pružnejšie prispôsobia objemu a asymetrii nôh ako obväz a koža ich dobre znáša, ale pôsobia skôr na povrchový žilový systém. „Musia byť preto kombinované s pevnejšou krátkoťažnou bandážou na noc, ktorá má hĺbkový vplyv. Treba sa ju však naučiť robiť správne, lebo hrozí odumretie tkaniva," vysvetľuje dermatovenerológ Tomáš Kopál.

Jedny pančuchy nestačia Novinkou, ktorá by najmä pacientom s chronickými ranami predkolenia mala uľahčiť každodenný život, je kombinovaný kompresívny systém zložený z dvoch druhov pančúch.

SkryťVypnúť reklamu

„Spodná biela je z materiálu príjemného na dotyk, ktorý dostatočne ochráni aplikáciu vlhkej terapie a zabráni posúvaniu náplastí na rane. Je určená na 24-hodinové nosenie," hovorí Kopál.

Vrchná hnedá pančucha je len na denné nosenie. Po jej natiahnutí na bielu vytvoria obe vrstvy kompaktný materiál, ktorý vyvíja rovnomerný tlak v pokoji aj pri pohybe. Ľahko si ju dokážu navliecť aj menej skúsení alebo starší pacienti.

Treba si priplatiť Nové pančuchy môže predpísať angiológ, diabetológ, cievny či plastický chirurg. Stoja 47 eur, zdravotné poisťovne preplatia 16 eur. Bandáž však vydrží dlhšie ako klasická, spodná časť sa dá ľahko prať. Odborníci dúfajú, že časom, podobne ako v Česku, bude uhrádzaná celá suma.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu