SME

Skolióza ohrozuje stále nižšie ročníky

Problémy s chrbticou nepostihujú len ľudí vo veku okolo 30 a 40 rokov, ale presúvajú sa do stále nižších vekových ročníkov.

BRATISLAVA. Pre TASR to uviedol Anton Guth z Kliniky rehabilitácie, fyziatrie a balneológie v Bratislave.

"Ochorenia chrbtice a zlé držanie tela sa posúvajú do stále nižších ročníkov. Pravidelne sa s nimi stretávame už u prvákov, druhákov a blížime sa k tomu, že polovica detskej populácie nesprávne zapája svalové skupiny a drží zle pohybový aparát," spresnil Guth. Dodal, že u detí sa stále častejšie prejavujú znaky nesprávneho držania tela, ku ktorým patria asymetrické postavenie pliec a lopatiek, vypučené brucho, zhrbený chrbát a predsunuté držanie hlavy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Skolióza, čiže chybné držanie chrbtice, spôsobujúce vykrivenie chrbtice do strán a rotáciu stavcov, predstavuje jedno z najrozšírenejších ochorení chrbtice. Až 80 percent skolióz vzniká vo veku 10 až 18 rokov.

Nezachytenie nástupu skoliózy môže viesť podľa odborníka k trvalému poškodeniu chrbtice. "Problémom je, že skolióza zväčša nebolí," upozornil a vysvetlil, že podľa tvaru zakrivenia rozoznávame dva druhy skolióz veľkooblúkovú, pri ktorej pripomína chrbtica písmeno C a kompenzovanú, kedy tvar chrbtice pripomína písmeno S.

Liečba skoliózy podľa Gutha závisí od veku dieťaťa, typu skoliózy a stupňa zakrivenia. V ľahších prípadoch pomáha spevňovanie svalového korzetu cvičením, pri ťažších stupňoch rozvoja skoliózy sa vyžaduje aj niekoľkomesačné nosenie korzetu.

SkryťVypnúť reklamu

"Úspešnosť liečby skoliózy závisí od jej včasného záchytu. Rodičia si musia pozorne všímať postoj detí pri rôznych činnostiach," povedal. Medzi príznaky začínajúcej skoliózy patrí nerovnomernosť vyčnievania lopatiek, postavenia ramien, vykrivenie chrbtice v driekovej časti a sťažnosti dieťaťa na únavu. "Chrbtica dieťaťa sa podobne ako ostatné systémy organizmu vyvíja postupne, ale keď dieťa začne okolo jedného roka chodiť, už musí byť schopná niesť váhu celého tela," dodal.

Príčinami vzniku skoliózy sú nedostatok pohybu, jednostranné preťažovanie chrbtice, napr. nosením tašky v jednej ruke, jednostranné zameranie na šport, nesprávne sedenie, ktoré nerešpektuje pravidlo pravých uhlov. "Chodidlá by pri ňom mali siahať na zem, a uhly medzi lýtkami a stehnami, stehnami a chrbtom, ale aj predlaktím a ramenami by mali byť pravé. Rodičia kvalitu podmienok pre sedenie dieťaťa často podceňujú," upozornil rehabilitačný lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Vývinu chrbtice detí podľa neho najviac škodí sedenie a státie. Statická aktivita vyžaduje nadmerné zapájanie len jednej svalovej skupiny, teda statických svalov. Dynamické svaly sú na druhej strane utlmované, čo má za následok nesprávne postavenie a zaťaženie chrbtice.

Pri predchádzaní vzniku skoliózy považuje Guth za najdôležitejší prirodzený a optimálny pohyb. Deti by mali čo najmenej ležať, vyhýbať sa statickému sedeniu a státiu a čo najviac sa hýbať. "Najmä letné obdobie je príležitosťou rozhýbať naše deti stuhnuté zo školských lavíc a sedenia pred počítačmi. Rodičia majú príležitosť tráviť veľa času na prechádzkach alebo túrach v prírode, pretože chôdza je pre organizmus najvlastnejšia a najfyziologickejšia činnosť," zamyslel sa s tým, že deti by mali chodiť čo najviac a cez leto je vhodné aj chodenie naboso.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odborníka pre deti nie sú vhodné športové vrcholové aktivity, pretože devastujú pohybový aparát. V športoch, v ktorých sú behy, skoky, doskoky spojené s rotáciou ako napr. basketbal, volejbal, futbal ak sú tieto aktivity robené dlhodobo a intenzívne, často majú za následok problémy s kĺbmi, v oblasti chrbtice, členkov a bedrových kĺbov.

Z hľadiska optimálneho vývinu chrbtice a pohybového aparátu detského a dospievajúceho organizmu uviedol odborník plávanie, bicyklovanie, in-line korčule alebo jazdu na koni.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 431
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 134
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 798
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 450
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 156
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 905
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 189
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu