Celý poškodený stavec, ktorý pacientovi tlačil na miechu, lekári vybrali a nahradili titánovou klietkou. Voperovali ju cez hrudník. Je taká stabilná, že sa pacient už niekoľko dní po operácii postaví na nohy a nemusí nosiť spevňovací pás.
NITRA. V nitrianskej nemocnici urobili unikátnu operáciu. Pacientovi vybrali celý stavec aj s priľahlými platničkami a nahradili ho špeciálnou titánovou klietkou. Na Slovensku bola podľa lekárov použitá po prvý raz. Pacientovi ju voperovali cez hrudník. Tento spôsob operácie mal v nitrianskej nemocnici premiéru.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Bál sa ochrnutia
„Mám silnú osteoporózu. Pri dvíhaní cementu ma dva razy seklo v chrbtici a zbortil sa mi stavec," povedal nám 45-ročný Ľuboš Lukáč z Partizánskeho.
V nitrianskej nemocnici ho operovali štyri mesiace po úraze. Dovtedy dostával len lieky a nosil korzet. „Ale zhoršovalo sa to, hrozilo, že sa mi stavec úplne zrúti. Preto som podstúpil operáciu, hoci som mal strach. No lepšia operácia ako ochrnúť," dodal pacient, ktorému hrudný stavec tlačil na miechu, čo sprevádzali silné bolesti.
„Odstránili sme mu stavec aj s priľahlými platničkami a nahradili ho umelým stavcom," povedal nám Šimon Kónya, primár ortopedicko-traumatologického oddelenia.
Pacienta operoval spolu s primárom neurochirurgie Kamilom Kolejákom, ktorý už má s týmto typom zákrokov (predný prístup k chrbtici - cez hrudník) niekoľkoročné skúsenosti. „Umelý stavec, ktorý sme použili, patrí k tým najnovším. Je taký stabilný, že prežije pacienta," dodal primár Koleják.
Ortéza už nie je potrebná
Ľuboš Lukáč ležal na operačnom stole štyri hodiny. „Hrudnú drenáž bude mať asi 4-5 dní, potom ho skúsime postaviť," povedali nám primári.
Vďaka novému typu umelého stavca, ktorý sa svojou veľkosťou prispôsobí potrebám, sa skrátil čas samotného zákroku (približne o 1,5 hodiny) aj dĺžka hospitalizácie.
„Zásadný rozdiel je v rýchlej mobilizácii pacienta. V priebehu niekoľkých dní po operácii sa môže postaviť, v minulosti musel dlhodobo ležať a potom nosiť ortézu - pás, ktorý pomáhal spevňovať chrbticu," povedal primár Koleják.
Ortéza už teraz nie je potrebná, pretože titánová klietka, ktorá je stabilizovaná špeciálnym systémom dláh, plne nahrádza poškodený stavec.
K chrbtici sa dostali cez hrudník
Zákrok, ktorý robili v nitrianskej nemocnici minulý utorok, bol mimoriadne náročný.
„So zadným prístupom sa stretávame na našich pracoviskách denne, je jednoduchší. Ale predný prístup je náročný operačný výkon. V tomto prípade pristupujeme k chrbtici cez hrudnú dutinu, čo si vyžaduje špeciálny druh ventilácie pacienta a mobilizáciu pľúc," vysvetlil primár Koleják.

Stavec nahradila titánová klietka spevnená systémom špeciálnych dláh.

Primár ortopedicko-traumatologického oddelenia Šimon Kónya.

Primár neurochirurgického oddelenia Kamil Koleják.