BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že navrhované obmedzenie nočných ordinačných hodín lekárskych pohotovostí výrazne neskomplikuje pomoc ľuďom. Návrh novely zákona, ktorý má upraviť systém práce pohotovostí, parlament posunul tento mesiac do druhého čítania.
Kritici navrhnutých zmien v minulosti tvrdili, že zatvorenie ambulancií lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) od polnoci povedie k nárastu počtu ľudí, ktorí budú zneužívať záchranky. Sanitku budú vraj volať aj v prípadoch, ktoré by v súčasnosti skúsili vyriešiť na pohotovosti.
Generálny riaditeľ sekcie zdravia ministerstva zdravotníctva Adam Hochel dnes naopak poukazoval na nízku vyťaženosť pohotovostí, ktoré sa v prípade dospelých pacientov po 24:00 využívajú len na osem percent. Vyťaženosť detských pohotovostí je na úrovni troch percent. Naznačil zároveň, že komu sa na pohotovosť nechce cestovať napríklad vlastným autom, už v súčasnosti si zavolá sanitku. "Ak je niekto špekulant dnes, bude aj zajtra," poznamenal.
Ministerstvo zdravotníctva na základe výpočtov očakáva, že počet výjazdov záchraniek by sa nemal zvýšiť o viac ako 0,9 percenta. Pacienti budú môcť podľa Hochela zároveň vyhľadať pomoc urgentných príjmov v existujúcich nemocniciach. Takéto oddelenie pritom musí mať podľa platného nariadenia 37 nemocníc na Slovensku, povedal Hochel. V súčasnosti podľa analýzy ministerstva pôsobí na Slovensku 95 poskytovateľov LSPP pre dospelých.
Zmeny navrhol poslanec vládnej strany Smer-SD Jozef Valocký. Zdôvodnil ich aj snahou odbremeniť ambulantných zdravotníkov, ktorí okrem vlastnej praxe slúžia taktiež na pohotovostiach. Zástupcovia všeobecných lekárov existujúci systém pohotovostí v minulosti kritizovali.
Bratislavský Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku (HPI-Health Policy Institute), ktorý patrí medzi kritikov terajšej vlády v oblasti zdravotníctva, však dnes zatvorenie pohotovostí počas nočných hodín odmietol. Podľa jeho predstaviteľov sú napriek celkovým ukazovateľom o nízkom využívaní pohotovostí regióny, kde práve počas noci ošetria 40 percent zo svojich pacientov. Asociácia poskytovateľov lekárskej služby prvej pomoci zase tvrdí, že prípadné zvýšené používanie záchraniek si vyžiada viac peňazí, než keby počas noci lekár ordinoval v ambulancii.