SME

Chrípku nezastavilo ani teplé leto

O prasacej chrípke sa dajú povedať dve hlavné správy, dobrá a zlá. Dobrá je, že vírus H1N1 nie je nebezpečný. Zlá je, že vírus rýchlo napreduje a nedá sa vylúčiť, že bude mutovať.

Prasacej chrípky sa boja v Londýne asi len turisti.Prasacej chrípky sa boja v Londýne asi len turisti. (Zdroj: ČTK/AP)

BRATISLAVA. Desať percent. Len toľko prípadov nákazy prasacou chrípkou sa podľa odborníkov podarí zachytiť. Ak bolo doteraz na Slovensku identifikovaných 18 prípadov nakazenia, v skutočnosti ich môžeme mať už 180. Od pondelka u nás zaznamenali deväť prípadov. Všetko u ľudí, ktorí boli v zahraničí.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila šírenie chrípky za pandémiu už v polovici júna. Doteraz sa infikovalo viac než 70-tisíc ľudí vo viac než sto krajinách, najmenej tristo nakazených chorobe podľahlo.
Svetoví i slovenskí virológovia tvrdia, že chrípka naberá obrátky, epidemiológ slovenského Úradu verejného zdravotníctva upokojuje, že jej priebeh choroby u našich pacientov bol mierny a nakazených neohrozil. „Väčšina nakazených ľudí do týždňa vyzdravela,“ pripomína Ivan Bakoss z Úradu verejného zdravotníctva.

Chrípka naberá obrátky

Ak sa na novú chrípku pozerá z hľadiska šírenia, objavujú sa znepokojivé signály. Najmä to, že sa šíri v letnom počasí, keď chrípka zvykne byť na ústupe - darí sa jej skôr v sychravom počasí. No teraz je teplo a v ovzduší je veľa UV žiarenia. To všetko by malo vírus chrípky zabíjať. Napriek tomu napreduje.

„Čísla svedčia, že to nadobúda typickú krivku epidemickej chrípky,“ hovorí virológ František Kostelanský. Odborník na očkovanie Ivan Bakoš očakáva na jeseň ešte zrýchlenie šírenia.

„Keď sa raz plne prispôsobivý pandemický vírus objaví, jeho ďalšie celosvetové šírenie je nezastaviteľné,“ povedala šéfka WHO Margaret Chanová pre BBC. Aj keď vírus nie je príliš nebezpečný, tento stav nemusí trvať dlho. Chrípkové vírusy sa rýchlo menia a mutujú.

Najhoršie sú na tom Briti

V Európe je na tom najhoršie Veľká Británia, kde sa každý týždeň zdvojnásobuje počet potvrdených prípadov. Sledovať, čo sa tam deje, je namieste. Odhady hovoria, že tam žije vyše 60-tisíc Slovákov, do Bratislavy vyrážajú na rozlúčku so slobodou partie britských mužov a do Londýna zasa našinci lietajú na predĺžené víkendy.

„Na konci augusta môžeme mať 100-tisíc prípadov na deň, aj keď zdôrazňujem, že je to len odhad,“ citoval Reuters britského ministra zdravotníctva Andyho Burnhama. Najhoršie je na tom juh Anglicka a Londýn, kde sa za posledný týždeň počet nakazených strojnásobil.

Slovensko postupuje podľa piatej fázy pandemického plánu - tá spočíva najmä v nariadení, aby sa ľudia s príznakmi chrípky prihlásili na regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Kontroly pasažierov z rizikových krajín na letiskách nie sú. Víta ich tam návod, ako sa správať pri príznakoch chrípky v slovenskom a anglickom jazyku.

Na párty za nákazou

Británia si verí a paniku ľudia nešíria, hoci prípadov nákazy vírusom novej chrípky je tam najviac. Ľudia radšej vtipkujú.

BRATISLAVA. Briti sú ľudia do nepohody, čo ukázali v najťažších časoch druhej svetovej vojny a schopnosť zabávať sa potvrdzujú aj teraz, keď sú ostrovy najviac postihnutou európskou krajinou prasacou chrípkou.
Jana, ktorá žije v Londýne, hovorí, že vôbec nepociťujú, že by sa mali báť vírusu. Naopak, ľudia hovoria a pozývajú sa na „swine flu parties“, kam sa majú ísť nakaziť radšej teraz ako na jeseň, keď môže mať chrípka podľa virológov horší priebeh.

To, že chrípka bude silnejšia na jeseň, sa očakáva. V posledných týždňoch bolo v Británii veľmi teplo a pekne a možno aj preto ľudia nemali strach, ak sa aj nakazili.

„Nie sú žiadne oznamy, žiadne upozornenia na vírus,“ hovorí Jana. Ľudia o chrípke vedia a hovoria, ale nie je panika. Paniku nerobia podľa nej aj preto, že sú známe prípady, keď sa na študentských internátoch nakazili študenti. Rýchlo ich izolovali, chrípku prekonali a všetci prežili.

Správy v Británii opäť ožili, keď minulý mesiac zomrela na chrípku prvá žena v Británii, ktorá dostala chrípku vo vysokom štádiu tehotenstva a po pôrode mala komplikácie, pri ktorých zomrela. „Pri informáciách, ktoré sa o chrípke objavujú v médiách, sa hneď aj zdôrazňuje, že Británia je veľmi dobre pripravená a má najväčšie zásoby antivirotík,“ povedala Jana.

Reklamné spamy, aby ľudia kupovali tamiflu, však dnes zaplňujú elektronickú poštu viac ako tie na viagru.

Marcela Glevická
Tamiflu nezaberie vždy

Ak budú ľudia brať antivirotikum bez receptu, pomôžu vírusu mutovať.

BRATISLAVA. LONDÝN. Už dvom pacientom nakazeným prasacou chrípkou nezabral liek Tamiflu. Prvý prípad hlásili v pondelok Dáni, ďalší vo štvrtok u japonskej pacientky z Osaky. Obaja aj tak chorobu prekonali, Japonke nasadili liek relenza a jej stav sa podľa agentúry Kjódo zlepšil.

Švajčiarska farmaceutická spoločnosť Roche tvrdí, že nejde o nič neočakávané. Odolnosť proti tamiflu si podľa laboratória dokáže vytvoriť 0,4 percenta dospelých ľudí.

Ani experti nepovažujú prvé prípady rezistencie vírusu k liekom za alarmujúce. „Je to malé číslo na to, aby sa začalo špekulovať, či tamiflu je, alebo nie je účinné protichrípkové liečivo,“ hovorí odborník na očkovanie Ivan Bakoš.

Virológ František Kostelanský nevylučuje, že odolnosť vírusu proti lieku by mohla začať prevažovať.
Nadvládu vírusu nad tamiflu by podľa neho mohlo spustiť aj hromadné užívanie tohto lieku, vírus by pomohol mutácii vírusu chrípky. Upozorňuje, že tamiflu možno užívať až potom, ako sa u človeka prejavia prvé príznaky chrípky.

Napriek týmto rizikám pokračuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nákupe liekov. „Spoločnosť Roche nám sľúbila 5,6 milióna dávok lieku tamiflu,“ povedala šéfka WHO Margaret Chanová. Rozvojovým krajinám chcú poskytnúť 150 miliónov dávok liekov.

(toh, jkr)

Autor: toh, mgl

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 746
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 404
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 434
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 867
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 817
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 569
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 498
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 010
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Medvede pokazili ľudia, treba ich opäť naučiť sa báť


Na snímke minister spravodlivosti SR Boris Susko.

Audit sa mal skončiť už pred dvoma týždňami.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


TASR
Protest na podporu RTVS.

Politici nás najskôr trestali tým, že do relácií chodili.


SkryťZatvoriť reklamu