SME

Malé dieťa sa môže utopiť aj v päťcentimetrovej vode

Malé dieťa sa dokáže utopiť aj v päť centimetrov hlbokej vode. Uviedol to pre TASR Samuel Hruškovic z Rescue teamu Slovakia.

BRATISLAVA.

Na Slovensku sa podľa neho ročne utopí okolo 150 osôb, z toho asi 20 detí a mladistvých. "Najbezpečnejšími plochami na kúpanie sú tie, kde je prítomná vodná záchranná služba, kde zaobstarávajú bezpečnosť školení profesionáli," zdôraznil záchranár s tým, že najnebezpečnejšie sú rieky s tečúcou vodou a prudké zrázy na neznámych vodných plochách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Hruškovica pätina úmrtí detí a detských úrazov vzniká práve pri vode. Hlavným dôvodom je skutočnosť, že deti sa na vodných plochách akéhokoľvek typu kúpu cez letné prázdniny bez dozoru rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

"Rozhodne by som deti samy k vode nepúšťal, lebo aj keď je dieťa dobrý plavec, často nedokáže svojou mentalitou správne odhadnúť sily a úlohu môže zohrať napríklad kŕč alebo krátkodobá indispozícia," upozornil. K utopeniu podľa neho netreba veľa a už aj vdýchnutie pár kvapiek vody môže privodiť silný spazmus dýchacích ciest, ktorý spôsobí udusenie.

Zásady bezpečného plávania a kúpania však podľa Hruškovica platia rovnako pre nižšie, ako aj vyššie vekové ročníky. "Je potrebné plávať a kúpať sa len na plochách vyhradených na tento účel a dôsledne rešpektovať zákazy kúpania," zhodnotil. Zároveň upozornil, že dospelí ani mladiství by pre hrozbu závažných poranení krčnej chrbtice nikdy nemali skákať do neznámej vody, ale ani do známej a mútnej vody, pretože sa v nej môže vyskytnúť hodený, padnutý alebo doplavený predmet.

SkryťVypnúť reklamu

Po konzumácii jedla je vhodné pred vstupom do vody dopriať si aspoň hodinovú prestávku. Pred plávaním sa nesmie požívať alkohol, ktorý na Slovensku spôsobuje najvyšší počet utopení. Hruškovic dodal, že človek by nemal do vody vstupovať unavený a skákať do nej rozhorúčený. "Odporúčame skôr postupné schladzovanie organizmu pomalým vstupom do vody."

Ani skúsení plavci by podľa odborníka nemali preceňovať svoje schopnosti. "Popri brehu sa dá plávať rovnaká vzdialenosť ako k stredu jazera. V prípade krízy stačí len pár temp a máme zem pod nohami," ilustroval.

Vo vode by mali byť aspoň dvaja plavci spolu, pričom je dôležité neplávať v blízkosti plavidiel alebo v priestoroch plavebných dráh. "Pri blížiacej sa búrke je potrebné vodnú plochu urýchlene opustiť, pretože hlava plavca na tejto ploche ako voľnom priestranstve je najbližším predmetom pre úder blesku," upozornil. Platí to aj v prípade windsurfingu alebo vodného bicykla.

SkryťVypnúť reklamu

V záujme stopercentnej bezpečnosti musia mať všetky deti aj menej skúsení plavci pri používaní vodných bicyklov a plavidiel pevne zapnuté záchranné vesty.

"Pred vstupom dieťaťa do vody je vhodné, aby dospelá osoba skontrolovala pôdorys dna vodnej plochy, pretože strmé zrázy a náhle prepady do hlbokej vody môžu u detí vyvolať paniku," konštatoval.

Pre prípad nehody treba mať podľa záchranára vždy pri vodnej ploche poruke nafúknuté detské koleso, matrac alebo iný nadnášajúci predmet s priviazaným motúzom v dĺžke cca tri metre. Pre bežného človeka je vždy bezpečnejšie použiť nepriamu záchranu ako záchranárske postupy, ktoré môžu ohroziť jeho život a pre laika bez fyzickej kondície a dostatočných skúseností sú vždy rizikom.

Záchrana topiaceho je náročný a nebezpečný postup. V sladkej vode sa záchranár nemusí zdržiavať snahou dostať vodu z pľúc a na rozdiel od záchranárskych prístupov v minulosti môže hneď začať s oživovaním. "Pri slanej vode je hydrostatická vztlaková sila väčšia, takže aj človek, ktorý pláva v mori je nadľahčovaný a môže preceniť svoje schopnosti a v prípade nehody je aj pre záchranára manipulácia s topiacim sa ľahšia," spresnil.

SkryťVypnúť reklamu

"Netreba však zabúdať na odliv, kedy je zákaz kúpania a treba myslieť na rôzne podmorské prúdy, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné," varoval Hruškovic. Pri mori odporučil kúpanie na plážach určených len pre verejnosť a dodržiavanie priestoru vymedzeného bójami. Upozornil tiež na nebezpečnosť veľkých vĺn pre deti a neskúsených plavcov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 966
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 211
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 730
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 294
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 688
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 985
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 186
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 056
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu