SME

Biologické škodliviny dostávame do organizmu vdychovaním

Prach obsahuje okrem chemických aj množstvo biologických škodlivín, napríklad plesní, výkalov roztočov, čiastočiek srsti zvierat.

BRATISLAVA. Všetky tieto časti dostávame vdychovaním do organizmu. Pre TASR to uviedla Oľga Miklánková z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v Bratislave.

Kvalita ovzdušia vo vnútornom prostredí je ovplyvňovaná mnohými faktormi, ktoré majú vplyv na ľudský organizmus. "Do skupiny fyzikálnych patrí teplota, vlhkosť, osvetlenie, hluk a vibrácie. Skupinu chemických faktorov tvoria chemické látky, rôzne oxidy dusíka, síry, prchavé organické zlúčeniny a podobne. Tretia skupina je tvorená biologickými a mikrobiologickými škodlivinami," spresnila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Medzi najzákladnejšie biologické škodliviny zaradila Miklánková najmä plesne, baktérie, huby, organický prach a roztoče. "Všetky tieto škodliviny sú vo vnútornom prostredí neželané a spôsobujú dráždenie organizmu," upozornila.

Domáci prach podľa nej obsahuje značné množstvo organických látok, napr. zvyšky kože, vlasy, chlpy zvierat, peria, roztoče, spóry plesní, mikroorganizmy. Najdôležitejším zdrojom alergénov v domácom prachu sú podľa odborníčky roztoče. Srsť a výlučky z domácich zvierat sú príčinou veľkého počtu alergických reakcií, hlavne u detí. "Mikroskopické vláknité huby môžu byť v prostredí vlhkých bytov pôvodcami nepríjemného zápachu, pretože produkujú celý rad prchavých organických látok," dodala.

Biologické škodliviny spôsobujú celý rad zdravotných ťažkostí. Spóry plesní napríklad podporujú a zhoršujú priebeh astmy, alergických ochorení a ochorení dýchacích ciest. Mnohé z nich majú toxický a karcinogénny účinok. "Podieľajú sa na skutočnosti, že 10-30 percent detskej populácie je postihnutých rôznymi alergickými ochoreniami dýchacích ciest," spresnila odborníčka.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nej biologické škodliviny vznikajú pri vhodnej kombinácii vlhkosti a tepla. Ich nárast býva spôsobený nielen konštrukčno-stavebnými chybami, spôsobujúcimi zatekanie; nesprávnou izoláciou, ale aj nesprávnou údržbou bytov a nedostatočným vetraním. Vlhkosť je jeden z najzákladnejších faktorov, ktorý podporuje vznik plesní.

"Ku koncentrácii mikroorganizmov dochádza v kobercoch, v nádržkách zvlhčovačov vzduchu, na filtroch čistiacich zariadení, v potrubiach vzduchotechniky," konštatovala. Preto pri klimatizačných zariadeniach a filtroch treba dbať na čistenie podľa návodu, ako aj pravidelnú výmenu filtrov. "Treba sa starať o to, aby sa nestali zdrojom mikroorganizmov, aby namiesto pôvodnej funkcie čistenia, zvlhčovania a zlepšovania cirkulácie vzduchu tieto zariadenia nekontaminovali vzduch vo vnútornom prostredí mikroorganizmami a samy sa nestali zdrojom našich zdravotných ťažkostí," zdôraznila Miklánková.

SkryťVypnúť reklamu

Biologické škodliviny vo vnútorných priestoroch sa podľa nej nedajú eliminovať absolútne, ale treba zamedzovať ich hromadeniu. Je potrebné pravidelne utierať prach, pretože je nositeľom chemických a mikrobiologických škodlivín, ktoré sa naň naviažu a vdychovaním dostávame tieto látky spolu s prachom do organizmu. K ďalším preventívnym opatreniam najmä pri roztočoch patrí časté vetranie posteľnej bielizne a dôkladné vysávanie matracov. V prípade plesní by sme sa mali vyvarovať činností, pri ktorých dochádza ku kondenzácii vodnej pary. "Čistota a vetranie sú najjednoduchším receptom," uzavrela Miklánková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 966
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 211
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 730
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 294
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 688
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 985
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 186
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 056
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu