SME
Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Nesprávne nastavená klíma môže byť zdrojom zdravotných ťažkostí

Klimatizáciu v miestnosti treba správne nastaviť, inak môže byť zdrojom zdravotných ťažkostí. Pri prechode z chladnejšieho do teplejšieho prostredia by nemal byť rozdiel v teplotách vyšší ako 5 až 7 stupňov Celzia.

BRATISLAVA. Pre TASR to uviedla Oľga Miklánková z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v Bratislave.

"Je to najmä preto, že pri prechode z prostredia, v ktorom je chladno, do horúceho môže dôjsť k tzv. teplotnému šoku, ktorý môže viesť až k celkovému oslabeniu organizmu. Na to, aby si telo zvyklo na vysokú teplotu ovzdušia, je potrebný istý čas na prispôsobenie sa, nastavenie a spustenie termoregulácie," vysvetlila.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Klimatizácia upravuje vzduch na požadované hodnoty teploty a vlhkosti. Vykonáva komplexnú úpravu vzduchu, ohrieva ho, ochladzuje, filtruje, zvlhčuje, odvlhčuje a reguluje rýchlosť prúdenia vzduchu v priestoroch, kde sa nedá vetrať prirodzeným spôsobom, ale musí byť podľa odborníčky nastavená tak, aby ľudia v týchto miestnostiach mali pocit pohodlia a komfortu.

SkryťVypnúť reklamu

Miklánková zároveň upozornila, že pobyt v klimatizovaných priestoroch neznášajú všetci ľudia rovnako dobre. "Na klimatizované prostredie reagujú horšie ľudia s oslabeným imunitným systémom a senzitívnejší ľudia," spresnila.

Ako dodala, u niektorých ľudí môže pobyt v klimatizovaných priestoroch spôsobovať bolesti hlavy, malátnosť a v niektorých prípadoch môže prísť až k vzniku prechladnutia. K najčastejším ochoreniam z klimatizácie patria bolesti hrdla, dýchacie problémy, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín. Nevhodne nastavená klimatizácia môže spôsobovať aj bolesti chrbtice alebo zápaly močových ciest.

Klimatizáciu treba podľa odborníčky nastaviť tak, aby nevznikal zbytočný prievan a aby ľuďom spôsobovala pocit pohody, vyhovovala viacerým a nebola príčinou rôznych chorôb. "Prúdenie vzduchu z klimatizácie by nemalo smerovať priamo na človeka. Nemal by vznikať zbytočný prievan," povedala s tým, že po štyroch hodinách treba klimatizáciu na čas vypnúť, pričom ľudia s chronickými ochoreniami, oslabeným imunitným systémom a senzitívni ľudia by ju mali používať kratšie alebo vôbec nie.

SkryťVypnúť reklamu

Pri prechode z klimatizovaného do vonkajšieho prostredia môžu ľudia pociťovať prudkú záťaž na organizmus. Miklánková odporučila pred prechodom do vonkajšieho prostredia zostať niekoľko minút v neklimatizovaných priestoroch budovy, napr. vo vestibule alebo na chodbe, aby si organizmus vyrovnal teplotu a nezažil tzv. teplotný šok alebo ho môžeme zmierniť aj tým, ak sa pred odchodom z klimatizovaného priestoru napijeme nechladeného nápoja.

Dôležitým aspektom používania klimatizácie je podľa nej pravidelná údržba a čistota celej klimatizačnej jednotky, teda aj filtrov klimatizačného zariadenia. Ich úlohou je okrem zabezpečovania cirkulácie vzduchu pri jeho prečisťovaní aj zachytávanie a inaktivovanie vírusov, plesní a baktérií, znižovanie prašnosti a množstva peľu v priestore.

SkryťVypnúť reklamu

Ak nie sú filtre dostatočne pravidelne čistené alebo vymieňané, môžu sa mikroorganizmy dostať späť do prúdiaceho vzduchu a sekundárne zapríčiniť kontamináciu ovzdušia klimatizovanej miestnosti. Vo vnútornom ovzduší budov sa tak môžu vyskytovať aj v niekoľkonásobne vyšších koncentráciách než vo vonkajšom prostredí. Ľudia, ktorí sú alergickí na plesne a baktérie, potom môžu podľa Miklánkovej trpieť nádchou, vyrážkami, ekzémami či astmou.

"Pokiaľ majú ľudia pocit, že klíma nefunguje tak ako treba, môžu sa obrátiť na príslušný regionálny ÚVZ alebo na ÚVZ SR, kde je zriadené Národné referenčné centrum pre vnútornú mikroklímu, ktoré je schopné meraním objektivizovať mikroklimatické parametre, ako sú rýchlosť prúdenia vzduchu, teplota a relatívna vlhkosť a posúdiť, či vyhovujú podmienkam legislatívnych predpisov," uzavrela Miklánková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  1. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  5. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  6. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 29 410
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 057
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 13 613
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 240
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 820
  6. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 007
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 996
  8. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 3 145
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu