SME

S prasacou chrípkou sa zahrávame

O vakcínach na novú chrípku iba rokujeme. Virológovia varujú pred jeseňou, pandémia nás môže zastihnúť nepripravených.

(Zdroj: SITA /AP)

O vakcínach na novú chrípku iba rokujeme. Virológovia varujú pred jeseňou, pandémia nás môže zastihnúť nepripravených. Očkovacia látka je pre nás zatiaľ v nedohľadne. S farmaceutickými firmami o nej stále iba rokujeme, môže nám ujsť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. V Británii hovoria o plošnej pandémii novej chrípky, Maďarsko má prvú obeť, Česko si už objednalo vakcíny pre štvrtinu obyvateľov.

Nová chrípka sa blíži a slovenské ministerstvo zdravotníctva hovorí, že nás sa pandémia netýka a na vakcínu máme stále čas. Odborníci to označujú za nebezpečný hazard.

SkryťVypnúť reklamu

„Slovensko nemá zvýšený počet prípadov chrípkového ochorenia a už vôbec nemôžeme hovoriť o pandémii alebo epidémii, takže stále sledujeme situáciu," odpovedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková na otázku, či nie sme v prípravách na vírus pozadu.

„Je to nerozumné," reaguje virologička Tatiana Betáková zo Slovenskej akadémie vied. „Je najvyšší čas objednať vakcíny," dopĺňa odborník na očkovanie Ivan Bakoš.

Zatiaľ chrípku vieme liečiť

Vysoké horúčky, zimnica a vykašliavanie krvi, príznaky zápalu pľúc. Tak to vyzerá, keď naplno prepukne nová chrípka. Zatiaľ ju aj u nás vieme liečiť, pribúda však iba pozvoľne. Keď prepukne naplno, môže prísť chaos - najmä ak nebudeme pripravení, nebude vakcína.

Nový vírus chrípky u nás

SkryťVypnúť reklamu

prvý prípad mexickej chrípky Slovensko zaznamenalo 28. mája; za posledný týždeň diagnostikovali štyri nové prípady; celkovo sa nakazilo 32 obyvateľov Slovenska.

Európske krajiny už sú na zozname výrobcov vakcíny. Slovenské ministerstvo zdravotníctva však stále o očkovacej látke iba rokuje.

Odborníci hovoria, že takéto správanie je nezodpovedné.

„Byť učičíkaný, že u nás je fajn, a teda postoj, že azda nepotrebujeme ani pandemickú vakcínu, považujem za nie celkom vhodný," reaguje na prístup rezortu zdravotníctva k chrípke odborník na očkovanie Ivan Bakoš.

Vírus podľa virologičky Tatiany Betákovej zo Slovenskej akadémie vied cirkuluje po celom svete bez ohľadu na hranice. Slovensko si nemôže postaviť múr a povedať, že „sem príde len sezónna chrípka", hovorí virologička.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva ani Správa štátnych hmotných rezerv, ktorá s farmaceutickými firmami vyrabajúcimi vakcíny rokuje, to nevidia tak tragicky. Okrem toho nechcú prezradiť nič bližšie o objednávkach vakcín proti novému vírusu.

Utajená príprava Mená farmaceutických firiem aj to, o koľko vakcín máme záujem, koľko sme ochotní za ne zaplatiť a kedy by sme ich mohli mať na Slovensku ostáva nejasné.

Ľubomír Urban, riaditeľ kancelárie Správy štátnych hmotných rezerv hovorí len, že rokujeme so všetkými spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú výrobou vakcín proti mexickej chrípke. Jednou z nich by mala byť švajčiarska firma Novartis. Jej český zástupca Martin Polášek hovorí, že momentálne novú vakcínu klinicky testujú. Uvoľniť na trh by ju mali na jeseň.

SkryťVypnúť reklamu

Ponuku sme podľa Čižmárikovej dostali aj od maďarskej strany. Či však ide o štát, alebo o konkrétnu firmu, na to neodpovedala.

Neznámou ostávajú aj termíny. Rezort zdravotníctva len hovorí, že o objednávkach sa rozhodne v najbližších dňoch. Kedy to bude, hovorkyňa nepovedala. Urban dodáva, že „je snaha, aby sa na Slovensko vakcína dostala v potrebných množstvách čo najskôr".

Pozor na paniku Odborníci však upozorňujú, že vyčkávanie a nejasné termíny sa nám môžu vypomstiť.

Betáková totiž poznamenáva, že situácia po vypuknutí pandémie môže byť skutočne vážna. Pri pretlaku dopytu po vakcínach sa podľa nej budú najskôr uspokojovať potreby štátov, kde sídlia farmaceutické firmy, ktoré ich vyrábajú.

„Možno aj objednávky budú pri takom záujme zbytočné, ale napriek tomu ich treba mať, lebo kde budú tí, ktorí vôbec nebudú na zozname," varuje Betáková.

SkryťVypnúť reklamu

Bakoš varuje, že takýto prístup sa nám môže vypomstiť. Ak sa podľa neho včas nepripravíme na príchod pandémie, môže nastať panika. „Ak ochorejú pekári, tak nevyrobia chlieb. Keď nebude chlieb, tak to bude panika."

Európa sa nelieči, nákazy pribúda

BRATISLAVA. Prasacia chrípka je najrýchlejšie sa šíriaci choroba v dejinách, hovorí Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá už v júni vyhlásila pandémiu. Odvtedy pribúdajú stovky nových nakazených denne.

Doteraz je na svete 125­tisíc laboratórne potvrdených prípadov. Len Spojené štáty, ktoré sú najpostihnutejšie, však majú podľa odhadov až milión chorých. V Európe je vírus A(H1N1) naj rozšírenejší vo Veľkej Británii a v Španielsku. Za posledný týždeň pribudlo 100-­tisíc nakazených Britov. Vláda ráta s tým, že choroba postihne až 30 percent obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Chrípka zatiaľ zabila asi sedemsto ľudí. Ako prvý v strednej Európe jej minulý týždeň podľahol 41-­ročný Maďar. WHO štátom odporučila nerátať už jednotlivé prípady, ale sústrediť sa na prevenciu.

Pavol Szalai

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 186
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 477
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 155
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 819
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 774
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 001
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu