SME

Pacienti s Alzheimerom sú umiestňovaní do špecializovaných zariadení

Pacienti s diagnózou Alzheimerova choroba spadajú v súčasnosti podľa zákona o sociálnych službách do starostlivosti špecializovaných zariadení.

BRATISLAVA. Do začiatku roka 2009 sa týmto občanom poskytovali sociálne služby predovšetkým v domovoch sociálnych služieb, kde boli vyhradené miesta a personál s potrebnou kvalifikáciou.

"Keďže zákon o sociálnych službách nadobudol účinnosť od 1. januára 2009, zmeny sa do praxe zavádzajú postupne. Je teda pochopiteľné, že v zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sú v súčasnosti umiestnení aj občania s diagnózou Alzheimerova choroba. Ide predovšetkým o domovy sociálnych služieb s celoročnou formou pobytu," uviedla pre TASR hovorkyňa BSK Milka Podmajerská.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Príkladom je Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Rača, Domov sociálnych služieb pre dospelých a zariadenie pre seniorov Kaštieľ Stupava a Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Pezinok. Postupom času sa podľa jej slov práve v týchto zariadeniach zriadia aj špecializované zariadenia podľa zákona o sociálnych službách.

BSK zabezpečuje poskytovanie sociálnych služieb aj prostredníctvom neverejných poskytovateľov, ktorých je v súčasnosti 60. Z tohto počtu sedem neverejných poskytovateľov sa špecializuje na poskytovanie sociálnych služieb občanom s Alzheimerovou chorobou. Kapacita týchto zariadení je celkovo 123 miest.

Zákon tiež jasne hovorí o kvalifikácii a počte zamestnancov v týchto zariadeniach. "Je náročné udržať kvalifikovaný personál za tých finančných podmienok, ktoré momentálne ponúkajú. Je to náročná práca a pokiaľ zamestnanci nie sú motivovaní, strácajú o ňu záujem. Ďalším problémom je, že z ekonomického pohľadu je výhodnejšie, ak ide o veľkokapacitné zariadenie. Tu je obrovské riziko, že vykonávanie práce personálom sa stane rutinou a vymizne to najdôležitejšie - ľudský vzťah," hovorí o problémoch zariadení liečebná pedagogička Mária Wirth z Centra Memory n.o.

SkryťVypnúť reklamu

Na prijatie pacienta do zariadenia je potrebné podať písomnú žiadosť o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu na odbor sociálnych vecí Úradu BSK. "Na základe lekárskeho posudku a sociálneho posudku sa vyhotovuje posudok o odkázanosti na sociálnu službu, ktorý obsahuje stupeň odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby (od stupňa I. po stupeň VI.), znevýhodnenie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo s nepriaznivým zdravotným stavom v oblasti sebaobslužných úkonov, úkonov starostlivosti o svoju domácnosť a pri základných sociálnych aktivitách, tiež návrh druhu sociálnej služby a určenie termínu opätovného posúdenia zdravotného stavu," vysvetlila Podmajerská. Občanom s Alzheimerovou chorobou sa však odporúča, aby si pri podávaní žiadostí o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu žiadali posúdenie pre špecializované zariadenie.

SkryťVypnúť reklamu

Starostlivosť o pacientov s Alzheimerovou chorobou by mala prebiehať v rodinne vytvorenom prostredí. Podľa skúseností Márie Wirth potrebujú títo ľudia blízky kontakt niekoho, kto ich citlivo sprevádza poslednou etapou života. "A to z jednoduchého dôvodu. Mozgová kapacita pri danom ochorení sa nedokáže naučiť orientovať v novom prostredí, prijímať nové vzorce správania, zmeny v hierarchii vzťahov a podobne. Z toho vzniká nežiaduce správanie, čo sa označuje ako agresivita a pritom sa ten človek iba bráni. Keby dané ochorenie nemal, tak by vysvetlil okoliu, že nechce, aby sa s ním takto zaobchádzalo," uviedla pre TASR.

Podľa Wirth je na Slovensku v poslednom období snaha vytvárať špecializované zariadenia pre týchto pacientov, no na druhej strane je málo takých zriaďovateľov, ktorým ide o ľudskosť, dôstojnosť a váženie si hodnoty človeka bez ohľadu na to, do akej miery je postihnutý. "Prax ukazuje, že jeden kvalifikovaný pracovník dokáže zabezpečiť odbornú starostlivosť približne trom - štyrom takto postihnutým ľuďom. Ak v zariadení žije čo i len 50 chorých na Alzheimerovou chorobu, malo by mať 6 vysokoškolsky vzdelaných odborníkov či už liečebných pedagógov, psychológov, sociálnych pracovníkov a pod. Tí by mali zabezpečovať aktivizačný a terapeutický program, komunikáciu s príbuznými, celkovo menežovať starostlivosť o chorého. K tomu samozrejme patria opatrovateľky a obslužný personál. Len tak môže byť zabezpečená kvalita života," skonštatovala.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odhadov trpí v súčasnosti Alzheimerovou chorobou približne 40 až 60 tisíc Slovákov. Ide o progresívne degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré sa prejavuje postupnou stratou pamäti a rozumu v takej miere, že to ovplyvňuje každodenný život jedinca. Prvými príznakmi nastupujúcej choroby je najmä strata pamäte, ťažkosti s bežnými prácami a rečou, dezorientácia v čase a priestore, zhoršujúci sa úsudok či abstraktné myslenie. Často sa však stáva, že pacient alebo jeho okolie vyhľadá odbornú pomoc psychiatrov až v priebehu vyššieho štádia ochorenia a tak je skomplikovaná účinnosť liečby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 763
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 264
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 161
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 023
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 837
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 462
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 475
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 293
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu