Prasacia chrípka postupuje, vlády kupujú vakcíny. Stále nevieme, kedy a za koľko budeme objednávať vakcíny. Rozhodnuté je o počte - kúpime ich pre pätinu obyvateľstva.
BRATISLAVA. Slovenské zdravotníctvo na jeseň pravdepodobne čaká náročná logistická operácia. Zaočkovať proti chrípke typu A (H1N1) pätinu všetkých ľudí na Slovensku, teda asi milión obyvateľov.
Rozhodnutie objednať takéto množstvo vakcín potvrdilo včera ministerstvo zdravotníctva.
Stĺpček Lukáša Filu: Rezervy - čítajte
Na porovnanie - v Česku chystajú vakcíny pre približne štvrtinu ľudí, v Spojených štátoch pre polovicu obyvateľov, v Izraeli pre všetkých. Pandémia prasacej chrípky podľa epidemiológov na sile ešte len naberie.
Kto dostane vakcíny
zdravotníci plynári, vodári, energetici,hasiči, polícia tehotné ženy chorí s chronickými chorobami zdravá populácia od 19 do 50
Zdroj: WHO, Ivan Bakoš odborník na očkovanie
Slovensko zatiaľ nemá vakcíny objednané, jasné teda nie je, kedy ich získame. V Spojených štátoch chcú očkovať v októbri.
„Od koho bude Slovensko kupovať vakcíny, ešte nie je rozhodnuté, rokujeme s viacerými výrobcami," povedal Ľubomír Urban, riaditeľ kancelárie Správy štátnych hmotných rezerv.
Jasné je už to, koho pri očkovaní vakcínou, ktorú práve v týchto dňoch dokončujú svetové laboratóriá, uprednostníme.
Lenka Šrámková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že zaočkovaní budú v prvom rade „zdravotníci, osoby zabezpečujúce chod štátu a rizikové osoby, medzi ktoré patria aj tehotné ženy".
O tehotné ženy sa postarajú ich obvodní lekári, očkovanie by malo byť dobrovoľné, u profesionálov zabezpečujúcich chod štátu, napríklad policajtov, to bude povinné.
Čas rozhoduje Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že ročne sa podarí vyrobiť len asi 900 miliónov dávok vakcín. Dopyt po nich s veľkou pravdepodobnosťou prevýši ponuku.
Kto si objedná, teda rezervuje výrobnú kapacitu skôr, ten je vo výhode. Česi majú mať zmluvy na antivirotiká i vakcíny hotové a podpísané už na budúci týždeň.
Ako chrípka postupuje
Belgicko má od včera prvú obeť, mladú ženu. Je to štvrtá európska krajina s mŕtvym na prasaciu chrípku. Aj Francúzsko má prvú obeť - 14-ročné dievča. Moldavsko zaregistrovalo prvý prípad nákazy, mladú ženu. V Česku pribudlo včera 20 nakazených, všetci boli v dobrom stave. V Anglicku hlásili za týždeň do 26. júla 110-tisíc prípadov. Nie sú žiadne náznaky, že by sa vírus menil a bol nebezpečnejší.
Slovenské ministerstvo zdravotníctva minulú stredu tvrdilo, že o nákupe rozhodne v najbližších dňoch. Včera uplynul viac než týždeň od tohto vyjadrenia a ministerstvo na otázku, kedy Slovensko objedná vakcíny, odpovedalo, že je to v kompetencii Štátnych hmotných rezerv.
Posun nastal v plánovanom množstve objednaných vakcín. Chceme ich objednať približne pre dvadsať percent populácie, čo je asi milión obyvateľov.
Začiatok očkovacej kampane na Slovensku tiež nie je známy. Šrámková vysvetľuje, že úrad v „dohľadnom čase vydá nové usmernenie opatrení v súvislosti s výskytom nového vírusu".
Kedy sa bude očkovať, je dôležité, vakcína začína byť účinná približne dva týždne po zaočkovaní a zvýšený výskyt prasacej chrípky sa očakáva už v jesenných mesiacoch, keď sa vrátia deti do škôl. Situácia môže byť kritická už aj v októbri.
Americký príklad Spojené štáty, ktoré majú najviac obetí, oznámili, že si vyžiadali 200 miliónov vakcín. Keďže na osobu treba dve, stačí to pre 100 miliónov Američanov, ktorých by chceli začať očkovať od polovice októbra.
Zamerajú sa najmä na rizikové skupiny, kam patria tehotné ženy, zdravotníci či mladá populácia od šiestich mesiacov do 24 rokov. Keďže deti do šiestich mesiacov sa očkovať ešte nemôžu, odporúčajú použiť vakcínu aj pre ľudí, ktorí sú s nimi v kontakte. Odhaduje sa, že v krajine ochorelo na chrípku už milión ľudí, aj keď v poslednom čase choroba mierne ustúpila.
Podobne desiatky miliónov vakcín na novú chrípku si objednali aj ďalšie krajiny ako Francúzsko, Španielsko či Nemecko. Veľká Británia, ktorá je najviac zasiahnutou krajinou v Európe, chce začať očkovať už v auguste. S tým však WHO nesúhlasí, keďže dovtedy testy zrejme nebudú hotové.
Britskí školáci dúfajú v prasacie prázdniny
Británia má stotisíc prípadov za týždeň. Svetová zdravotnícka organizácia hovorí, že sme len na začiatku.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Farmaceutické firmy sa pripravujú na masovú výrobu vakcíny proti novému vírusu, pričom s výrobou začnú, keď laboratóriá potvrdia, že vyvinuli funkčnú očkovaciu látku. Očakáva sa, že to bude v najbližších dňoch.
Vo Veľkej Británii - v Európe najviac postihnutej krajine - sa diskutuje aj o tom, že by sa zatvorili školy, aby sa tak spomalila epidémia a získali čas na očkovanie väčšieho počtu ľudí. Až 60 percent všetkých nakazených tvoria deti a mládež.
„Predpokladáme, že školy otvoria v septembri normálne, ale pripravujeme pre prípad potreby náhradné plány," povedal denníku The Times hovorca ministerstva školstva. Vláda odhaduje, že len minulý týždeň pribudlo asi 100-tisíc nových prípadov.
WHO varuje, že šírenie je stále len v začiatku. „Je celkom jasné, že vírus sa bude ďalej rozširovať v rámci krajín aj medzi krajinami," povedal podľa Hlasu Ameriky Kejdži Fukuda z WHO. Ak by sa vírus šíril ako pri predchádzajúcich pandémiách, nová chrípka by podľa WHO zasiahla v nasledujúcich rokoch dve miliardy ľudí, čiže každého tretieho človeka na planéte.
Fukuda však dodal, že to nie je predpoveď, že to tak bude. Určite s tým však príde aj k nárastu počtu obetí. Zatiaľ celosvetovo narátali viac ako tisíc mŕtvych.
(vas, čtk)