OSNABRüCK.
Ako povedal v rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého krajského denníka Neue Osnabrücker Zeitung predseda zdravotníckeho výboru Európskeho parlamentu Jo Leinen, "tento odhad je veľmi konzervatívny. Stupnica je hore otvorená a žiadna krajina EÚ nebude ušetrená". Už teraz vypukla v niektorých španielskych letoviskách "poriadna epidémia", dodal.
Podľa údajov tohto sociálnodemokratického politika by malo byť 150 miliónov Európanov zaočkovaných vakcínou proti vírusu H1N1. "Sme veľmi znepokojení, že výrobcovia vakcíny stále odkladajú termín dodania: najprv to malo byť v septembri, potom v októbri a teraz sa zdá, že bude k dispozícii až v novembri. To by bolo definitívne príliš neskoro. Potrebujeme očkovaciu látku čo najskôr."
Podľa odhadu Leinena dosiahnu v rámci EÚ výdavky na vakcínu pre masové očkovanie 2,5 až 3 miliardy eur. "Prasacia chrípka bude testom solidarity v rámci štátov únie," povedal politik. "Po prvé: máme iba málo výrobcov liečiv v Nemecku, Británii a vo Francúzsku, ktorí môžu vyrobiť vakcínu. Po druhé: členské krajiny EÚ, ktoré sú už kvôli hospodárskej kríze finančne aj tak na dne, nie sú v situácii, aby zaplatili dostatočné množstvo očkovacích látok. Tu musí EÚ prejaviť solidaritu," varoval Leinen pred prerozdeľovacím bojom.
Podľa neho by mala byť vypracovaná stupnica na prednostné očkovanie. "Pracovníci nemocníc, polícia a rizikové skupiny ako tehotné ženy, deti a mladiství musia byť v rámci Európy očkovaní ako prví," povedal politik. Nemôže sa to robiť podľa princípu, ktorá krajina skôr zaplatí, dostane vakcínu, ale podľa toho, "kde je to najviac nutné, tam sa musí poskytnúť aj najväčšie množstvo očkovacej látky".
Leinen upresnil, že po letnej prestávke plánuje únia mimoriadny summit ministrov zdravotníctva, aby sa dohodli na stratégii boja proti prasacej chrípke. V prípade, že by sa vírus H1N1 na jeseň zmutoval s inými vírusmi, muselo by sa počítať so zhoršením doteraz celkom mierneho priebehu choroby. "To robí všetkým odborníkom teraz najväčšie starosti," konštatoval člen zdravotníckeho výboru Európskeho parlamentu.
Zdroj: DPA