BRATISLAVA. Leto v čase vrcholiacich dovoleniek vyciciava krv z transfúznych staníc na Slovensku. Opakuje sa to každý rok, tentoraz však dobre zabrala výzva Národnej transfúznej služby, aby ľudia prišli a pomohli v situácii, keď bolo krvi kriticky málo.
Výzva sa skončila minulý piatok a medzi darcami krvi mala veľký ohlas. „Počas siedmich dní darovalo krv 5595 darcov,“ hovorí Jana Rosochová, námestníčka riaditeľky Národnej transfúznej služby.
Každý deň počas výzvy darovalo na transfúznych staniciach po celom Slovensku krv v priemere 800 ľudí. Pri odbere 450 mililitrov na jedného darcu odobrali vyše 2517 litrov krvi.
Ľudia prišli v hojnom počte darovať krv napriek tomu, že sa za odber neplatí. Napriek úspechu Rosochová poznamenáva, že zásoby krvi sa „míňajú, čiže odber musí ďalej pokračovať“.
Zásobiť sa veľmi nedá Zastúpenie krvných skupín Najzastúpenejšou krvnou skupinou je A - asi 42 percent populácie. Nasleduje skupina 0 - 38 percent, B - 13 percent, AB - 7 percent. Viac je zastúpený pozitívny Rh faktor, má ho až 85 percent populácie. Negatívny má len 15 percent. Muži môžu darovať krv štyrikrát do roka, ženy trikrát. Kto spotrebuje najviac krvi
Klinika orkohernatológie Ústav srdcovo-cievnych ochorení Klinika úrazovej chirurgie Chirurgická klinika, najmä hrudníková chirurgia Klinika ortopédie
Zásobiť sa krvou pred prázdninami nedá - nespracovaná je totiž použiteľná len 21 až 28 dní. Po oddelení plazmy a jej náhrade vhodným konzervačným roztokom sa predĺži čas skladovania na 35 až 42 dní - ani to nepostačuje na celú dĺžku letného dovolenkového obdobia.
Lekár ružinovskej transfúznej stanice Ján Martinka vysvetľuje, že odber krvi trvá „do desať minút“. Väčšina ľudí chodí ráno o siedmej, pred odberom sa darca podrobí vyšetreniam. „Naberie sa krvný obraz a urobia sa pečeňové testy,“ vysvetľuje lekár.
Ak je krvný obraz v poriadku, darcovi lekár zmeria tlak a ak odberu nebránia iné zdravotné ťažkosti, odoberú mu krv.
Na nekomplikovanú operáciu treba krv od štyroch ľudí, oddelenia, kde ležia napríklad onkologickí pacienti, majú spotrebu oveľa vyššiu.
Zdravá tradícia Pokiaľ ide o krv, je zdravotníctvo na Slovensku postavené na solidarite a tradícii darcovstva.
Pocit spolupatričnosti bolo cítiť aj včera predpoludním na transfúznej stanici v bratislavskom Ružinove. Hoci do konca ordinačných hodín chýbala už iba štvrťhodina, v čakárni sa na odber pripravovalo vyše pätnásť darcov. Ďalšia zhruba desiatka už v ambulancii krv darovala. Jedna z nich bola pani Eva z Bratislavy.
„Dnes darujem krv dieťatku z kamarátkinej rodiny, ktoré leží na Kramároch s vážnou chorobou,“ vysvetľuje. Krv prišla darovať už osemkrát, hovorí, že pomôže zdravotne sebe aj ostatným.
„Robí mi to dobre,“ hovorí pán Marián bez váhania o dôvode, prečo daruje krv. Spravil tak už 55-krát.
Symbolická odmena „Honorár“, ktorý patrí k darcovstvu, je skromný, skôr symbolický. Patrí k nemu menšie pohostenie (napolitanka, čaj a čokoláda) a darcovia pri odchode dostanú aj gastrolístok v hodnote dvoch eur.
Podľa Zákonníka práce majú aj nárok „na pracovné voľno na čas cesty na odber, čas odberu, čas na cestu späť a čas na zotavenie,“ vymenuvá Zuzana Rosiarová-Kesegová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža. To je zvyčajne jeden pracovný deň. Deň pracovného voľna však lekár môže podľa aktuálneho zdravotného stavu pacienta predĺžiť až na 96 hodín.
Chcem pomôcť, nie brať peniaze
ZDENKO SIGMUND z Bratislavy je držiteľom Janského platinovej plakety. Krv bezplatne daroval 173–krát – najvyššie darcovské ocenenie pritom mužom udeľujú už po osemdesiatich bezplatných odberoch.
Čo pre vás znamená číslo 173 bezplatných odberov?
„Ani si to neuvedomujem. Beriem to normálne. Nemyslím si, že by to mala byť pre mňa nejaká výsada, ktorou by som sa mal hrdiť.“
Prečo darujete krv?
„Lebo chcem pomôcť ľuďom, ktorí ju potrebujú. A je to prínos aj pre mňa, že viem, že som zdravý.“
Stalo sa vám niekedy, že ste vedeli, komu je určená vaša krv?
„Vedel som to dvakrát. Raz to bolo pre jedno malé dieťa.“
Stretli ste sa s niekým, komu ste darovali krv?
„Nie, nepovažoval som to za potrebné. Keby chcel niekto vedieť, kto mu daroval krv a skontaktoval by sa so mnou, tak by som sa s ním asi stretol. Nepotrebujem, aby mi niekto bol vďačný za to, že som to spravil.“
Čo si myslíte o názore, že za krv by sa malo platiť?
„O tom som nikdy neuvažoval. Vždy som chcel pomôcť, nie za to brať peniaze.“
Myslíte si, že darcovstvo krvi spoločnosť dostatočne podporuje?
„V minulosti bola pre darcov v Bratislave a Košiciach električenka. Potom sa na to akosi pozabudlo.“
Vychádza vám v ústrety aspoň váš zamestnávateľ?
„Našťastie robím v petrochemickej firme, ktorá si darcov dosť cení. Máme napríklad určité úľavy na dovolenku. Jasné, že sa to odvíja od počtu odberov.“
Niektorí ľudia by aj išli darovať krv, ale sa boja, alebo im je nepríjemný samotný odber. Čo by ste im poradili?
„Toto je aj prípad môjho kolegu, ktorý chodí pravidelne darovať krv. Neznesie však ani pohľad na ňu. Rieši to tak, že keď mu odoberajú krv, tak otočí hlavu úplne na opačnú stranu.
(jkr)
Na odber nechoďte nalačno, vstávajte pomaly
1. Pred darovaním krvi treba zvýšiť príjem tekutín, nepríďte hladný. Dajte si pečivo, chlieb, toasty, ovocie, vylúčiť treba údeniny, mäso, vajcia, syry, maslo, mlieko, mliečne výrobky a alkoholické nápoje.
2. Celý priebeh darovania krvi obyčajne netrvá viac ako dve hodiny. Na transfúznom oddelení vyplníte dotazník, pred odberom máte nárok na občerstvenie – čaj a pečivo.
3. Nasleduje vyšetrenie kontrolnej vzorky krvi, dôležité je pre zhodnotenie parametrov krvného obrazu pred odberom.
4. Transfúzny lekár vám zmeria tlak krvi a vyšetrí vás (akcia srdca, dýchanie).
5. Po umytí miesta vpichu v lakťovej jamke si ľahnete. V odberovom kresle vám odoberú zo žily 400 až 450 mililitrov krvi a vzorky krvi na vyšetrenie krvnej skupiny a infekčných ochorení (hepatitída B a C, HIV a syfilis). Netrvá to zväčša dlhšie ako desať minút.
6. Po odbere sa odporúča pomalá zmena polohy pri vstávaní z kresla a krátky oddych, počas ktorého darcovi poskytnú poodberové občerstvenie.