SME

Vláda podporila obmedzenie pohotovostí

Pohotovosti budú otvorené kratšie. Cez internet sa budú predávať lieky. Súhlasila s tým vláda.

BRATISLAVA. Obmedziť počet hodín lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) a tým znížiť počet služieb lekárov a sestier, ako aj ich zaťaženosť má za cieľ návrh novely zákona od poslanca Národnej rady SR Jozefa Valockého (Smer-SD), s ktorým na dnešnom zasadnutí súhlasila vláda SR. Stanovisko kabinetu má však pre parlament len odporúčací charakter, Národná rada SR o právnej norme definitívne rozhodne v septembri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Asociácie súkromných lekárov SR by sa brány LSPP mali zatvárať už o 22. hodine. Túto požiadavku odôvodňuje tým, že fungovanie pohotovostí do polnoci by skomplikovalo situáciu najmä zdravotným sestrám, ktoré by mali problém s dopravou domov z práce. Súkromní lekári preto rozbehli petíciu, ktorú podporila aj Slovenská komora lekárov.

SkryťVypnúť reklamu

Predimenzovaná sieť pohotovostí

Ako uviedol Valocký, navrhovaná úprava zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve zavádza systém vydávania povolení pre poskytovateľov LSPP ministerstvom zdravotníctva (MZ). Tie sa majú udeľovať cez výberové konania so zohľadnením primeranej dostupnosti poskytovateľov a počtu obyvateľov, čím sa zníži počet služieb lekárov a ich zaťaženosť.

Analýza rezortu zdravotníctva totiž ukázala, že sieť poskytovateľov LSPP je výrazne predimenzovaná. Vyťaženosť LSPP pre dospelých predstavuje po polnoci osem percent, v prípade ambulantných pohotovostí pre deti dosahuje štyri percentá a zubno-lekárska LSPP sa využíva na tri percentá. Týchto pacientov by mali relevantne ošetriť iné segmenty zdravotnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Proti tým, ktorí zneužívajú

Valocký pripomína, že nový systém povedie k tomu, že pacient "bude racionálnejšie využívať LSPP, ktorá neslúži ako náhrada ordinačných hodín, ale má riešiť zhoršenie zdravotného stavu, ktorý sa nepokladá za urgentný alebo život ohrozujúci". Tvrdí, že sa tak obmedzí zneužívanie LSPP pacientmi, ktorí svoje zdravotné problémy neurgentného charakteru riešia v nočných hodinách.

Zároveň argumentuje, že predkladaný návrh riešenia počtu poskytovateľov LSPP prinesie aj "racionálne rozdeľovanie limitovaných finančných zdrojov medzi poskytovateľov, ktoré sa následne premietne v lepšom ohodnotení zdravotníckych pracovníkov vykonávajúcich LSPP".

Prečo to nerieši ministerstvo?

Viacerým opozičným poslancom sa však nepozdáva, že s takýmto návrhom prichádza poslanec a nie samotné MZ, ktorého sa táto téma bezprostredne dotýka. "Vláda by mala tento problém riešiť priamo a nie poslaneckou novelou," povedala ešte v júni Klára Sárközy (SMK). S jej názorom súhlasí aj poslanec NR SR Stanislav Janiš (SDKÚ-DS). "Prečo to nerieši minister Richard Raši?" spýtal sa Janiš, podľa ktorého súčasný systém v zdravotníctve nie je dobrý. "Táto novela však tento problém nerieši, iba ho presúva na rýchlu zdravotnú pomoc, na nemocnice," myslí si Janiš.

SkryťVypnúť reklamu

LSPP je zdravotná starostlivosť (ZS), ktorou sa v súčasnosti zabezpečuje nepretržitá dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dospelých a špecializovanej zubno-lekárskej starostlivosti. Nejde o zabezpečovanie neodkladnej ZS v život ohrozujúcich a urgentných situáciách. LSPP je segment pokračovania tzv. lekára prvého kontaktu po skončení jeho ordinačných hodín.

Všeobecní lekári, ktorí sú zo zákona povinní slúžiť na pohotovosti, sa v januári na zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru sťažovali poslancom na porušovanie ich práv a slobôd garantovaných Ústavou SR. V petícii žiadali riešenie platenia LSPP a jej zlej organizácie. Rezort na to reagoval vytvorením analýzy riešenia LSPP. V súčasnosti sa lekári podpisujú pod petíciu, aby LSPP fungovala iba do 22.00 h.

SkryťVypnúť reklamu

Lieky sa budú predávať aj cez internet

Lieky, ktoré sa neviažu na lekársky predpis, ako aj niektoré zdravotnícke pomôcky by sa mohli od novembra predávať cez internet. Ako navrhuje poslanec Národnej rady SR Jozef Valocký (Smer-SD) v novele zákona o liekoch, povolenia na zásielkový výdaj budú môcť získať iba držitelia povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni. S týmto návrhom dnes súhlasil vládny kabinet, posledné slovo však budú mať poslanci NR SR na septembrovej schôdzi.

"Vzhľadom na to, že sa v poslednom čase častejšie vyskytujú prípady zásielkového predaja liekov, je potrebné prijať takú právnu úpravu, ktorou sa zabezpečí kontrola tejto činnosti," argumentuje Valocký. Najčastejšou formou zásielkového predaja je práve predaj prostredníctvom internetu. Upozornil, že v súčasnosti takýto spôsob predaja realizujú subjekty bez povolenia na zaobchádzanie s liekmi.

SkryťVypnúť reklamu

"Preto pôvod liekov a ich kvalita nie je jasná a vo väčšine prípadov nie je vylúčené, že ide o falzifikáty liekov, prípadne nekvalitné lieky," uviedol koaličný poslanec. Prijatie novely zákona by podľa neho malo takéto prípady eliminovať. Subjekty, ktoré budú ponúkať zásielkový predaj liekov a pomôcok, má kontrolovať Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Ak Valocký uspeje aj na pôde parlamentu, lieky sa cez internet budú môcť predávať zo Slovenska aj do členských štátov Európskej únie a naopak.

Čas

Takto vyzerajú najstaršie hodiny v Liptovskom Mikuláši.

Sú vmurované do veže kostola sv. Petra z Alkantary v Okoličnom.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 388
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 083
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 693
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 410
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 128
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 846
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 287
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu