SME

Koľko chýba zdravotných sestier, sa ešte nevie

Niektoré menšie nemocnice nevedia zabezpečiť predpísané počty personálu. Nový výnos im robí problémy.

Kvalifikované sestry by mali byť plnohodnotnými partnermi lekárov. Stále však robia aj veci, ktoré nijako nesúvisia s ich zaradením.Kvalifikované sestry by mali byť plnohodnotnými partnermi lekárov. Stále však robia aj veci, ktoré nijako nesúvisia s ich zaradením. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME)

Záujem o štúdium ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie dlhodobo klesá. Nemocnice si zas dostatok personálu nemôžu dovoliť, ale hovoriť o tom nechcú.

BRATISLAVA. V Anglicku sa jedna sestra stará o šesť až osem pacientov, u nás sa neraz stávalo, že ich mala na lôžkovom oddelení dvadsať až tridsať, hovorí Mária Lévyová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj preto od júla platí nový výnos ministerstva zdravotníctva o personálnych normatívoch, ktorý predpisuje, koľko sestier musí byť na oddeleniach v denných a nočných službách.

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetkým nemocniciam sa ho však darí dodržiavať. Presné čísla, koľko lekárov, sestier a pôrodných asistentiek v našich nemocniciach chýba, ukážu ešte tento rok kontroly. „Záťaž sestier bola nenosná, bolo ich treba odbremeniť," hovorí Lévyová. Komora dlhodobo žiadala zmenu.

Po novom by na bežných oddeleniach, ako sú napríklad interné alebo chirurgické, mala sestra poskytovať starostlivosť desiatim pacientom v ranných službách, a najviac osemnástim v poobedňajších a nočných službách.

„Nikdy sme nevraveli, že je to optimálne, ale je to krok vpred," povedala Lévyová.

Prvoradý je rozpočet

V mnohých menších nemocniciach, ktoré spravujú neziskové organizácie alebo obchodné spoločnosti, sestry aj naďalej pracujú v nezmenených podmienkach a za podstatne nižšiu mzdu, tvrdí Lévyová. Pre manažmenty je prvoradý vyrovnaný rozpočet. Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko povedal, že vopred upozorňovali, že v kríze niektoré nemocnice nedokážu normatívy naplniť. Normatívy však do budúcnosti nepovažujú za zlé.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé nemocnice sa k výnosu odmietli vyjadriť.

Fakultná nemocnica L. Pasteura v Košiciach podľa hovorkyne Jaroslavy Oravcovej nemá vážnejšie problémy stavy sestier na oddeleniach naplniť.

Ján Belanský, námestník Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach povedal, že tiež normatívy spĺňajú. „K predpisu neexistuje výklad, ktorý by jednoznačne stanovil, ako sa majú ukazovatele záväzných normatívov napočítavať," povedal.

V bratislavskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou sestry chýbajú napríklad na geriatrii a na oddelení dlhodobo chorých. Z lekárskych miest sú to najmä anestéziológovia, povedala hovorkyňa Rút Gežová.

Sestry starnú

Vekový priemer sestier je dnes asi 46 rokov, pôrodných asistentiek vyšší ako 47 rokov. Do dôchodku odchádza každoročne tisíc sestier, zo škôl ich prichádza asi štyristo.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem o štúdium odboru ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia klesá dlhodobo. „Neklesol preto, že v súlade so smernicami únie sa vyžaduje, aby sestry mali vysokoškolské vzdelanie, ale najmä preto, že sestry sú preťažené a nedocenené," hovorí Lévyová.

Zdravotníctvo by ročne potrebovalo aspoň 1300 až 1600 absolventov v odbore ošetrovateľstvo a 280 v odbore pôrodná asistencia. Vysoké školy tento rok plánovali prijať iba 550 a 90 uchádzačov.

Či nemocnice majú dostatok personálu, môžu kontrolovať ich zriaďovatelia aj zdravotné poisťovne. Ministerstvo zdravotníctva plánuje v najbližšom čase urobiť kontroly, rovnako ako aj samosprávne kraje, aby vyhodnotili, ako sa plnia normatívy.

Počty zaujímajú poisťovne

Nemocnica nemusí vždy chýbajúce počty lekárov či sestier doplniť. Oddelenie môže byť aj ambulantné.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Zdravotná poisťovňa Dôvera podľa hovorkyne Zuzany Horníkovej pri uzatváraní zmlúv s nemocnicami zohľadňuje aj to, či majú predpísaný stav personálu. Kritérium má váhu 10 percent. Zdravotné zariadenia musia dodať podklady a z poisťovne chodia aj na externé kontroly.

Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni tieto podmienky priebežne kontrolujú revízni lekári. „Poisťovňa má právo neuzavrieť, či vypovedať zmluvu s poskytovateľom, ktorý nespĺňa zákonom stanovené podmienky," povedala jej hovorkyňa Alena Michalicová.

Zdravotná poisťovňa Union sa snaží nájsť pre nemocnice vyhovujúce riešenie, či už prechodné, alebo trvalé.

„Nemusí ísť vždy len o doplnenie počtu lekárov, sestier a pôrodných asistentiek - takej nemocnici navrhujeme, aby oddelenia s nedostatočným počtom lekárov a sestier zmenila na zariadenia jednodňovej ambulantnej starostlivosti," povedala hovorkyňa Judita Smatanová.

SkryťVypnúť reklamu

Poisťovňa Apollo sa v júli obrátila na všetkých zmluvných poskytovateľov s požiadavkou, aby potvrdili, či dodržiavajú personálne zabezpečenie, povedala hovorkyňa Radoslava Miklášová. Apollo mu prikladá váhu 20 percent.

(or)

Na čo sa sťažujú

Väčšina našich sestier si myslí, že ich postavenie sa ani v Európskej únii nezlepšilo. Povolanie, ktoré si vybrali, sa im zdá namáhavé, zle platené a málo uznávané.

BRATISLAVA. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek robila v decembri a v januári prieskum, ktorý mal zistiť, ako vnímajú sestry na Slovensku svoje postavenie. Oslovila 300 sestier a pôrodných asistentiek. Vrátilo sa 235 dotazníkov.

Vo februári naň nadviazal ďalší, medzi sto sestrami z praxe, ktoré študujú externe ošetrovateľstvo na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Zisťoval, čo najviac chýba sestrám pri výkone povolania.

SkryťVypnúť reklamu

Vyše 60 percent oslovených sa domnieva, že ani po vstupe do Európskej únie sa ich postavenie nezlepšilo.

Ako prvé by sa podľa nich malo riešiť zlepšenie ich spoločenského a finančného ohodnotenia a pracovných podmienok. Dožadovali sa ale aj zmien vo vzdelávaní a jednotnej legislatívy v únii.

Najviac sestier z druhého prieskumu bolo nespokojných so svojím finančným ohodnotením, vyše 66 percent nemá dostatok možností na postup a to isté percento považuje svoje povolanie za stresujúce.

(or)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 243
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 184
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 112
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 954
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 673
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 838
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 356
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu