BRATISLAVA. Gama nôž - odbornej verejnosti známy aj pod názvami Gamma Knife, scalpel gamma alebo Leksell Gamma Knife - je prístroj, ktorý sa používa v rádiochirurgii pri operácii mozgu vyžadujúcich si vysoko presné zameranie.
Názov gama nôž je registrovanou obchodnou známkou švédskej spoločnosti Elekta Instruments na zariadenie s hmotnosťou takmer 20 ton. Súčasťou prístroja je radiačná jednotka s operačným lôžkom, kolimátorovými helmicami, stereotaktický koordinačný rám a Gamma Plan, teda počítačový systém na plánovanie a optimalizáciu rádiochirugickej liečby.
Prístroj, pomocou ktorého sa vo svete liečia milióny ľudí, funguje na princípe polosféry: v istom zmysle helmy, do ktorej sa upevní hlava. V helme je 201 kobaltových žiaričov. Tie sa zamerajú na jedno miesto, a to sa ožiari. Pritom nedochádza k poškodeniu okolitého tkaniva. Liečebné účinky žiarenia sa aplikujú len na zamerané miesto. Lebku nie je potrebné chirurgicky otvoriť.
Gama nôž sa používa pri rôznych mozgových chorobách, napríklad pri liečbe nezhubných nádorov, cievnych malformácií, niekde aj epilepsie či Parkinsonovej choroby.
Ľudstvo za gama nôž vďačí švédskemu neurochirurgovi Larsovi Leksellovi (1907-1986). Medicínu vyštudoval v Štokholme na Karolinska Institute. Už v roku 1949 začal Leksell pracovať na koncepcii neinvazívnej metódy liečby zhubných nádorov v mozgu s maximálnou presnosťou a zároveň bez poškodzovania okolitého tkaniva. Začiatkom 50-tych rokov 20. storočia mu pri vývoji pomáhal kolega rádiológ Borje Larsson. Vývoj ukončili v roku 1968.
V Českej republike gama nôž existuje a jeho história sa začala písať v roku 1992. Vtedy sa uskutočnila zbierka Nadácie Charta 77. Prístroj sa podarilo zakúpiť a do prevádzky bol uvedený v októbri 1992. Išlo o prvý takýto prístroj v postkomunistickej krajine. Inštalovali ho v pražskej nemocnici Na Homolke. Ako v novembri 2007 informoval časopis Pražská pětka, mesačník Mestskej časti Praha 5, zbierka bola jednou z prvých porevolučných zbierok a prvým projektom Nadácie Charty 77. Cieľom zbierky - vtedy ešte česko-slovenskej - bolo zhromaždiť finančné prostriedky na nákup unikátneho lekárskeho prístroja, umožňujúceho nekrvavé, šetrné operácie mozgu. Do zbierky sa zapojili stovky firiem a desaťtisíce ľudí, vyzbieralo sa 100 miliónov korún. Nadácia Charty 77 za ne kúpila Leksellov gama nôž, ktorý bol 28. októbra 1992 uvedený do prevádzky.
Vo svete je v prevádzke vyše 200 gama nožov.
Ministerstvo zdravotníctva SR nikdy nezakázalo obstaranie gama noža. Zakúpenie takéhoto prístroja je v kompetencii štatutára zdravotníckeho zariadenia. Zároveň je na rozhodnutí zdravotných poisťovní, či zdravotnú starostlivosť, vykonanú gama nožom, zazmluvnia, uviedla dnes pre TASR hovorkyňa MZ SR Zuzana Čižmáriková. Reagovala tým na otázku, či skutočne MZ SR v roku 2007 zamietlo žiadosť na vybavenie plánovaného nového pracoviska týmto prístrojom. V decembri 2007 jeden z denníkov priniesol článok, že vtedajší minister zdravotníctva Ivan Valentovič vznik pracoviska s gama nožom na Slovensku nepodporil.