Vláda chce na Slovensku do roku 2012 vybudovať vakcinačný pavilón na boj proti vírusovým pandémiám.
BRATISLAVA. Slovensko chce preraziť vo farmaceutickom priemysle. Vláda v stredu odsúhlasila vybudovanie „vakcinačného pavilónu“, v ktorom si máme sami vyrábať vakcíny proti akejkoľvek chorobe vrátane chrípky.
Reaguje tak aj na rozruch okolo nového vírusu chrípky známej ako prasacia. No vakcíny proti prasacej chrípke si ešte budeme musieť kúpiť od jedného z farmaceutických gigantov. Stále sme si ich síce neobjednali, vo vyjednávaní s tromi spoločnosťami sme však už postúpili.
Prasacia chrípka Slovensko rokuje o vakcínach s tromi firmami – Novartis, Sanofi Pasteur a GSK; objednáme asi milión vakcín; dve vakcíny pre každého, čiže spolu pre 20 % obyvateľstva; prioritnými skupinami sú zdravotníci, tehotné a chorí; cena jednej vakcíny je od 8 do 11 eur; doteraz sa na Slovensku nakazilo 125 ľudí.
Minister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru tvrdí, že od výskumníkov už máme na vakcíny písomný prísľub. Napriek tomu, že napríklad Česká republika bola v poradovníku výrazne skôr, podľa Rašiho za nikým nezaostávame.
Priestor pre našich expertov „Vybudovať niečo takéto pre päťmiliónový štát je hlúposť,“ hovorí o zamýšľanom vakcinačnom pavilóne virológ Gustáv Russ z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Nemáme podľa neho na takýto projekt dosť odborníkov ani peňazí.
Kto si pamätá mediálnu slávu a drámu, s akou Richard Raši promoval prvý výskyt A/H1N1 na Slovensku, nevychádza z úžasu, komentuje Peter Schutz.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková s Russom nesúhlasí. Hovorí, že keď to odsúhlasila vláda, tak máme na pavilón dosť odborníkov aj peňazí.
Vybudovanie vakcinačného pavilónu je súčasťou vyhradeného materiálu o návrhu zabezpečenia Slovenska na pandémiu chrípky, ktorý v stredu schválila vláda. Celý ho však nezverejnila.
Na vytvorenie pavilónu vláda schválila zámer. Jeho cieľom má podľa Rašiho byť, aby bolo Slovensko pri príprave vakcín sebestačné a nemuselo ich draho nakupovať. Podobnou cestou sa podľa ministra vydali aj iné európske krajiny.
Budovanie pavilónu sa má začať ešte tento rok, fungovať má do konca roku 2012. O nákladoch nechcelo ministerstvo informovať, lebo ide o čísla z „vyhradeného materiálu“.
Návrh opatrení vláda podľa Rašiho tají, lebo sa dotýka bezpečnosti štátu. Pripustil, že chcú zabrániť aj šíreniu paniky.
Vakcínu dostane iba pätina Minister potvrdil, že Slovensko objedná asi milión vakcín, ktoré pri povinnej dvojitej dávke pre každého očkovaného, vystačia pre pätinu obyvateľov Slovenska.
Dokument má preto určovať, ktoré konkrétne skupiny obyvateľov dostanú prednosť. Má ísť najmä o zdravotníkov, tehotné ženy a ľudí so slabou imunitou a chronickými ochoreniami.
Presný zoznam po objednaní vakcín pripraví Úrad verejného zdravotníctva. Martina Merková z jeho mediálneho referátu vysvetľuje, že pravdepodobne nepôjde o menný zoznam, ale "o číselný odhad počtu osôb v daných prioritných skupinách“. Definitívne rozhodnutie podľa nej padne na budúci týždeň na porade krajských odborníkov pre epidemiológiu.
Raši potvrdil, že Slovensko o vakcínach stále rokuje s tromi firmami – Novartisom, Sanofi Pasteur a GlaxoSmithKlinom.
Slovensko má podľa ministerstva podpísať objednávky na vakcíny „v najbližších dňoch“. Koľko za ne zaplatíme, nie je známe. Minister tvrdí, že cena jednej vakcíny sa v Európskej únii pohybuje v rozmedzí od ôsmich do jedenástich eur. Injekcie s vakcínami by mali byť fyzicky na Slovensku do konca roka.
Russ: Je to megalománia
O projekte vakcinačného centra sme hovorili s virológom GUSTÁVOM RUSSOM.
Môže štát ako Slovensko vyrobiť sám vakcínu?
„Je to hlúposť. Nie je jednoduché dosiahnuť, aby vakcína bola tolerovaná všetkými medzinárodnými orgánmi, ktoré majú do toho čo povedať. Aby sme vakcínu mohli predávať von, museli by sme prejsť všetkými schvaľovacími procesmi, čo stojí nesmierne peniaze a trvá to roky.“
Čo všetko si vyžaduje výroba vakcíny?
„Napríklad príprava vakcíny proti chrípke si vyžaduje zvládnutie techník, okrem iného takzvanej reverznej genetiky. Vírusy musíte geneticky zmanipulovať, aby sa množili buď v kuracích embryách, alebo v bunkách,
a tak ste mohli vakcínu vyrobiť.“
Máme s tým vôbec nejaké skúsenosti?
„V minulosti sa chrípková vakcína vyrábala v Šarišských Michaľanoch. To bol taký zastaraný systém. Dnes je svet už inde. Našim ľuďom by výrobcovia vakcín museli prezradiť, ako na to.“
Máme na prípravu vakcín u nás vôbec nejakých odborníkov?
„Ľudia, ktorí by na Slovensku vedeli pripraviť vakcínu proti chrípke, sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky.“
Ján Krempaský
Dojčatá sú už chránené
Imunitu pred novou chrípkou posilní aj očkovanie proti pneumokokom. Vakcínu dostávajú všetky deti narodené od januára.
BRATISLAVA. Nová vakcína proti prasacej chrípke sa neujde každému, no lekári poznajú aj alternatívu – očkovanie proti pneumokokom. Ochrana nie je stopercentná, posilní však imunitu pľúc. Zápal pľúc je jedným z najťažších príznakov novej chrípky.
„Po očkovaní proti pneumokokom je organizmus odolnejší,“ vysvetľuje Helena Leščišinová, odpredsedníčka výboru Slovenskej pneumologickej a ftiszeologickej spoločnosti. Priebeh novej chrípky tak podľa nej môže byť miernejší ako bez očkovania. Epidemiológ Ivan Bakoss dodáva, že vakcína nemôže úplne nahradiť tú proti novej chrípke.
Na Slovensku proti pneumokokom povinne očkujú všetky deti narodené po prvom januári tohto roka. Vakcína má tri dávky, po tretej sa u zdravého dieťaťa vyvinie celoživotná imunita.
Už dnes lekári odporúčajú vakcínu proti pneumokokom aj seniorom, ktorí sa očkujú proti bežnej chrípke. Na vekovú skupinu nad 65 rokov sa pre nedostatok vakcín na chrípku chcú sústrediť aj v Spojených štátoch.
Očkovanie pre deti aj pre ľudí nad 60 rokov a pacientom s respiračnými a srdcovo-cievnymi ochoreniami plne hradia zdravotné poisťovne. Inak vakcína stojí 12,54 eura.
Ján Krempaský