BRATISLAVA. Podľa hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva SR pre stomatológiu Nedy Markovskej sa táto situácia bude zhoršovať. "Do dôchodku budú odchádzať skupiny lekárov, kde promovalo 50 až 100 lekárov v rámci celého Slovenska. Teraz napríklad už pár rokov za sebou promuje od 40 do 50 zubných lekárov," uviedla pre TASR.
Ďalším faktorom je odchod zubárov do zahraničia. "Mnohí po troch rokoch odchádzali do krajín Európskej únie, do Čiech mohli odísť ihneď po promócii. Ďalšia situácia nastáva teraz po ukončení tohto akademického roka 2009, kedy už končil nový študijný program - zubní lekári s titulom MDDr. (Medicinae Dentalis Doctor), ktorí majú už tak pripravené kuriculum štúdia, že môžu rovno po promócii pracovať nezávisle v krajinách EÚ. Takže tento odliv bude určite," pripustila Markovská.
Viceprezident Slovenskej komory zubných lekárov Alexander Bednárik upozornil najmä na vysoký počet stomatológov v dôchodkovom veku. "Podľa našich predpokladov v roku 2012 by malo byť do 60 rokov 1543 lekárov a spolu aj s prírastkom by malo byť približne 1684 lekárov. Na jedného lekára by tak pripadalo viac ako 3000 obyvateľov," skonštatoval Bednárik. Na Slovensku pracuje v súčasnosti 20 zahraničných zubných lekárov, z toho jeden z Českej republiky. Naopak, až 92 slovenských stomatológov pracuje v Českej republike.
Podľa Markovskej je najväčší nedostatok stomatológov najmä v bývalých strediskových obciach. Poddimenzovaný počet avizuje Banskobystrický a niektoré oblasti Prešovského kraja. V týchto oblastiach pripadá na jedného zubára približne 3000 obyvateľov. "Ideálny počet, aby bola kvalitne urobená práca praktického zubného lekára, by bolo 1200 - 1500 obyvateľov. A lekári, ktorí sa zaoberajú starostlivosťou len o deti, ideál je 900 až 1000 detí," dodala Markovská.
Na porovnanie v Nemecku a Francúzsku pripadá na jedno lekárske miesto menej ako 1500 obyvateľov. V Európskej únii je najmenej obyvateľov na jedného lekára v Dánsku.