BRATISLAVA. Poslanci KDH neuspeli s návrhom novely zákona o sociálnych službách, ktorou chceli občanom umožniť slobodne si vybrať poskytovateľa sociálnej služby. Parlament dnes ich iniciatívu do druhého čítania neposunul.
Trojica predkladateľov - Monika Gibalová, Pavol Hrušovský a Mária Sabolová chceli odstrániť diskriminačný postup pri uplatňovaní si príspevku neverejnému poskytovateľovi sociálnych služieb. Poslanci neuspeli už druhýkrát, rovnaký návrh novely parlament odmietol aj začiatkom februára tohto roka.
Tomanová: Novela zjednoduší lekársku posudkovú činnosť
Návrh novely zákona o sociálnych službách, ktorý pripravil rezort práce, by mal zjednodušiť systém lekárskej posudkovej činnosti v prípade vydávania sociálnych posudkov. Za takýto posudok by potom občan - pacient, v konečnom dôsledku ani obec, nemuseli platiť.
"Novela zákona je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní a mala by začať platiť od 1. januára 2010," oznámila ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Viera Tomanová v rámci konferencie mestskej časti Bratislava - Petržalka na dnešnom brífingu.
Podľa rezortnej šéfky zákon o sociálnych službách, ktorý bol prijatý v januári tohto roka umožňuje, aby občanovi, ktorý nemá žiadny príjem, bola poskytnutá sociálna služba zdarma. "Toto je samozrejme tlak na obce a vyššie územné celky (VÚC) z hľadiska financovania, pretože sociálne služby sú dosť drahé," upozornila Tomanová.
V tomto smere môžu samosprávam i VÚC na Slovensku pomôcť spolufinancovať sociálne projekty aj fondy EÚ, konkrétne peniaze vyčlenené na Regionálny operačný program (ROP) v programovom období 2007 až 2013.
Ministerka konkretizovala, že vláda SR rozhodla o spolufinancovaní ROP vo výške 279 miliónov eur (8,40 miliardy Sk). Tieto prostriedky majú pokryť financovanie práve sociálnych služieb. ROP, dodala, môže byť uplatnený v každom meste a obci Slovenska okrem Bratislavy.