SME

Slovensko výrazne zaostáva v jednodňovej chirurgii

Približne sedem percent všetkých operácií, ktoré sa v súčasnosti na Slovensku vykonávajú, sa robí v režime jednodňovej chirurgie, čím Slovensko významne zaostáva za európskym aj svetovým priemerom.

BRATISLAVA. Približne sedem percent všetkých operácií, ktoré sa v súčasnosti na Slovensku vykonávajú, sa robí v režime jednodňovej chirurgie (JDCH), čím Slovensko významne zaostáva za európskym aj svetovým priemerom. Od začiatku septembra je účinné Odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva (MZ)SR, ktoré reguluje poskytovanie zdravotnej starostlivosti v jednodňovej chirurgii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Obsahuje všeobecné podmienky poskytovania výkonov pre pacientov jednodňovej chirurgie a je to rozdelené pre dospelý a detský vek. To znamená, že sú tam indikačné kritériá, kontraindikácie so zameraním, aby pacient, ktorý vstupuje do segmentu tejto zdravotnej starostlivosti bol v bezpečí pri poskytovaní," vysvetlil generálny riaditeľ sekcie zdravia MZ SR Adam Hochel. Usmernenie obsahuje viac ako 400 výkonov jednodňovej chirurgie, z toho cca 130 výkonov jednodňovej zdravotníckej starostlivosti u detí. Tento nový rozsah výkonov znamená rozšírenie spektra výkonov JDCH oproti súčasnosti približne o 60 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Pacienti chcú komfort

Podľa podpredsedu Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie (SAJCH) Štefana Zelníka funguje tento segment na Slovensku už niekoľko rokov. V poslednom období sa k centrám pridružujú aj menšie nemocnice VÚC. "Pacienti veľmi radi vyhľadávajú túto zdravotnú starostlivosť, pretože komfort, ktorý pacient má, je podstatne vyšší doma, ako keby sme mu zabezpečili akúkoľvek nadštandardnú izbu v ústavnej zdravotnej starostlivosti," skonštatoval.

Paleta výkonov v jednotlivých odboroch je podľa Zelníka starostlivo vyberaná. Ide o jednoduchšie výkony, najmä u pacientov, ktorí netrpia ďalšími pridruženými ochoreniami. Medzi najčastejšie výkony patria napríklad operácie kŕčových žíl, endoskopické výkony či operácie strabizmu. Všetky zariadenia JDCH, ktoré v súčasnosti na Slovensku existujú, majú uzatvorené zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami. "Všetky výkony teda zdravotné poisťovne preplácajú," dodal Zelník. V prípade súkromných zariadení si za istý nadštandard, ako je napríklad občerstvenie či výber termínu operácie, môže pacient priplatiť. Čakacie lehoty sú od 0 do 10 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Jednodňová chirurgia znižuje náklady

"JDCH je prirodzeným následkom toho, že nemocnice stáli pred otázkou, ako znižovať náklady a začali ich znižovať tak, že začali vytvárať centrá JDCH samy pre seba, tým pádom takýchto pacientov spravili v lacnejšom režime," zhodnotil člen výboru SAJCH Marián Kováč. Takáto zdravotná starostlivosť je teda prínosom nielen pre samotného pacienta, ale ekonomicky výhodná aj pre zdravotné poisťovne.

Podľa predsedníčky SAJCH Evy Vidovej je však na Slovensku takýchto zariadení, ktoré vykonávajú JDCH, stále málo. Dôvod vidí najmä v absencii motivačných kritérií. "Problém je aj v tom, že vybavenie zariadenia JDCH je finančne náročné," uviedla. "Zazmluvnených je približne 90 poskytovateľov JDCH, z toho je takmer jedna tretina nemocníc VÚC, bývalých okresných, čo je teda úžasné číslo oproti minulosti," skonštatovala Vidová s tým, že najviac zariadení je práve v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Jednodňová chirurgia je taká forma poskytovania zdravotníckej starostlivosti, keď pacient do 24 hodín po operácii odchádza do domáceho ošetrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 991
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 841
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 188
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 072
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 216
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu