Na nekalý obchod s nebožtíkmi chodia desiatky sťažností. Po pohrebníctvach obmedzia aj nemocnice.
BRATISLAVA. Tajné zmluvy, mnohokrát len ústne, na základe ktorých nemocnice dohadzujú nebožtíkov vybraným pohrebníctvam. Tomu by mal byť zakrátko koniec.
Ministerstvo zdravotníctva dalo do pripomienkového konania návrh zákona o pohrebníctve, ktorý zakazuje ponúkať
a propagovať pohrebnícke služby v zdravotníckych zariadeniach nielen ich prevádzkovateľom, ale všetkým, ktorí zaobchádzajú „s ľudskými pozostatkami a s ľudskými ostatkami“ – teda aj zdravotníkom.
Tento zákon pre čierne kšefty s mŕtvymi telami už raz menili, v roku 2005. Propagáciu služieb v nemocniciach vtedy zakázali pohrebníctvam. Napriek tomu dostal Úrad verejného zdravotníctva „desiatky, možno stovky sťažností“ na nekalé praktiky, hovorí Katarína Halzlová, vedúca odboru hygieny životného prostredia úradu.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková hovorí, k takýmto dohodám dochádzalo najmä v Bratislave. „Väčšinou mali nemocnice priamo zmluvy,“ hovorí.
Monopol v Komárne
Jeden z takýchto prípadov riešil aj Protimonopolný úrad. Podľa jeho verdiktu zneužívalo svoje dominantné postavenie na trhu s pohrebnými službami pohrebníctvo Cintoríny Komárno.
Na základe zmluvy s komárňanskou nemocnicou malo výhradné právo na prevoz zosnulých do svojich chladiacich zariadení. Firma bez súhlasu pozostalých upravila nebožtíkov, čo si potom aj účtovala. Obmedzila tak možnosti konkurencii.
Navyše, pohrebníctvo blokovalo rímskokatolícky cintorín, ktorý malo v dlhodobom prenájme.
Protimonopolný úrad v roku 2006 udelil za to pohrebníctvu pokutu vo výške 68tisíc korún (vyše dvetisíc eur). Firma sa odvolala, ale úrad svoje rozhodnutie v máji 2007 potvrdil.
Stop pre nemocnice
Hlavným dôvodom na rozšírenie zákazu propagácie aj na zdravotnícke zariadenia je podľa Halzlovej práve to, že nemocnice s pohrebníctvami uzatvárali exkluzívne zmluvy.
Každá nemocnica a zariadenie sociálnych služieb si navyše musí vyčleniť priestor na dočasné uloženie mŕtvych, aby pozostalí mali dostatočný čas vybrať si pohrebníctvo podľa vlastného uváženia.
Oslovené nemocnice a pohrebníctva zhodne tvrdili, že dotyčný zákon dodržujú už teraz. „Nevidím v tom nejaký veľký rozdiel, lebo nemám vedomosť, žeby ani doteraz tieto zariadenia propagovali alebo uprednostňovali nejaké pohrebné služby,“ reagoval na návrh zákona Alexander Földes, majiteľ pokutovaného komárňanského pohrebníctva.
Kontrolujú sa sami
Problém s dodržiavaním tohto zákona po jeho prípadnom schválení vraj nebudú mať ani v martinskej fakultnej nemocnici. Jej hovorkyňa Katarína Kapustová hovorí, že už teraz v nemocnici existuje interný predpis, ktorý zdravotníkom zakazuje akúkoľvek propagáciu pohrebných služieb. Nerešpektovanie tohto zákazu sa vraj vníma ako porušenie pracovnej disciplíny, ktoré môže viesť až
k výpovedi.
Naopak, šéf bratislavského pohrebníctva Marianum Miroslav Hrádek tvrdí, že ani tento návrh zákona neodstráni kšeftovanie so zosnulými, okrem iného aj preto, že absentuje dôsledná kontrola.