Anestézia pri ošetrení: áno či nie?
Niektorí stomatológovia dodnes argumentujú proti anestézii tým, že počas ošetrenia potrebujú vedieť, či je zub citlivý, alebo nie. S týmto však nemožno súhlasiť, pretože bezbolestnosť je základným predpokladom uspokojivého výsledku ošetrenia u zubára. Použitie lokálnej anestézie zabezpečí pokojné ošetrovanie zuba bez nepríjemných pocitov a zbytočného stresu zo strany pacienta. Podanie lokálnej anestézie je v súčasnosti úplne bezpečné a s použitím moderných aplikátorov aj bezbolestné. U nespolupracujúcich, prípadne ťažko ošetriteľných pacientov a u pacientov s nezvládnuteľným strachom z ošetrenia u zubára je dokonca možné zvážiť aj ošetrenie v celkovej anestézii.
Mŕtvy zub: nechať alebo vytrhnúť?
V minulosti bola tendencia vytrhávať mŕtve zuby, často na odporúčanie internistu alebo kardiológa. Vychádzalo sa pritom z predpokladu, že mŕtvy zub môže byť zdrojom infekcie pre organizmus. Moderná stomatológia však disponuje možnosťami, ako ošetriť koreňový systém mŕtveho zuba tak, aby sa eliminovalo riziko vzniku infekčného ložiska. V prvom rade treba povedať, že najdôležitejšia a najjednoduchšia je prevencia.
Najčastejšou príčinou, keď je potrebné zub umŕtviť, je hlboký kaz, ktorý môže spôsobiť zápal nervu v zube a s tým spojené silné bolesti. V takom prípade už nezostáva iná možnosť než akútny zákrok, pri ktorom sa odstráni zapálený nerv. Ak teda správnym čistením zubov predídeme vzniku kazu, alebo sa pri preventívnej prehliadke odhalí začínajúci kaz, vyhneme sa i časovo náročnému ošetreniu mŕtveho zuba. V situácii, keď už takýto zub v ústach máme, by mal zubár zvážiť jeho prognózu z hľadiska funkčnosti i estetickej rehabilitácie.
Vďaka súčasným možnostiam sa vždy snažíme mŕtvy zub zachrániť - vlastný zub je predsa to najlepšie, čo môžeme v ústach mať. Pri použití vhodnej lokálnej anestézie je ošetrenie úplne bezbolestné, koreňové kanáliky sa vyčistia, mechanicky opracujú, vydezinfikujú a následne sa hermeticky uzatvoria koreňovou výplňou. Korunková časť zuba sa ošetrí buď výplňou, alebo v prípade väčšieho poškodenia keramickou korunkou. Takýto zub potom môže bez problémov fungovať v ústach ďalej, s jediným rozdielom, že už nebude citlivý na teplo a chlad.
Biele alebo amalgámové plomby?
V mysli mnohých ľudí predstavuje amalgám stále materiál, ktorý uvoľňuje do organizmu nebezpečnú ortuť. V skutočnosti žiadna dlhodobá štúdia jednoznačne nepreukázala škodlivosť amalgámu pre zdravie človeka. Pri použití moderných dózovaných amalgámov, ktoré sa nedávkujú a nemiešajú ručne, ale strojovo, je prinajmenšom otázne, či je možná kontaminácia organizmu ťažkými kovmi väčšia než napríklad pri konzumácii rýb vylovených v znečistených oblastiach.
Hlavným nedostatkom amalgámu je jednoznačne fakt, že vo viditeľnom úseku chrupu nepôsobí príliš esteticky. Cieľom ošetrenia zuba v súčasnosti už nie je len navrátiť mu funkčnosť, ale opraviť ho aj z estetickej stránky. Z tohto dôvodu väčšina zubárov a aj pacientov uprednostňuje biele výplne. Materiály určené na ich výrobu sa neustále zdokonaľujú. Výrazne sa tým predlžuje ich životnosť - čo bol jeden z dôležitých argumentov, ktorý v minulosti hovoril v prospech amalgámu. Dobre zhotovená biela výplň vykazuje dlhú životnosť, bez zmeny farby, sčernetých okrajov, prípadne mechanického zlyhania.
Strojček v dospelosti: oplatí sa ešte?
Väčšinou sa so strojčekmi stretávame v detskom veku. V období prerezávania trvalých zubov a rastu dieťaťa sú v rámci preventívnych prehliadok u zubára často diagnostikované odchýlky v postavení zubov, ktoré sa dajú korigovať práve pomocou fixného aparátu.
V dospelosti sa stretávame s potrebou upraviť nežiaduce postavenie predných zubov napríklad po prerezaní zubov múdrosti, prípadne v dôsledku neriešených odchýlok v postavení zubov v detstve. Dospelí pacienti vyžadujú úpravu postavenia zubov strojčekom najčastejšie z estetických dôvodov.
Je však potrebné zdôrazniť, že takáto úprava zlepší aj možnosti čistenia medzizubných priestorov, zníži sa riziko vzniku kazu, zníži sa tvorba zubného kameňa, a teda aj zápalov ďasien a parodontitídy. V súčasnosti nie je žiadnou hanbou nosiť strojček aj v dospelosti. Keby niečo, vždy sa dá zhotoviť s použitím priehľadných prvkov tak, aby bol čo najmenej viditeľný.
Čo si počať so zubami múdrosti?
Zuby múdrosti alebo takzvané osmičky sa prerezávajú väčšinou až v dospelosti, keď sú už všetky ostatné trvalé zuby prerezané. Z tohto dôvodu pre ne nezostáva v zuboradí priestor a majú tendenciu potlačiť ostatné zuby dopredu, čo sa prejaví pokrivením prednej časti chrupu. Okrem toho sa často stretávame s ťažkosťami pri prerezávaní zubov múdrosti, čo býva spojené s opakovanými zápalmi ďasna v ich okolí.
Pre ťažší prístup pri čistení sa zasa zvyknú rýchlo kaziť. To všetko sú dôvody na ich odstránenie. Ak sú prítomné ostatné stoličky, nedá sa predpokladať, že by osmičky chýbali z funkčného hľadiska, napríklad pri žuvaní či tvorbe hlások. Naopak, po ich odstránení sa výrazne zlepší možnosť dočisťovať sedmičky, čím sa zníži riziko vzniku kazu na ich zadnej ploche.