SME

Bielenie zubov nie je pre každého

Naše šance na krásny chrup závisia od správnych hygienických návykov, genetických predispozícií aj súčasného odtieňa zubov. Odborná pomoc nepomôže každému.

Kto by ho nechcel? Ak však dúfate, že stačí vložiť do úst aplikátor s bieliacou pastou a po chvíli vyčaríte úsmev, ktorý omráči všetkých okoloidúcich do vzdialenosti desiatok metrov, zostanete sklamaná.

Prvým krokom na získanie žiarivých zubov by mala byť návšteva odborníka, a to aj vtedy, ak sa rozhodneme pre domáce bielenie. „Pred každým takýmto zákrokom musí zubný lekár alebo dentálna hygienička nevyhnutne prehliadnuť ústnu dutinu a skontrolovať stav chrupu,“ zdôrazňuje dentálna hygienička Alena Černá z centra zdravia a krásy Interklinik v Bratislave. „Treba prezrieť stav zubnej skloviny a ďasien, ošetriť všetky kazy a odstrániť zubný kameň. Základom je perfektná hygiena, teda kompletné očistenie chrupu, bez ktorého nemá bielenie žiadny efekt.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak boli kedysi biele

Naše šance na krásny chrup závisia od správnych hygienických návykov, genetických predispozícií aj súčasného odtieňa zubov. Ak sme boli kedysi hrdými majiteľkami vcelku bieleho úsmevu, ktorý nám postupom času „zvetral“ do nevábnych odtieňov, postačí mechanické odstránenie povlaku bieliacimi zubnými pastami s obsahom abrazívnych zložiek. Treba s nimi narábať šetrne, lebo môžu ľahko spôsobiť ryhy na sklovine alebo poškodiť zubné kŕčky.

„Najjednoduchšou a najšetrnejšou metódou ambulantného odstránenia povlaku, pigmentov alebo škvŕn je takzvané pieskovanie alebo ,air flow‘, ktoré je veľmi efektné hlavne u fajčiarov, alebo u klientov s chrupom zafarbeným pigmentmi z jedál. Funguje tak, že na zuby pôsobí tlak vzduchu, vody a špeciálneho prášku, vďaka čomu sa sfarbenie mechanicky odstráni. Jeden zákrok trvá približne hodinu a pred samotným opieskovaním treba vyčistiť zubný kameň. Metóda je nenáročná, nebolestivá a pre klienta skôr príjemná,“ vysvetľuje Alena Černá. Prášok má rôzne príchute, cena za zákrok sa pohybuje od 15 eur za šesticu zubov.

SkryťVypnúť reklamu

Zázračná chémia?


Ak nám príroda nenadelila svetlý odtieň chrupu, môžeme sa rozhodnúť pre chemickú metódu bielenia. Základnou účinnou látkou je takzvaný karbamid peroxid. Po aplikácii na chrup uvoľňuje oxidy, ktoré prenikajú do zubnej skloviny a odfarbujú ju. Zásah do štruktúry zubov je spojený s istými rizikami a nepríjemnými sprievodnými javmi, ktoré sa však nemusia vyskytnúť u každého. „Predovšetkým ide o zvýšenú citlivosť zubov a občasné bodavé bolesti, ktoré pretrvávajú istý čas po zákroku. Aj samotné bielenie môže sprevádzať tupá bolesť, tú je však možné po zákroku zmierniť špeciálnou zubnou pastou. A v neposlednom rade zásah do štruktúry skloviny vplýva na životnosť chrupu a zub je náchylnejší na zachytávanie rôznych pigmentov a tvorbu kazu. Tomu sa však dá zabrániť zvýšenou hygienou,“ upozorňuje Černá.

SkryťVypnúť reklamu

Bieliaca látka neúčinkuje na umelé náhrady a výplne, teda ani na biele plomby, ktoré treba po zákroku vymeniť za nové, svetlejšie. Sivé, modrasté a takzvané tetracyklínové zuby sa bielia omnoho ťažšie ako žlté, oranžové alebo hnedé odtiene. „Je tiež zaujímavé, že zákrok je menej účinný u mužov nad 45 rokov,“ hovorí dentálna hygienička.

Urob si sám


Bieliace pasty s nižšou koncentráciou účinnej látky dostať kúpiť aj v lekárňach a špecializovaných predajniach. Nájdeme ich vo forme pásikov s vrstvou gélu, súprav s aplikátorom, ktorý sa nasadí na chrup alebo bieliacich pier s penovým hrotom. „Na výber je veľké množstvo prípravkov, no ak očakávame viditeľný účinok, mali by obsahovať aspoň 7,5 percenta karbamidu peroxidu. Bežne dostupné výrobky z drogérií veľmi neodporúčam, lepšia je kúpa v lekárni alebo v špecializovanej predajni, kde nám personál odborne poradí a navyše máme záruku, že si kúpime kvalitný prípravok, registrovaný Slovenskou lekárskou komorou.“

SkryťVypnúť reklamu

Cenovo sa tieto výrobky pohybujú od 13 do 30 eur, menej koncentrované prípravky zakúpené v drogériách nás budú stáť 7 až 10 eur. Predtým ako začneme s bielením, nevynechajme návštevu zubára, ktorý nám ošetrí chrup a poskytne dôležité rady.

Najskôr u lekára


Bieliacu látku s vyššou koncentráciou a viditeľnejším výsledným efektom získame len priamo v ambulancii. „Prvý krok sa väčšinou robí u nás a pacient neskôr pokračuje doma. Pri prvej návšteve sa ošetria zuby a urobí odtlačok chrupu, podľa ktorého sa zhotoví plastový nosič. Klient dostane špeciálnu bezfluoridovú pastu, ktorá zníži citlivosť zubov počas následného bielenia. Pri druhej návšteve lekár dôkladne vyčistí chrup a nanesie bieliacu pastu s obsahom koncentrovaného peroxidu,“ vysvetľuje Černá.

SkryťVypnúť reklamu

Po zákroku dostane pacient ďalšie balenie prípravku s nižšou koncentráciou peroxidu a pokračuje doma, no pod pravidelným dohľadom stomatológa. Celý proces trvá zvyčajne dva týždne, cena za bielenie sa pohybuje od 100 do 300 eur za jedno zuboradie a výsledkom je rozdiel o tri až päť odtieňov. Štyridsaťosem hodín po každom, aj domácom bielení, sa treba vyhnúť fajčeniu a akýmkoľvek jedlám so silnými farbivami, lebo povrch zuba je oveľa náchylnejší na vstrebanie pigmentov. Medzi zakázané potraviny patrí napríklad káva, sladkosti, čučoriedky, červené víno, cvikla, kari korenie, sójová omáčka, špenát, kečup, čierny a zelený čaj.

Kto by sa mal chemickému bieleniu zubov vyhnúť

  • mladší ako 18 rokov, tehotné ženy,

  • ľudia so zapálenými ďasnami,

  • ľudia s paradentózou,

  • ľudia so zvýšenou kazivosťou zubov,

  • nedisciplinovaní a silní fajčiari a kávičkári, ktorí sa nevedia vzdať svojej závislosti ani počas dvoch mesiacov po bielení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 423
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 627
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu