Pôvodný text tlačových agentúr sme o 21:45 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Pohotovosti sa nezatvoria o polnoci ani sa nezníži ich počet. K tomuto náhlemu zvratu podľa koaličného HZDS a opozičnej SDKÚ dospel Smer po tom, ako zistil, že na schválenie novely zákona o pohotovostiach nemá v parlamente dostatočnú podporu a vyvolal by odpor u voličov.
Predkladateľ návrhu poslanec Jozef Valocký zo Smeru však jeho stredajšie stiahnutie v parlamente vysvetlil tým, že nechce, aby opozícia na jeho úkor získavala body. „Vzhľadom na to, že celé letné obdobie opozícia viedla kampaň a spolitizovala tento návrh, ktorý bol čisto odborný, rozhodol som sa, že zákon stiahnem.“ Predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž ako jeden z dôvodov uviedol nesúhlas občanov s oklieštením pohotovostí, ktorý Smeru tlmočili starostovia.
Stiahnutie zákona privítala aj Asociácia poskytovateľov lekárskej služby prvej pomoci. Podľa jej šéfa Jozefa Vanča Smer chcel novelou zrušiť licencie súčasným prevádzkovateľom pohotovostí. Poslanec SDKÚ Viliam Novotný hovorí, že Smer ich chcel rozdať novým, ako to poznáme z tendra na záchranky.
Pohotovosti ostanú
Návrh zákona zatvorenie pohotovosti o polnoci, po polnoci nahradia pohotovosti: záchranky, centrálne príjmy nemocníc a telefonická konzultácia zdravotného stavu, zníženie počtu pohotovostí, zrušenie aktuálnych licencií na pohotovosti a udeľovanie nových na základe tendra.
Obmedzenie pohotovostí, ktoré presadzoval Smer, by sa dotklo občanov od 1. novembra, krátko pred župnými voľbami. Novelu zákona odmietlo podporiť HZDS, ani SNS otvorene netvrdila, že za ňu bude hlasovať. Opozícia tvrdila, že novela zákona je proti ľuďom.
„Idú voľby a zmanipulovali by občanov,“ povedal o zámere opozície „prihriať si polievočku“ na nepopulárnej novele jej predkladateľ poslanec Smeru Jozef Valocký.
Poslanec HZDS Milan Urbáni povedal, že Valocký stiahol svoj návrh zákona práve preto, že si uvedomil, že „nemal dostatok hlasov“.
Valocký to poprel, Urbáni však vyhlásil, že HZDS by pri hlasovaní novelu zákona nepodporilo.
Možno áno, možno nie Ani šéf poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž si nebol istý, či by novela prešla. „Možnože by bol nepriechodný, možnože by nebol priechodný,“ zauvažoval o podpore návrhu zákona spojencami Číž. Spájanie novely zákona s voľbami vylúčil, pripustil však odpor verejnosti. „Mnohí starostovia sa ozývali, nechceli to prijať,“ povedal Číž.
Podľa neho to vnímali ako ohrozenie, že „ich voliči to neprijmú a budú mať problémy“. Jasnú podporu novele nevyjadrila ani SNS. „Nechcem robiť špekulácie, či by sme hlasovali, alebo nehlasovali,“ povedal Štefan Zelník z SNS. „Ja som rád, že ten návrh zákona sa stiahol,“ odpovedal na otázku, či on osobne by novelu zákona v parlamente podporil.
Urbáni návrh, aby sa všetky pohotovosti paušálne zatvárali o polnoci a po nej ich nahrádzali záchranky, označil za „mačkopsa“. Valocký nevylúčil, že novelu zákona o pohotovostiach znovu predloží do parlamentu v budúcom volebnom období.
Proti ľuďom „Naozaj táto novela dokazovala, že Smer je proti ľuďom,“ kontroval Viliam Novotný z SDKÚ. Poslanec podotkol, že jediným cieľom novely zákona bolo „rozbehnúť biznis s povoleniami na prevádzkovanie pohotovostí“.
S tým súhlasí aj Jozef Vančo, predseda Asociácie poskytovateľov lekárskej služby prvej pomoci. „Návrh zákona rieši jedine rozhodnutie, že doterajšia sieť pohotovostí sa zruší, licencie doterajším prevádzkovateľom sa odoberú a vytvoria sa na základe tendra nové,“ povedal Vančo.