Bôčik nekupujte. Ak šetríte, lepšia je sója

Starší človek sa rýchlejšie zasýti. To však neznamená, že nezáleží na tom, čo má na tanieri.

Strava seniora má byť menej energeticky náročná a rôznorodá. Správne je rozumne znížiť množstvo, aby sa nezjedené nepokazilo. O to viac treba dbať na kvalitu.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – OLIVER FILAN)

BRATISLAVA. Ak seniorov núti nízky dôchodok šetriť pri nakupovaní jedla, odborníci na výživu upozorňujú: postupujte s rozumom. Nie je správne, ak starší človek nebude takmer jesť, alebo jeho strava bude pozostávať len zo zemiakov, varenej ryže či rožkov a mlieka.

„Starí ľudia majú jesť pravidelne a často. Počas dňa päť až sedemkrát a iba v malých nárazových množstvách," hovorí odborník na výživu Peter Minárik. Zdôrazňuje to aj geriater Štefan Krajčík. „Starí ľudia sa rýchlejšie zasýtia. Preto musia jesť častejšie a nesmú hladovať," zdôrazňuje.

Zloženie stravy pritom má byť rozmanité tak ako v časoch mladosti. Ak senior nemá v jedálničku napríklad ovocie, zeleninu a celozrné obilniny, pripravuje sa o prospešnú vlákninu, bez ktorej ho čaká zápcha. Pokiaľ pre v starobe častú neznášanlivosť laktózy nemôže piť mlieko, pripravuje svoj organizmus o vápnik. Jeho príjem je dôležitý pri osteoporóze. Sladké mlieko je preto dobré nahradiť kyslými mliečnymi výrobkami.

Čo je a nie je správne

Ak sa seniorská domácnosť musí pre nízky príjem uskromniť aj na strave, podľa Minárika sa dá rozlišovať šetrenie na správnom mieste a nevhodné šetrenie. Správne je rozumné šetrenie na celkovom množstve jedla.

Starý človek má jesť menej - súvisí to so zníženým výdajom energie vo vyššom veku. To znamená, že si má kupovať menšie množstvo všetkých potravín, aby nemusel vyhadzovať pokazené potraviny a plytvať peniazmi.

Ak ste sa rozhodli znížiť výdavky za potraviny:

V prospech staršieho organizmu je, ak:

 • začnete nahrádzať drahšie plnotučné mlieko nízkotučným mliekom,
 • častý nákup drahého kvalitného mäsa obmeníte kúpou tvarohu, sóje a strukovin.

Škodíte si, ak:

 • budete kupovať lacnejšie biele pečivo namiesto celozrnného,
 • namiesto drahšieho chudého stehna alebo mäsa z bielej chudej hydiny kúpite a budete jesť mastný bravčový bôčik, či koleno,
 • pri kúpe uprednostníte lacné sladkosti plné tuku a cukru pred čerstvým ovocím.

(Zdroj: Poradňa Onlife)

Osožné je napríklad aj piť lacnejšie nízkotučné mlieko namiesto drahšieho plnotučného. „Starý človek vôbec nepotrebuje mliečny tuk. Najlacnejší tvaroh na trhu je odtučnený hladký tvaroh. Ten môžu jesť starí ľudia hoci aj denne na rôzne spôsoby v studenej aj teplej kuchyni," vysvetľuje Minárik. Namiesto 200 gramov mastnej salámy odporúča vhodnejšie riešenie: kúpiť 75 až 100 gramov chudej šunky.

Nesprávne je šetrenie, ak má byť náhradou chudého bieleho mäsa a rýb mastný bravčový bôčik alebo koleno.

Starým ľuďom, ktorí si môžu dopriať kvalitné, chudé a ľahko stráviteľné mäso iba málokedy, odporúča Minárik iný lacný zdroj kvalitných bielkovín vo forme sójového granulátu. V kombinácii so zeleninou z neho možno pripraviť vhodné pokrmy - fašírky, alebo plnky do palaciniek. Želateľným zdrojom ľahko stráviteľných bielkovín je pre starších ľudí tvaroh, cottage syr, bielok z vajca, ale aj jogurty, či kyslé mlieko.

Nejde vždy len o úspory

Finančné hľadisko však podľa Krajčíka nebýva vždy tým najzávažnejším dôvodom, prečo mnohí starí ľudia trpia zanedbanou výživou. K fádnej, nerozmanitej a nedostatočnej strave ich často vedie osamelosť, prípadne u vdovcov aj to, že im po smrti manželky nemá kto navariť. Problémom bývajú nekvalitné zubné protézy a poruchy pri prehĺtaní.

Samostatnou kapitolou je podľa neho stravovanie seniorov v nemocniciach. „Ak je nedostatok personálu, stane sa, že tanier s jedlom iba položia vedľa postele a nikomu ani nenapadne, že pacient potrebuje napríklad jedlo pokrájať, či podať lyžicu. Neskôr jedlo odnesú len s konštatovaním, že pacientovi asi nechutilo. Ten sa však najesť ani nemohol," hovorí Krajčík.

Ako menej platiť v obchode

Na Slovensku nie sú lacné sociálne obchody tak ako ich poznajú napríklad vo Viedni. Existuje však niekoľko tipov, ako ušetriť pri nákupe v super– či hypermarkete.

1. Obchodné spoločnosti v sortimente potravín jeden až tri dni pred tým, ako končí konečná lehota spotreby, dávajú na ne výrazné zľavy. Ľudia, ktorí takýto tovar nakupujú, však musia veľmi pozorne pozerať na to, či tovar nie je po dni konečnej spotreby. Naše predpisy to nedovoľujú.

2. Nezabudnite okuliare a nehanbite sa za lupu. Všetko, čo je lacné, nemusí byť zároveň aj vhodné. Seniori, najmä ak trpia niektorými chorobami, by si mali prečítať údaje o zložení potravín. Tie sú zvyčajne napísané veľmi malými písmenami, ktorá dajú zabrať aj mladším zákazníkom.

3. Lacné byť lacným nemusí. Treba kontrolovať cenu, ktorá je na regáli a cenu, ktorá je na pokladničnom bloku. Stáva sa, že najmä pri akciových tovaroch, ktoré penzisti často vyhľadávajú, sa znížená cena nemusí dostať do pokladničného systému. Takýto rozpor riešte hneď u pokladníčky alebo v centre pre zákazníkov (na informáciách).

4. Porovnávajte si letáky a akciové ceny na tovar v nich. No ak treba pre lacnejší nákup cestovať, do cenového dobrodružstva sa púšťajte len ak máte zadarmo dopravu. Rozdiely v cene nemusia byť až také veľké, aby sa vám to vyplatilo. Obchodníci si ceny konkurencie pri niektorých tovaroch strážia. Penzisti v mestách majú v tomto ohľade väčšie možnosti ako seniori na vidieku a to vďaka rozvinutejšej obchodnej sieti.

5. Nielen na potravinách sa dá ušetriť - využívajte najmä posezónny predaj nepotravinárskeho tovaru, najmä textilu.

(Zdroj: Agentúra pre prieskum trhu Terno)
Chystajú špeciálnu kontrolu

BRATISLAVA. Hygienici začnú v najbližších dňoch preverovať stravu pre starých a na pomoc odkázaných ľudí žijúcich v zariadeniach.

„V súčasnosti je pripravený pokyn Úradu verejného zdravotníctva na mimoriadnu kontrolu dodržiavania hygienických požiadaviek v domovoch sociálnej starostlivosti vrátane domovov dôchodcov, domovov špeciálnej starostlivosti, ktoré nepatria medzi zdravotnícke zariadenia," povedala Martina Merková z mediálneho odboru úradu. Výsledky kontrol vyhodnotia po 10. októbri.

(ht)
V zariadeniach majú na stravu tabuľky

Kvalitu a prípravu jedla v zariadeniach kontrolujú hygienici. Ak sú registrované. Či je dodržaná hmotnosť podľa receptúry, sleduje Slovenská obchodná inšpekcia. Ak o to požiadate.

BRATISLAVA. Úmrtia v domove sociálnych služieb v Spišskom Podhradí upriamili pozornosť na kvalitu stravy v podobných zariadeniach vrátane domovov dôchodcov. Podľa hygienikov jej príprava rovnako ako kvalita musí zo zákona zodpovedať stanoveným požiadavkám: pokrmy musia byť zdravotne neškodné, zachovaná musí byť výživová a zmyslová hodnota a pri príprave sa musí postupovať podľa odporúčaných výživových dávok.

Lístok robí diétna sestra

Domovy seniorov a sociálnych služieb sú prevádzkami spoločného stravovania. Podľa Úradu verejného zdravotníctva, aby mohli začať fungovať, musia požiadať príslušný regionálny úrad o vydanie rozhodnutia na uvedenie priestorov do prevádzky. Schválené prevádzky hygienici preverujú. Od januára do septembra skontrolovali napríklad približne päťsto zariadení sociálnych služieb. Výsledky o tom, čo našli, nie sú podľa tlačového referátu úradu momentálne k dispozícii.

Jedálny lístok v zariadeniach by mala pripravovať diétna sestra. „Tá zodpovedá za skladbu stravy. Veľký dôraz musí dávať na pomer živočíšnych a rastlinných bielkovín, zeleniny a ovocia," hovorí riaditeľka bratislavského Domu seniorov ARCHA Anna Hazuchová.

Na množstvo predpisy nie sú

Zatiaľ čo receptúry, hygienu a bezpečnosť v prevádzkach spoločného stravovania kontrolujú hygienici, kontrola hmotnosti porcie podľa receptúry používanej v zariadení patrí do kompetencie Slovenskej obchodnej inšpekcie. Tá však podľa riaditeľky Nadeždy Machútovej takúto previerku vykoná až na základe podnetu. Doteraz žiaden nemali. „Hlavným orgánom kontroly v zariadeniach spoločného stravovania sú hygienici, preto by bolo potrebné takúto kontrolu urobiť v súčinnosti s nimi," hovorí Machútová.

Na rozdiel od výživovej hodnoty stravy, ktorá má oporu v odporúčaných výživových dávkach, na množstvo podávanej stravy v zariadeniach spoločného stravovania neexistujú predpisy. „Výnimkou sú iba nemocničné stravovacie zariadenia, ktoré pripravujú stravu pre pacientov," dodáva Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva.

Halka Tytykalová
Na obed priplácajú

Samosprávy penzistom prispievajú na obed z jedálne. Ak chcete donášku až do domu, bude treba posudok.

BRATISLAVA. Kompletný obed za menej ako euro. To je cena, za ktorú ho vďaka príplatku od samosprávy môžu mať penzisti s nízkym dôchodkom vo viacerých mestách či obciach, ak si preň dôjdu do niektorej z určených jedální.

Pravidlá poskytovania a výšku príplatkov na dôchodcovský obed si samosprávy určujú sami cez všeobecne záväzné nariadenia. Jedlo zvyčajne vydávajú v jedálňach domovov dôchodcov, sociálnych služieb alebo ho seniorom dávajú v kluboch dôchodcov. Výška príspevku môže, no nemusí byť odstupňovaná podľa toho, akú senior poberá penziu.

Napríklad v mestskej časti Bratislava Nové Mesto tí najchudobnejší (s penziou do 230,90 eura) platia za obed len 20 centov. Seniorom s penziou nad 360 eur neprispievajú, no obed zo Stravovacieho zariadenia pre dôchodcov ich aj tak vyjde najviac 2,09 eura.

V Bratislave - Petržalke stoja dôchodcovské obedy 2,66 eura a samospráva na ne penzistom prispieva 90 centov.

O poskytovanie dôchodcovskej stravy treba zažiadať na mestskom, obecnom či miestnom úrade. Niektoré samosprávy majú pre túto službu špeciálne tlačivá, inde stačí prísť na obecný úrad s rozhodnutím o výške dôchodku zo Sociálnej poisťovne.

Podmienkou je mať trvalé bydlisko v mieste sídla samosprávy, ktorá takúto službu zabezpečuje.

Pre seniorov, ktorí nemajú možnosť dochádzať na takéto obedy, samosprávy zabezpečujú aj rozvoz stravy.
Zvyčajne to robí opatrovateľská služba a k obedu sa potom pripláca za dopravu okolo pol eura.

V tomto prípade však platia prísnejšie pravidlá - občan musí byť na takúto službu odkázaný, čo sa posudzuje rovnako, ako keď žiada o opatrovateľskú službu.

„V prípade donášky stravy prostredníctvom opatrovateľskej služby občan žiada príslušný obecný úrad v mieste trvalého pobytu o posúdenie odkázanosti na opatrovateľskú službu podľa zákona o sociálnych službách," hovorí Beáta Styková z oddelenia služieb dlhodobej starostlivosti na Mestskom úrade v Banskej Bystrici.

Na základe sociálneho a lekárskeho posudku žiadateľovi vystavia rozhodnutie o odkázanosti.

„Občanovi sa poskytuje opatrovateľská služba na základe zmluvy, v ktorej je okrem iných úkonov zadefinovaná aj donáška jedla do domu. V takomto prípade to môže byť aj večera," hovorí Styková.

(ht)

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kreditná karta – áno alebo nie
 2. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou
 3. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?
 4. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí
 5. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček
 6. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru
 7. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho
 8. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky
 9. Arca Brokerage House s výrazným nárastom aktív pod správou
 10. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom
 1. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou
 2. MiddleCap Equity Partners a Mayfair Assets ukončili fúziu
 3. Súboj olympionikov na Malom Dunaji
 4. 5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu
 5. Dvojitý diplom medzi EU v Bratislave a UNWE v Sofii
 6. Ustanovujúce valné zhromaždenie Alumni klubu EU v Bratislave
 7. Kreditná karta – áno alebo nie
 8. Nemusím sa na nikoho spoliehať
 9. Štátny tajomník envirorezortu: Na sucho musíme byť pripravení.
 10. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina?
 1. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí 27 202
 2. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch? 9 118
 3. Koľko stojí zdravé bývanie? Lacná rekonštrukcia môže vyjsť draho 8 322
 4. Kreditná karta – áno alebo nie 7 552
 5. Váš otec má dnes sviatok. Máme pre vás tip na darček 6 356
 6. Mesto ukryté v jordánskych skalách. Spoznajte Petru 5 936
 7. Užívate konský kolagén a cítite sa ako antický hrdina? 5 695
 8. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou 4 819
 9. Tento týždeň je Deň otcov. 5 skvelých nápadov na darčeky 4 781
 10. Od výplaty k výplate? Ale kdeže, sporíme s 2% úrokom 3 977

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom, keď unikol viac ako 80 kilometrov pred cieľom.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.

KOMENTÁR TOMÁŠA PROKOPČÁKA

Keď sa začnú Kočnerovia a Bašternákovia naozaj báť

Kde začína spravodlivosť v krajine.

Neprehliadnite tiež

Tras rúk. Kedy značí vážnejší problém?

Trasenie rúk môžu vyvolávať aj lieky.

Ako vyzerá zdravá stolica. O čom svedčí nezvyčajná farba?

Čo dokáže stolica prezradiť o vašom zdraví.

Seknutý krk. Prečo vzniká a čo robiť, aby bolesť ustúpila

Prečo vás môže z prievanu rozbolieť krk a ako vyzerá liečba.

Cukor v krvi si dokážete znížiť vhodnou prílohou

V jedle stačí nahradiť čo i len polovicu ryže alebo zemiakov.

Ako skrotiť úzkosť pomocou vhodného jedla?

Ustrážte si príjem cukru a legálnych drog.