SME

Umyť si správne zuby, to je dnes veda. Zabudnite, čo vás učili rodičia

Každý tretí pohľad mužov mieri do výstrihu alebo na ústa.


FOTO SME - JÁN KROŠLÁK



Keď si hľadáte zamestnanie, potenciálny šéf sa vám skúmavo zahľadí práve na chrup. Zubný lekár na prvý pohľad vie, či sa o svoje zdravie staráte. Skúsený slovenský stomatológ na druhý pohľad odhalí, či práve vy netrpíte podnikateľskou chorobou dneška. Jej výsledkom je síce bieloskvúci úsmev, ale za ním takmer zničené, vydraté krčky zubov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako majú vyzerať krásne zuby?

Stomatológovia na celom svete v tom majú jasno. Rovné, dobre ošetrené a biele.

To ostatné je vraj vec vkusu. Brilianty, ktoré si nechávajú zabrúsiť na zuby spevácke a herecké hviezdy, by najradšej nevideli. Na bielenie zubov majú tiež protichodné názory.

SkryťVypnúť reklamu

A čo medzierka medzi zubami, o ktorej spieva Robo Grigorov? Tak tú by zubní lekári okamžite zlikvidovali.

Podľa stomatológov by sa aj herečka Vanessa Paradis mala okamžite zbaviť tej otrasnej diery v predných zuboch, naopak jej ctitelia ju považujú za veľmi erotickú.

Možno však dosiahnuť, aby sme všetci mali zuby biele ako herečky a moderátori v televízii? Stomatológovia jednoznačne tvrdia, že áno. V spôsobe, ako to dosiahnuť, sa však už mnohí rozchádzajú.

Bielenie? Áno či nie?

Keď sa stretnú lekári na odborných sympóziách, takmer vždy sa nájde niečo, na čo majú odlišný názor. Bielenie zubov veľká časť lekárov neodporúča a pacientov, ktorí si túto procedúru želajú, trpezlivo odhovárajú. „Je to podobné, ako keď si dáte odfarbiť vlasy na blond. So zubami spraví peroxid to isté ako s vlasmi – zničí organickú sieť. Nezničí ich na prvý raz, postupne si však určite zničíte sklovinu. Rozdiel je len v tom, že vlasy dorastú, ale zuby nie,“ tvrdí MUDr. Jindra Pavlová.

SkryťVypnúť reklamu

Na medzinárodnej stomatologickej konferencii Interdental v Bratislave sme sa spýtali odborníkov, čo hovoria na moderný trend používať bieliace pasty doma? Nie sú škodlivé?

Dr. Ronaldo de Moura zo Švajčiarska je presvedčený, že nie: „Do určitej miery majú všetky zubné pasty abrazívny, obrusujúci účinok. Keby nie, všetci ľudia by mali tmavé zuby. Na svete sa robí veľa výskumov, aký je vhodný pomer abrazív, aby na jednej strane čistili a na druhej nepoškodzovali. Ja som počas svojej kariéry radil mnohým výrobcom a môžem povedať, že zubné pasty sú produkty, ktoré sú vedecky lepšie preskúmané ako mnohé lieky. Takže môžete byť pokojní a používajte bieliace pasty.“

MUDr. Irena Lacková, pedostomatologička z Bratislavy celkom nesúhlasí: „Najlepšie pasty majú veľkosti zrniečok okolo 20-30 mikrometrov. Na trhu sú aj pasty, ktoré obsahujú zrniečka veľké až 150 mikrometrov. A to je už naozaj veľa. Predstavte si, že pacient, ktorý si nevie správne umyť zuby, si zoberie tvrdú kefku, pastu s veľkými zrnami a vyvinie maximálny tlak, aby mal zuby rýchlo čisté. Výsledok – krčky zubov sú úplne vyšúchané a zničené. Ja tomu hovorím podnikateľská choroba – tvrdá kefka, dobrá bieliaca pasta, silný tlak a dvadsať sekúnd. No katastrofa.“

SkryťVypnúť reklamu

Umývať si zuby treba tak

dlho, ako trvá klip na MTV

To je totiž najnovší trend. Zuby si umývať nevieme a často ani nechceme.

Priemerný čas čistenia zubov sa pohybuje okolo 40 sekúnd, a to je pre zdravé zuby veľmi málo.

Technika umývania zubov je veda, na tému ktorej už boli popísané celé doktorské práce. A vôbec nie je nemenná.

Do roku 1975 totiž stomatológovia odporúčali pri umývaní zubov krúživé pohyby na bočných plochách, takže mamy dnes učia deti ešte stále takejto technike umývania zubov. Je však nesprávna. Existuje niekoľko metód na čistenie chrupu, no na dlho propagovaný krúživý pohyb už dnes treba zabudnúť a dodržiavať základný pohyb – tzv. stieranie od ďasien k hranám zubov – hore dolu.

Tiež vôbec nie je podstatné umývať si zuby pastou.

SkryťVypnúť reklamu

„Zuby si dobre umyjete aj kefkou bez pasty, ba možno ešte lepšie, ak pri tom počúvate správy, pozeráte klipy na MTV alebo čítate teletext. V kúpeľni si potom stačí zuby pastou už len niekoľko sekúnd dočistiť. Večerné umývanie zubov by malo trvať asi desať minút a až potom ich stačí dočistiť si v kúpeľni pastou,“ tvrdí MUDr. Lacková.

Nie je však možné, že by veda v tomto smere bola už tolerantnejšia? Je naozaj nevyhnutné umývať si zuby tak dlho?

Profesor K. Konig z Holandska tvrdí, že nie: „Dôležité amínfluoridy zo zubných pást sa dostanú na zuby aj skôr, takže tie tri minúty nie sú naozaj nevyhnutné. Tiež však treba zabudnúť na to, že si po umytí zubov máme poriadne povyplachovať ústa, tak ako nás to kedysi učili naši rodičia. To naozaj netreba, aby tie jedinečné látky v paste pôsobili na chrup.“

SkryťVypnúť reklamu

MUDr. Vlastimil Graus má ako praktický lekár iný názor: „S tým, že fluoridy sú veľmi účinné, súhlasím, ale nedá mi nepovedať, že zuby treba umývať tak dlho, aby boli naozaj čisté. Účinok fluóru za niekoľko hodín vyprchá, ale ak zostali čiastočky jedla v zuboch, škodia celému chrupu.“

Reklamy útočia.

Ako si vyberať pasty?

Je dobré aspoň trochu si preštudovať obal pasty, lebo všetky reklamy na pasty kričia, že sú jedinečné a najlepšie. Zubní lekári radia vyberať si tie, ktoré obsahujú natrium fluorid a amín fluorid, avšak vyhnúť sa paste, ktorá obsahuje zlúčeninu monofluorfosfátu. Takmer každý stomatológ tvrdí, že pasty treba striedať, tak ako krémy na pleť. Aké sú najlepšie kombinácie?

MUDr. V. Graus zo Slovenskej komory zubných lekárov: „Tak na to vám neodpoviem, ani nemôžem, nie som dílerom žiadnej firmy a ani nechcem byť. V každom prípade si treba vyberať pasty s fluórom, najlepšie so zlúčeninami amín fluoridu.“

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na kyselinový útok

Zubní lekári už podľa najnovších výskumov nenaliehajú, aby sme si bežali po každom jedle umyť zuby. Naopak, oni nám to zakazujú! Treba vyčkať minimálne 20 minút až hodinu.

Dôvodom je ,,kyselinový útok“ na zuby, ktorý nasleduje po jedle, najmä po jedení citrusových plodov. Je veľa ľudí, ktorí celé dopoludnia pijú citrusové šťavy a jedia pomaranče. Netušia však ako si ničia zubnú sklovinu. Kyseliny obsiahnuté v plodoch totiž okamžite začnú s odvápňovaním skloviny. Ten, kto si zuby neumyje vôbec, riskuje po určitom čase vznik kazu. Ale aj ten, čo si beží zuby umyť hneď po zjedení pomaranča či kiwi, riskuje rovnako.

„Počas príjmu stravy dochádza ku krátkodobej zmene štruktúry zubnej skloviny. Ak kyselinami naleptané a oslabené zuby hneď po jedle mučíme ešte aj tvrdou zubnou kefkou, môžeme si spôsobiť vážne škody,“ vysvetľuje MUDr. Lacková. Ak chcete mať holywoodsky úsmev, je dobré to vedieť.

SkryťVypnúť reklamu

EVA HRDINOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 81 450
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 459
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 169
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 447
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 768
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 265
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 215
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu