
KRESBA - PETER BOSŇÁK
Jazierko v záhrade pôsobí nielen dekoratívne, ale má aj priaznivý účinok na klímu dôležitú pre rastliny a vlhkejší vzduch spríjemní pobyt aj nám. Vybudujeme ho v blízkosti spoločenskej zóny záhradky pri mieste oddychu. Môže voľne nadväzovať na okrasnú časť, skalku, okraj zatrávnenej časti. Jeho tvar by mal byť nepravidelne oválny, pravouhlé tvary sa nehodia do prírodnej scenérie. Optimálna hĺbka je okolo 60 cm. Jazierka môžeme urobiť z fólie alebo ich vybetónovať.
Na upravené dno jazierka s odstránenými kameňmi položíme fóliu, najlepšie silnejšiu, ktorá sa používa na krytie striech. Horný okraj prekryjeme ešte raz a okraj, ktorý nebude ponorený, prekryjeme dlažbou z plochých kameňov. Tak predĺžime životnosť fólie, ktorá začne praskať najčastejšie na oslnených miestach. Veľkosť plochy zvolíme podľa veľkosti fólie, aby sme ju nemuseli zvárať či lepiť. Tu by vznikli najčastejšie poruchy.
Betónové jazierka sú trvanlivejšie. Na pevnú vrstvu kameňov utlačených na dne nanesieme vrstvu betónu a po utlačení naň položíme drôtené pletivo. Potom nanesieme druhú vrstvu betónu. Po zaschnutí urobíme poter z cementovej malty (pomer cementu a preosiateho piesku 1:1 až 1:2). Poter vyhladíme a posýpame čistým cementom, čím zvýšime vodotesnosť. Dobré je po zaschnutí natrieť povrch penetračným náterom polyetylénovým lakom a po zaschnutí polyetylénovým emailom.
Je dobré do dna nainštalovať odtokový otvor ústiaci do kamennej drenáže. Na zimu jazierko vypustíme a rastliny chránime hrubším prekrytím listami. Jazierko by malo mať vyvýšenú časť na umiestnenie vodných rastlín v košoch. Horný okraj nádrže obložíme kameňmi, ktoré vyspárujeme len do výšky vodnej hladiny. Namiesto väčších kameňov môžeme na okraj nasypať do 10 cm hrubú vrstvu riečnych kamienkov. (ľš)