SME

Príčiny a následky panelákového bývania

Ak máte panelový byt v osobnom vlastníctve, znamená to, že vlastníte priestor, ktorý ohraničujú nosné steny. Tie vám však nepatria. Ste len ich spoluvlastníkmi, tak ako každý jeden váš sused, ktorého stena hraničí so stenou ďalšieho suseda. Už ste sa s tý


Architektonický vzhľad panelákov sa občas podarilo aspoň čiastočne kompenzovať urbanistickým riešením – napríklad formou uzavretých spoločných dvorov. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC



m zmierili?

Panelové domy boli stavané s predpokladom 77-ročnej životnosti. Ako a kto sa k tomuto číslu dopracoval, nie je známe. Predpokladaná údržba po 20 až 40 rokoch sa nevykonávala, čo spôsobilo zníženie ich životnosti minimálne o 15 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vývoj panelovej technológie bol aj je výsledkom spriemyselňovania stavebníctva a urýchľovania prestavieb. Napokon, bývaniu a bytovej politike venujú výnimočnú pozornosť všetky európske štáty vo svojich ústavách. Podľa odborníkov to jednoznačne súvisí so sociálnym vývojom, ktorý po druhej svetovej vojne predurčila sociálno-demokratická politika.

SkryťVypnúť reklamu

Včera bolo neskoro?

„Paneláky sme dostali do vienka. To, že u nás vznikali v takom masovom meradle, odráža oneskorená urbanizácia na Slovensku, ale aj neschopnosť v 60-tych a neskorších rokoch reagovať na progresívnejšie stavebné technológie. My sme vo veľkom stavali panelovou metódou, hoci v krajinách západnej Európy od tejto metódy ustupovali, lebo bola ekonomicky neefektívna a predražovala náklady na výstavbu bytových domov,“ tvrdí riaditeľ Sociologického ústavu SAV v Bratislave, Mgr. Ľubomír Falťan.

Teraz je inak ako potom

Netreba prízvukovať, že najvyšší čas niečo urobiť nastal už dávno, bez ohľadu na to, akou rýchlosťou ktoré typy panelových domov starnú. Obnova predlžuje ich životnosť asi na sto rokov, ale iba s predpokladom opätovnej obnovy o 40 rokov. U namáhaných materiálov, akými sú obklady, okenné a dverné konštrukcie, výťahy, rozvody, sa dlhšia životnosť ani nepredpokladá. Navyše, ich technická úroveň a funkčné vlastnosti rastú. Takže – nikde nie je istota, že to, čo si do bytu zabudujeme teraz, bude perfektné aj vtedy, keď ho po nás zdedia naše deti.

SkryťVypnúť reklamu

Nepochopený funkcionalizmus

Unifikovanosť a bezútešnosť panelákového bývania v minulosti mali nepochybne za následok dovtedy nepoznanú anonymitu a značné komunikačné defekty medzi ľuďmi. Aj preto boli po roku 1989 mnohé byty upravené ,na vlastnu päsť‘. Často šlo o závažné zásahy do nosných konštrukcií bytových domov, neraz realizovaných bez stavebného povolenia. „Vzhľadom na malú ekonomickú silu značnej časti obyvateľstva, žijúceho práve v týchto panelákoch, nie je veľká šanca, aby sa v krátkom čase postavila zástavba iného druhu. Preto je relatívne dostupnejšou možnosťou takéto ,novonadobudnuté‘ byty upravovať,“ dodáva Ľ. Falťan.

Nadčasové lapsusy

Z približne 850-tisíc bytov na Slovensku je asi 600-tisíc panelových. Vcelku to vyzerá ako jednoduchá matematika: skôr narodené paneláky nemajú architektonickú hodnotu, ale z technického hľadiska bola ich úroveň v čase ich výstavby porovnateľná s európskou. Tie mladšie sa stavali s úsilím aspoň minimálneho architektonického odlíšenia, pričom technológia ostala buď pôvodná, alebo sa tá novšia znehodnotila (ne)kvalitou samotnej realizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Náš slovenský pes, tak ako nijaký iný, si svoj vlastný chvost nedohoní. Ak ho však prestane naháňať, môže sa pokúsiť odstrániť „nadčasové“ lapsusy predchádzajúcich generácií. Východiskom je rozumná obnova toho, čo nie je možné zlikvidovať. (ea)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  2. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 738
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 929
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 340
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 323
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 847
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 827
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 460
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu