SME

Školáci majú najhoršie zuby v únii

Hromadné návštevy celých tried u zubára sú minulosťou. Odkedy zanikla sieť školských zubných lekárov, závisí len od rodičov, či sa dieťa u zubára vôbec ukáže. Stomatológovia hovoria, že veľa rodičov ústnu hygienu detí podceňuje.

Strach zo zubára by mali odbúrať  pravidelné návštevy detí už  po prvom roku veku.Strach zo zubára by mali odbúrať pravidelné návštevy detí už po prvom roku veku. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – PROFIMEDIA)



BRATISLAVA. Už s ročným dieťaťom by mali rodičia prísť k zubnému lekárovi. Stav chrupu našich detí, ktorý je najhorší zo štátov Európskej únie, prinútil ministerstvo zdravotníctva vydať odborné usmernenie, podľa ktorého budú na kontrolné vyšetrenie rodičov s jednoročnými deťmi posielať pediatri.

„Chrup dnešných detí je v oveľa horšom stave, ako mali v ich veku rodičia. Vďaka povinným prehliadkam u školského zubára mali zuby ošetrené a nejedli toľko sladkostí ako ich potomkovia,“ hovorí Neda Markovská, hlavná odborníčka ministerstva pre zubné lekárstvo.

Zubní lekári nám navyše chýbajú, podľa Jána Gašiča, prezidenta Slovenskej komory zubných lekárov, je najhoršia situácia v malých mestách a na dedinách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Školy už nemusia spolupracovať


Dana Mistríková je školskou zubárkou na bratislavskej Základnej škole na Kalinčiakovej ulici. Stará sa o zuby školákov troch základných a troch materských škôl. „Rodičia školákov z Kalinčiakovej sa dohodli a podpísali, že im vyhovuje niekdajší spôsob stomatologickej starostlivosti. Na prehliadky dvakrát ročne chodia celé triedy s učiteľkami,“ hovorí.

Ďalšie školy návštevy zubára ponechali na rodičov. „Dnes sa mi bežne stáva, že šesťročné dieťa je u zubára prvýkrát. Rodič s ním príde, lebo má problém. Nepredišiel mu, hasí ho, až keď je neskoro,“ povedala Mistríková. Veľa rodičov podľa nej na povinné kontroly zabúda, nemajú čas alebo záujem.

Na hornej Nitre si lekárov ponechalo len niekoľko škôl. „Malých pacientov si pozývame dvakrát do roka na prehliadky, učíme ich základom ústnej hygieny,“ hovorí bývalá školská zubárka Agneša Šulová.

Ošetruje deti od dvoch rokov, ich presný počet však nepozná. „Mám pacientov z dvoch prievidzských škôl, ich počet oproti minulosti klesol. Okrem toho sa však starám o deti, ktoré ku mne patria na základe rajonizácie,“ vysvetlila.

Niektorí zubári tvrdia, že spolupráca so školami je zložitá. Viaceré vraj dokonca neposkytujú stomatológom zoznamy žiakov a bránia im vstúpiť do školy.

SkryťVypnúť reklamu

Rodičia sú často nezodpovední


„Situácia je určite horšia ako v minulosti,“ hovorí aj stomatologička Jana Jurčová, ktorá sa stará o pacientov v Liptovskom Mikuláši a vo Východnej. „Deti väčšinou doplácajú na nezodpovedných rodičov. Potom sa dá ťažko očakávať, že k pravidelnej starostlivosti o zuby budú viesť aj svoje deti.“

Zlý stav detských zubov rodičia riešia často až v poslednej chvíli na pohotovosti. „Stáva sa, že dieťa nemá prehliadku aj dva či tri roky,“ hovorí Oľga Fábryová, zubárka z Považskej Bystrice. Aj ona hovorí, že s niektorými školami je ťažké spolupracovať. „Systematická starostlivosť, ktorá bola v minulosti dvakrát do roka, sa tak stráca.“

Zubári v Považskobystrickom okrese majú už niekoľko rokov v obvode najmenej okolo 2700 ľudí, čo sa dá ťažko zvládnuť.

„Dobrovoľne mám aj ja napríklad deti, ktoré nemusím mať, lebo podľa rajonizácie nepatria do môjho obvodu,“ hovorí Daniela Zedníková, ku ktorej chodia najmä deti z mladého sídliska Rozkvet. „Je výnimka, ak dieťa, čo ešte nechodí do školy, nemá kaz,“ sťažuje sa.

Mnohí rodičia s deťmi dochádzajú k zubárom aj do iných okresov, kde nie je situácia taká zlalá.

„U nás v Kremnici nie je žiaden zubár, ktorý by sa špecializoval na školákov a detský chrup, hovorí Elena Kvetoslavová, mama dvoch detí. „Predchádzajúci systém bol oveľa lepší, teraz, keď dieťa potrebuje strojček na zuby, musí s ním ísť rodič do Žiaru nad Hronom. Ťažko donútite rodičov chodiť s deťmi na preventívne prehliadky, keď to ide do peňazí.“

SkryťVypnúť reklamu

O chrupe sa u nás málo vie

Rodičia zabúdajú na povinnosť dvakrát do roka ísť s deťmi na preventívnu zubnú prehliadku.

Dvanásťročné deti na Slovensku majú pokazené v priemere viac ako štyri zuby. Ich chrupy sú najhoršie v celej Európskej únii.

Pre obdobie do roku 2010 sú kritériá Svetovej zdravotníckej organizácie na ústne zdravie prísnejšie. Až 90 percent päťročných detí by nemalo mať žiaden zubný kaz.

U dvanásťročných by sa kazovosť mala znížiť na 1,5 zuba a menej s tým, že ani jeden trvalý zub nesmie byť vytrhnutý pre zubný kaz.

Preventívne prehliadky pre deti a dorast do 18 rokov sa majú vykonávať v polročných intervaloch.

Aj v našich školách sa bude musieť venovať väčšia pozornosť vzdelávaniu o systematickej starostlivosti o ústnu dutinu. Slovenská komora zubných lekárov už pripravuje materiál pre žiakov, zaškoliť sa chystá aj učiteľov, aby im vedeli odovzdať základy, ako sa o zuby starať.

Deti by mali napríklad chodiť do zubnej ambulancie už od prvého roku.

Ešte pred dvoma rokmi osvetu o čistení zubov šírila a preventívne prehliadky poskytovala pojazdná ambulancia. „Žiaľ, v decembri minulého roku sa projekt skončil,“ povedala manažérka Lenka Lendacká.

Za desať rokov činnosti vyšetrili viac ako 10-tisíc ľudí. Aj takto sa odbúraval strach z návštevy zubného lekára a zlepšoval vzťah detí k správnej starostlivosti o chrup.

SkryťVypnúť reklamu

Promuje príliš málo zubárov

  • V niektorých krajoch zubári chýbajú. Dôchodcov nemá kto nahradiť.
  • Tento rok u nás pôsobí v praxi 2523 zubných lekárov.
  • Z nich je 728 v dôchodcovskom veku.
  • Vo veku 56 - 60 rokov je 645 stomatológov.
  • Vo veku 61 - 65 rokov je 415 lekárov.
  • Nad 66 rokov má 313 lekárov.
  • Tento rok promovalo len 50 zubných lekárov.
  • Na jedného stomatológa pripadá vyše 2600 pacientov.
  • Európsky priemer je okolo 1500 pacientov na lekára.
  • Najmenej stomatológov je v bývalých strediskových obciach. Poddimenzovaný počet hlási Banskobystrický kraj a niektoré oblasti Prešovského kraja.
  • V týchto oblastiach pripadá na jedného zubára približne 3000 obyvateľov.
  • Ideálny stav by bol 1200 až 1500 obyvateľov na lekára.
  • Na lekára, ktorý sa zaoberá starostlivosťou o deti, by ideálne malo pripadať 900 až 1000 detí.
  • Na Slovensku pracuje v súčasnosti 20 zahraničných zubných lekárov, z toho jeden z Česka.
  • V Česku robí 92 slovenských stomatológov.
  • V niektorých krajoch zubári chýbajú. Dôchodcov nemá kto nahradiť.
  • Tento rok u nás pôsobí v praxi 2523 zubných lekárov.

Zdroj: SKZL

SkryťVypnúť reklamu

Deti prichádzajú neskoro

O zubnej starostlivosti u detí sme hovorili s hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre stomatológiu NEDOU MARKOVSKOU.

Prečo už nemáme sieť školských zubných lekárov?

„Po privatizácii primárnej starostlivosti v rokoch 1993 a 94 bola zrušená. Na niektorých školách síce ešte ambulancie sú, ale ošetrujú len deti, ktorých rodičia podpíšu súhlas s ošetrením u daného zubného lekára a viac sa venujú dospelým pacientom. Zubní lekári tiež nemajú o túto prácu veľký záujem. Ide o veľmi náročnú prácu, ktorá vyžaduje oveľa viac trpezlivosti ako pri dospelom pacientovi. Aj pri najlepšie spolupracujúcom dieťati rovnaký výkon ako u dospelého trvá dva- až trikrát dlhšie. Zdravotné poisťovne to však nerozlišujú.“

Ako to riešia iné krajiny únie?

„Vo vyspelých krajinách únie je plná sieť školských zubných lekárov, sú ale inak platení. Buď štátom, alebo ministerstvom zdravotníctva, či z mestských rozpočtov. Ich práca je kontrolovaná a preto spĺňa kritériá Svetovej zdravotníckej organizácie. Index kazovosti chrupu detí je v týchto krajinách výrazne nižší ako u nás.“

Na akej priečke sme v kazovosti zubov?

„Dnes patríme v únii na posledné miesto za Rumunskom. Napríklad podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie mali mať päťročné deti do roku 2000 osemdesiat percent zdravých zúbkov. U nás tento stav dosiahlo v tom období iba 18 percent detí.“

Kde vidíte chybu?

„Predovšetkým u rodičov. Veľmi podceňujú starostlivosť o chrup svojich detí, neprikladajú jej náležitý význam a ošetrenie hľadajú len v prípade bolesti alebo inej komplikácie. Prehliadky majú byť povinné.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 312
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 039
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 084
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 909
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 898
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 616
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 489
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu