BRATISLAVA. Boli to hodiny plné strachu a samoty. Začiatok mája 2006, nemocnice postavil do pozoru štrajk lekárov. Katarína práve leží v pôrodnici bratislavskej ružinovskej nemocnice. Niekoľko dní svoje dieťa už prenáša, lekári jej preto dali tabletku na urýchlenie pôrodu. Sú tri hodiny popoludní, Katarína má pred sebou sedem hodín v pôrodnej sále. Bez happyendu.
Mladú ženu pripoja na monitor, srdcová činnosť jej nenarodeného Adama je slabá. Sestra za ňou príde raz za hodinu, lekár približne raz za tri. „Počas hodinových intervalov som bola v pôrodnej sále sama, nikto sa ma neprišiel opýtať, či niečo nepotrebujem,“ opísala neskôr Katarína vo svedeckej výpovedi.
Slabý pulz v pupočníku
Obavy zosilneli, keď jej lekárka Renáta Tomková povedala, že hodnoty srdcovej činnosti jej dieťaťa nie sú dobré. Sestra potom iba upokojovala, že stav dieťaťa môžu lekári sledovať aj na monitore zo svojej miestnosti.
Pôrodníci sa už vtedy rozprávali o zlých hodnotách srdcovej činnosti Adama. Kataríne však nič nepovedali. Prudké výkyvy srdcovej činnosti sledovala na monitore sama, bez odpovedí.
Skákajúce čísla označil pohotovostný lekár Peter Sečanský, ktorý riadil celý pôrod, pred vyšetrovateľom za hodnoty „v medziach širšej normy“. Pre SME odmietol prípad komentovať.
Svojho prvorodeného syna začala Katarína rodiť okolo pol desiatej večer. Zrazu bolo pri nej veľa lekárov. Povedali jej, aby tlačila. Potom si už nič viac nepamätá. Omdlela.
Či prišiel Adam na svet živý, alebo mŕtvy, sa lekári, ktorí boli pri pôrode, nevedia zhodnúť. „Neviem sa k tomu presne vyjadriť, ale pri odpupočníkovaní pupočník pulzoval,“ odpovedal vyšetrovateľovi Sečanský.
„Trvám na tom, že dieťa sa narodilo mŕtve,“ oponovala primárka novorodeneckého oddelenia nemocnice Eva Bieliková v konfrontácii so Sečanským. Dodala, že stav novorodenca sa nehodnotí podľa pulzovania pupočníka, ale na základe Apgarovej skóre. Dieťa podľa nej nedýchalo, nemalo ani pulz a nijaké reakcie, z možných desiatich bodov skóre nemalo ani jeden.
Lekári Adama oživovali nasledujúcich 45 minút, oživoval ho aj Sečanský. Márne. „Pacientka bola z toho zdrvená, úplne bezmocná,“ opísal bezprostredný stav Kataríny anesteziológ Jordan Bogdanov. „Stratila som najbližšieho človeka v mojom živote. Aj keď bol malý, veľmi ma ovplyvnil,“ hovorí Katarína.
Dvadsaťjeden mesiacov
Mesiac po pôrode rozhodol Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, že lekári nepostupovali správne. Nemocnica dostala pokutu 300tisíc korún, no nikoho z lekárov nepotrestali.
Prípad prevzala polícia, v októbri 2006 začali trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Páchateľa mal pomôcť odhaliť znalecký posudok. Tam sa prípad skončil v slepej uličke.
V novembri 2007 polícia požiadala o posudok Ústav súdneho lekárstva v Bratislave. Vypracovať ho mal najneskôr do piatich mesiacov, hotový však nie je doteraz. „Mám vážne podozrenie, že kompetentní zamestnanci ústavu sa s lekárom, či lekármi poznajú a nechcú im poškodiť,“ myslí si Katarína.
Zástupca prednostu ústavu Dalibor Hojsík neobjektívnosť popiera. Tvrdí, že s nikým z lekárov, ktorí boli pri pôrode, sa nepozná.
Vyšetrovateľ vyzval na dokončenie a poslanie posudku ústav celkovo už päťkrát. Naposledy mal byť posudok vypracovaný do konca apríla tohto roka.
„Je to náročný a ťažký prípad,“ hovorí Hojsík. Ústav je podľa neho kapacitne poddimenzovaný a nestíhajú. „Nepoznám podrobnosti prípadu, ale rok a deväť mesiacov sa mi na takýto prípad zdá príliš veľa,“ hovorí súdny znalec Norbert Moravanský. Dôvod pochybovať o tom, či sa prípad zbytočne nepreťahuje, môže byť podľa neho opodstatnený.
Posudok by mal byť podľa Hojsíka hotový do konca októbra. Katarína pracuje pre Petit Press, ktorý vydáva SME.
Posudok mal byť skôr
NORBERT MORAVANSKÝ, hlavný konzultant Inštitútu forenzných medicínskych expertíz, tvrdí, že za znalca hovorí jeho kredit.
Koľko zvyčajne trvá vypracovanie súdnolekárskeho znaleckého posudku?
„Nedá sa to povedať všeobecne. Lehoty veľkých posudkov môžu byť pokojne pol až trištvrte roka.“
Čo je prácou znalca?
„Musí preštudovať výpovede, musí sa oboznámiť napríklad
s tým, čo našla polícia na mieste. Taktiež je potrebné pripraviť laboratórne dôkazy. Bežný spis môže mať aj 300 strán, či viac.“
Aká je záruka objektivity?
„Faktická záruka nie je. Existuje len kredit príslušného znalca alebo inštitúcie.“
Možno posudok spochybniť?
„Môže ho znovu zadať vyšetrovateľ, neskôr aj súd. Alebo si ho poškodená, alebo hociktorá zo zúčastnených strán môže dať urobiť ako súkromný posudok.“
Koľko by to stálo?
„Individuálne. Od dvesto do niekoľko tisíc eur.“
jkr
Prípad smrti dvoch rodičiek neuzavreli
Lekári mali pochybiť aj pri smrti dvoch matiek. Nemocnica sa odvolala.
BRATISLAVA. Za dva týždne dve úmrtia rodičiek. V nemocnici na Antolskej v Bratislave v máji pri pôrode zomreli dve tridsiatničky. Prípady nie sú dodnes uzavreté.
„Vzhľadom na osobitné okolnosti, aj vzhľadom na námietky a pre vydanie objektívneho rozhodnutia, je potrebné urobiť ďalšie posudzovanie oboch postupov poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,“ hovorí Milan Michalič, hovorca Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Úrad ešte v júli rozhodol, že nemocnica neposkytla ženám zdravotnú starostlivosť správne. Proti rozhodnutiu podala nemocnica námietku. Jej hovorkyňa Ruth Geržová sa k prípadu odmietla vyjadriť.
Príbuzní oboch žien zvažovali podanie trestného oznámenia.
jkr