BRATISLAVA. Ich absenciu totiž považuje za najvážnejšie problémy slovenského zdravotníctva. Podľa prezidenta komory Milana Dragula majú uvedené požiadavky podporu premiéra aj ministra zdravotníctva.
Vo svojom programe na ozdravenie zdravotníctva navrhuje komora presadiť reguláciu cien. "Mali by sa stanoviť ceny, ktoré sú reálne," uviedol Dragula. Ako dodal, ďalším krokom je regulácia siete. Tá by mala zabezpečiť, aby sa najdôležitejším prvkom systému stal všeobecný lekár.
Tok financií je údajne neprehľadný
Lekári zároveň navrhujú vytvorenie tzv. Verejnej zdravotnej pokladnice. Do nej by mali ísť všetky zdroje zo zdravotníctva a inštitúcia by ich následne prerozdeľovala. Podľa Dragulu je cieľom komory, aby zdroje v zdravotníctve boli pod verejnou kontrolou. V súčasnosti totiž údajne nie je prehľad o tom, kam peniaze určené pre zdravotníctvo idú.
Komora okrem týchto zmien predstavila aj ďalších desať krokov k ozdraveniu zdravotníctva. K nim patrí okrem iného jednotné výkazníctvo, stabilizovanie personálu, ako aj rozvoj eHealthu. Lekári však taktiež žiadajú dofinancovanie sektora, či väčšie zainteresovanie stavovských organizácií a rozvoj súkromného pripoistenia.
Slovenská lekárska komora sa vyjadrila aj k ďalším aktuálnym témam. Podporuje navýšenie základného imania Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Rovnako nevidí ako zásadný problém, ak by tento krok spôsobil zníženie odvodov štátu za svojich poistencov. Za prioritu totiž považuje platobnú schopnosť najväčšej štátnej poisťovne. O zmenách v platbách za poistencov štátu však nevie a predpokladá, že ostanú na súčasnej úrovni.
Podľa Dragulu nepatríme na chvost Európy
Dragula sa vyjadril aj k zverejnenému prieskumu Európskeho zdravotníckeho užívateľského indexu 2009, kde Slovensko kleslo na 28. miesto z 33 posudzovaných krajín. Nemyslí si, že Slovensko patrí na túto pozíciu. Uznal, že komfort pacient nie je na vysokej úrovni, podľa neho sa to však nedá povedať o výsledkoch zdravotnej starostlivosti.
Predstavitelia Slovenskej lekárskej komory rokovali minulý týždeň s premiérom Robertom Ficom. Hlavnou témou bolo financovanie zdravotníctva. "Máme pocit, že nevieme, kam idú zdroje. Napriek tomu, že vláda dáva čoraz viac peňazí do systému zdravotníctva, poskytovatelia to nejako necítia," vyhlásil po stretnutí Dragula. Na pracovnej porade hovorili aj o personálnych otázkach. Dragula upozornil, že klesá záujem o štúdium medicíny, čo negatívne vplýva na vekovú štruktúru lekárov.