ŽENEVA. Oznámila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Vo vyhlásení tejto zdravotníckej inštitúcie OSN sa uvádzalo, že bolo hlásených vyše 4735 úmrtí pripisovaných takzvanej prasacej chrípke a že chrípková aktivita na severnej pologuli je oveľa väčšia než zvyčajne.
Hovorca WHO Gregory Hartl na brífingu v Ženeve informoval, že je príliš skoro vyvodzovať akékoľvek závery z počtu obetí, lebo odborníci potrebujú monitorovať chorobu celý rok. Chrípku H1N1, ktorej výskyt prvýkrát zistili v apríli, vyhlásila WHO za pandémiu v júni.
"Hoci počet obetí možno nie je teraz obrovský, musíme byť naďalej pripravení na rôzne smerovanie vývoja choroby, pretože na severnej pologuli sa blíži zima," dodal Hartl na brífingu.
Zdravotnícki experti musia pozorovať najmä správanie vírusu počas tradičného vrcholu chrípkovej sezóny na severnej pologuli, ktorý nastáva v januári a februári, informoval Hartl.
Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia vírusom H1N1, má mierne príznaky.
Na rozdiel od sezónnej chrípky, ktorá môže byť závažným ochorením u starších ľudí, prasacia chrípka je ohrozením pre niektorých ľudí s existujúcimi zdravotnými problémami alebo pre mladých, inak zdravých ľudí.
"Je malá podskupina prípadov, ktoré sa dosť rýchlo vyvinú do vážneho ochorenia, a niekedy k tomu dochádza za necelých 24 hodín. A potom je záchrana týchto ľudí veľmi náročnou úlohou," povedal Hartl "Choroba stále vyvoláva obavy, pretože sa nespráva presne tak ako sezónna chrípka a nepostihuje tie isté skupiny, aké postihuje sezónna chrípka," dodal hovorca WHO.