Na dnešnej tlačovej konferencii pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy to konštatoval podpredseda Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí (SOMOK) Zdenko Killinger.
"Dnešný Svetový deň osteoporózy je upriamený na rizikové faktory," dodal. Medzi ne patrí vek, pohlavie, rodinná anamnéza osteoporózy, predchádzajúca zlomenina, predčasná menopauza, liečba liekmi, ktoré negatívne ovplyvňujú kosť a niektoré ochorenia, napr. reumatoidná artritída, chronické ochorenie pečene a tráviaceho traktu, ochorenie prištítnych žliaz, nedostatočná tvorba pohlavných hormónov u mužov.
"Nárast výskytu osteoporózy sa pripisuje najmä starnutiu populácie," doplnil predseda SOMOK Juraj Payer s tým, že medzi najviac ohrozené patria ženy po menopauze, keď v dôsledku hormonálnych zmien a poruchy kostného metabolizmu môže dôjsť k výraznej strate kostnej hmoty.
Odborník upozornil, že prvým príznakom býva zlomenina, ktorá môže vzniknúť pri neprimeranom úraze napr. pri zdvihnutí ťažkého bremena, prudkom pohybe alebo páde. "Medzi najčastejšie osteoporotické zlomeniny patria zlomeniny zápästia, stavcov a krčka stehnovej kosti," vysvetlil Payer.
Osteoporóza nazývaná aj "riedke kosti" je ochorenie, pri ktorom dochádza k strate kostnej hmoty a poškodeniu mikroarchitektúry kostného tkaniva. Patrí medzi civilizačné ochorenia, jej liečba je dlhodobá.
Dvadsiaty október bol prvýkrát vyhlásený ako Deň osteoporózy Národnou spoločnosťou pre osteoporózu vo Veľkej Británii v roku 1996.