SME

Očkovanie proti sezónnej chrípke môže mať vplyv na priebeh novej

Len malé percento Slovákov sa dáva očkovať proti bežnej sezónnej chrípke. Očkovanie nechráni pred vírusom H1N1, ale má pravdepodobne vplyv na priebeh novej chrípky, známej ako prasacej.

Epidemiológovia upozorňujú, že očkovanie proti obyčajnej sezónnej chrípke môže mať vplyv na menej komplikovaný priebeh novej chrípky.Epidemiológovia upozorňujú, že očkovanie proti obyčajnej sezónnej chrípke môže mať vplyv na menej komplikovaný priebeh novej chrípky. (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

Len malé percento Slovákov sa dáva očkovať proti bežnej sezónnej chrípke. Očkovanie nechráni pred vírusom H1N1, ale má však pravdepodobne vplyv na priebeh novej chrípky, v minulosti známej ako prasacej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BANSKÁ BYSTRICA . Epidemiológovia upozorňujú, že očkovanie proti obyčajnej sezónnej chrípke môže mať vplyv na menej komplikovaný priebeh novej chrípky, ľudovo nesprávne nazývanej prasacia.

Vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Avdičová hovorí, že americké federálne Centrum pre kontrolu chorôb v Atlante (CDC) skúmalo štatisticky významnú skupinu ľudí. Výsledky boli zaujímavé. Veľa prípadov novej chrípky malo u zaočkovaných proti sezónnej chrípke ľahší priebeh.

SkryťVypnúť reklamu

„Očkovanie proti sezónnej chrípke má väčší význam, ako kedykoľvek predtým. CDC zistilo, že ochorenie na novú chrípku malo u mnohých zaočkovaných proti sezónnej, menej komplikovaný priebeh," konštatovala Avdičová.

Nebezpečná je zdvojená infekcia

Epidemiológovia opäť vyzývajú rizikové skupiny, aby sa dali zaočkovať aj proti sezónnej chrípke, pretože sa obávajú následkov zdvojených infekcií.

„Očkovanie proti sezónnej chrípke nezabráni prípadnej infekcii novej chrípky, ale zníži sa riziko dvojnásobnej infekcie. Tá je veľmi riziková hlavne pre ľudí s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, obličiek, s ischemickými chorobami srdca, či diabetom. Najťažšie priebehy chrípkového ochorenia totiž očakávame pri zdvojených infekciách, hovorí Avdičová.

SkryťVypnúť reklamu

Verejnosť očakáva začiatok očkovania proti novej chrípke. Pandemická vakcína zatiaľ ešte nie je na trhu. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej by sa mohla dostať na Slovensko koncom októbra alebo začiatkom novembra. Všetky rizikové skupiny potom zaočkujú počas jedného týždňa.

Medzi rizikové skupiny, ktoré budú prednostne očkované, patria okrem infikovaných, zdravotníci, tehotné ženy, ale aj dôchodcovia. Podľa štatistík na Slovensku neochorel zatiaľ ani jediný človek starší ako 65 rokov, aj napriek tomu budeme dôchodcov očkovať.

Maďarsko už očkuje - má vlastnú vakcínu

„Pandemická komisia nemohla túto rizikovú skupinu vyradiť z očkovania, pretože rizikové kategórie stanovila Svetová zdravotnícka organizácia a my jej odporúčania rešpektujeme. To, že sme na Slovensku ešte nezaznamenali prípad ochorenia na novú chrípku u osôb starších ako 65 rokov neznamená, že nemôžu ochorieť," reagovala hovorkyňa Čižmáriková na otázku, či komisia nevyradila dôchodcov spomedzi rizikových skupín.

SkryťVypnúť reklamu

Jediný štát, ktorý už očkuje proti novej chrípke, je susedné Maďarsko, ktoré si vyvinulo vlastnú vakcínu. Očkovacia látka však údajne zatiaľ nie je registrovaná v Európskej únii.

Svetové zdravotnícke organizácie upozorňujú v súvislosti s množiacimi sa prípadmi novej chrípky aj na jeden z podceňovaných faktorov, a to dodržiavanie hygieny rúk. Vírusom H1N1 sa totiž môžete nakaziť aj dotykom. Centrálnym heslom kampane je Clean hands save lives - čisté ruky zachraňujú životy.

„Dôkladné umývanie rúk je zatiaľ u nás podceňované, ale veľmi dôležité pri prevencii," tvrdí šéfka krajskej epidemiológie, ktorá upozornenia na hygienu rúk nedávno videla aj počas veľkého zdravotníckeho kongresu vo Švédsku.

V zahraničí umiestňujú na niektorých verejných miestach viditeľné upozornenia na dôležitosť čistoty rúk. Ľudia by si mali ruky umývať minimálne 20 sekúnd mydlom a teplou vodou. Ak nemajú takú možnosť, mali by si ich očistiť hygienickými utierkami s obsahom alkoholu. Slovensko zatiaľ takúto kampaň nespustilo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 453
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 232
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 126
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 832
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 924
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 156
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu