SME

Očkovaniu proti chrípke mnohí stále neveria

Proti bežnej sezónnej chrípke sa dáva každoročne zaočkovať na Slovensku len málo ľudí. Očkovanie síce úplne nechráni pred vírusom novej chrípky H1N1, známej aj ako prasacia chrípka, ale podľa nových zistení uľahčí jej priebeh.

Lekári mierny nárast ochorení na chrípku očakávajú v decembri. Podľa dlhoročných sledovaní sa počet ochorení zvyšuje v januári a začiatkom februára kulminuje a mení sa v epidémiu.Lekári mierny nárast ochorení na chrípku očakávajú v decembri. Podľa dlhoročných sledovaní sa počet ochorení zvyšuje v januári a začiatkom februára kulminuje a mení sa v epidémiu. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA/AP)

BRATISLAVA. Vlani sa pred chrípkovou sezónou u nás dalo proti bežnej chrípke zaočkovať 12,8 percenta ľudí. Rok predtým to bolo ešte menej, hoci vakcínu preplácajú všetky zdravotné poisťovne.Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby sa dalo zaočkovať 30 percent populácie, a až 75 percent starých ľudí, chronicky chorých a detí.„U nás chýba celkové povedomie, že očkovanie je prospešné. Je to v ľuďoch, krajina nežije očkovaním, aj keď je známe a dokázané, že pri ňom štát usporí veľké peniaze na práceneschopnosti," myslí si Peter Lipták, praktický lekár z Bratislavy. Ľudia podceňujú hygienu rúk, upozorňujú zdravotnícke organizácie. Vírusom H1N1 sa dá nakaziť aj dotykom. V zahraničí preto na niektorých verejných miestach visia upozornenia, že ruky si treba umývať najmenej 20 sekúnd mydlom a teplou vodou, alebo aspoň očistiť hygienickými utierkami s obsahom alkoholu. Slovensko zatiaľ kampaň Čisté ruky zachraňujú životy nespustilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Teraz je správny čas

Koniec októbra a začiatok novembra považujú lekári za najvhodnejšie obdobie na očkovanie proti chrípke. Organizmus ochráni pol roka.

„V našej ambulancii už deti očkujeme," povedala pediatrička Katarína Šimovičová z bratislavskej polikliniky na Mýtnej ulici. „Sú to však stále tí istí rodičia, asi aj túto sezónu zaočkujeme rovnaké percento detí ako po iné roky," hovorí. „Očkovanie odporúčam, zvlášť naň upozorňujem rodičov s deťmi do dvoch rokov, aby sa dali zaočkovať, prípadne aj ostatní členovia domácnosti. Je dobré zaočkovať aj väčšie deti, chorobnosť je u nich výrazne nižšia."

Lipták hovorí, že efekt očkovania možno očakávať aj tesne pred vypuknutím epidémie. „Ochranný efekt nastupuje po 10 až 14 dňoch od podania vakcíny. Očkovať by sa mali dať najmä starší ľudia nad 59 rokov, chronicky chorí s rôznymi ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho systému, ale aj tehotné ženy." Zdôvodňuje to tým, že táto vakcína zníženú odolnosť zvyšuje.

SkryťVypnúť reklamu

Mladých chráni viac

Niektorí ľudia vakcíne neveria, lebo sa im už stalo, že chrípku dostali, hoci boli zaočkovaní. Úspešnosť očkovania je u mladších a starších pacientov rozdielna. „Kým u mladších je veľmi vysoká a očkujeme ich preto, aby vôbec neochoreli, u starších je nižšia, ale dostatočná, aby sme pri chrípke predišli komplikáciám, zápalom pľúc a úmrtiam," hovorí Lipták.

Upozorňuje, že pacienti nemohli ochorieť z vakcíny. „Vakcína neobsahuje pôvodcu ochorenia, iba niektoré informačné častice z neho, ale chráni špecificky iba proti chrípke. Očkovaním nechránime proti všetkým ochoreniam dýchacích ciest."

Niektorí ľudia môžu mať tesne po zaočkovaní zvýšenú teplotu, bolesti v ramene a podobne. Reakcia podľa Liptáka potvrdzuje, že si organizmus vyrába protilátky. Upozorňuje, že dôležité je aj to, ako vakcínu skladovali. Najvhodnejšie je, ak ju má lekár v ordinácii v chladničke.

SkryťVypnúť reklamu

Pre rizikových dve vakcíny

Očkovanie proti sezónnej chrípke má tento rok ešte väčší význam. Epidemiológovia upozorňujú, že môže prispieť k jednoduchšiemu priebehu novej chrípky, nie úplne správne nazývanej prasacia.

Vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Avdičová hovorí, že americké federálne Centrum pre kontrolu chorôb v Atlante na štatisticky významnej skupine ľudí zistilo, že nová chrípka mala u mnohých zaočkovaných proti sezónnej chrípke ľahší priebeh. „Očkovanie proti sezónnej chrípke nezabráni prípadnej infekcii novej chrípky, ale zníži sa riziko dvojnásobnej infekcie. Tá je veľmi nebezpečná najmä pre ľudí s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, obličiek, s ischemickými chorobami srdca či diabetom," hovorí Avdičová.

SkryťVypnúť reklamu

Vakcína proti novej pandemickej chrípke by sa podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej mohla dostať na Slovensko na prelome októbra a novembra. Všetky rizikové skupiny - chronicky chorých, zdravotníkov a tehotné ženy - zaočkujú prednostne za jeden týždeň. U ľudí nad 65 rokov vedci potvrdili istý stupeň imunity, takže ich proti pandemickej chrípke očkovať netreba. O to dôležitejšie je, aby boli očkovaní proti sezónnej chrípke, ktorá u nás každoročne zabije až 1500 ľudí, prevažne starších a chronicky chorých. Súčasne by mali byť zaočkovaní proti pneumokokovému zápalu pľúc, ktorý je najzávažnejšou komplikáciou chrípky a najčastejšie spôsobuje smrť.

Chrípky sa liečia podobne

O liečbe chrípky sme hovorili s VIEROU JANČULOVOU z odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Nová chrípka, známa ako prasacia, a sezónna chrípka majú rovnaké príznaky. Sú na ne aj rovnaké lieky?

„Pri ochorení na sezónnu, ale aj na novú chrípku je liečba príbuzná. Podávajú sa pri nich lieky na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy, proti zápalu dýchacích ciest. Antibiotiká sa pri nekomplikovanom priebehu bežne nepoužívajú, pretože na vírus chrípky neúčinkujú. Nasadia sa, iba ak je chrípka komplikovaná sekundárne bakteriálnou infekciou. Pri ťažkom priebehu pandemickej, ale aj sezónnej chrípky je možné aplikovať antivirotikum oseltamivir (Tamiflu)."

Pomôže bežné očkovanie proti prasacej chrípke?

„Odporúča sa očkovať proti obom typom chrípky. Očkovacie látky určené na očkovanie proti sezónnej ľudskej chrípke nezaručujú ochranu pred vírusom pandemickej chrípky A (H1N1)."

SkryťVypnúť reklamu

Kedy budú dostupné vakcíny proti obom typom chrípky?

„Výrobcovia zatiaľ presný dátum distribúcie pandemickej vakcíny nespresnili."

Ruky umyť!

ANKETA: Dávate sa očkovať proti chrípke?


ZUZANA KOCÚRIKOVÁ, herečka: „Nie, a ani nikto z našej rodiny. Robíme všetko pre to, aby sme mali dostatočnú imunitu. Chrípka ma obchádza, v rodine sa vyskytne tak raz za tri roky. Máme chalupu v borovicovom lesíku, celý rok dýcham dobrý vzduch, C vitamín konzumujem v živej forme, nevidím dôvod dať sa zaočkovať. Ale schvaľujem očkovanie starých ľudí a detí."

ALENA HERIBANOVÁ, moderátorka:
„Už šiesty deň ležím doma s chrípkou. Za posledné tri týždne som totiž absolvovala pobyt v Argentíne, na Cypre a teplotné zmeny ma úplne dorazili po prílete do Prahy, kde snežilo. Takže sa liečim čajom, celaskonom.

Nedávam sa zaočkovať, lebo mám taký pocit, že prechladnutie je pre človeka skôr signál, ktorý vysiela jeho telo a volá ním po oddychu."

PATRIK ŠVAJDA, moderátor:
„Moji synovia sú zaočkovaní každý rok, ja nie. Mám k tomu taký rezervovaný prístup, asi preto, lebo nebývam chorý.

Preto očkovanie tak trochu aj podceňujem a ťažkú hlavu si z neho nerobím."

PAVOL HAMMEL, spevák: „Každú sezónu som chorý, ale či je to chrípka neviem. Mňa ten vírus nejako ľúbi.

Pred dvoma rokmi som sa dal zaočkovať a aj tak som ochorel. Odrádza ma množstvo ľudí u lekára, takže tento rok sa zaočkovať nedám."

MÁRIA KRÁĽOVIČOVÁ, herečka: „Chystám sa dať zaočkovať, robím tak už posledné dva či tri roky. Dlho som tomu odolávala, lebo môj nebohý muž sa dával očkovať a vždy chrípku dostal aj tak.

Ale ja som taký šťastný človek, mňa nič nebolí a chrípka sa mi vyhýba. Ale niečo treba pre svoje zdravie aj robiť."




SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 051
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 399
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 446
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 112
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 954
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 534
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 375
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 393
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu