SME

"Plazivá epidémia" ohrozuje čoraz viac ľudí

Do širokej škály civilizačných ochorení patrí aj osteoporóza, choroba, pri ktorej dochádza k zníženiu množstva a kvality kostnej hmoty, narušeniu architektúry kosti. V súčasnosti patrí k najzávažnejším ochoreniam pohybového aparátu.

Súčasťou prevencie osteoporózy je pohyb - pre všetky vekové kategórie je vhodný tzv. nordic walking.Súčasťou prevencie osteoporózy je pohyb - pre všetky vekové kategórie je vhodný tzv. nordic walking. (Zdroj: FLICKR.com)

Pri osteoporóze sa mení obsah minerálov obsiahnutých v kosti a dochádza tak k narušeniu rovnováhy medzi deštrukciou a tvorbou kostného tkaniva. Toto ochorenie spôsobuje poruchy funkcií pohybového aparátu a následné riziko zlomenín, a je aj život ohrozujúcim ochorením, najmä u starších pacientov, u ktorých v dôsledku osteoporózy nezriedka dochádza k problematickým zlomeninám krčka stehennej kosti. Osteoporóza je zákerná v tom, že môže dlhší čas prebiehať nepozorovane, nesprevádzajú ju bolesti, signalizujúce, že sa niečo deje a až následné zlomeniny, ku ktorým môže dôjsť, signalizujú, že ide o túto diagnózu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ženy sú vo väčšom ohrození

Ochorenie postihuje vo väčšej miere ženy ako mužov a vysoko rizikovou skupinou sú zvlášť ženy v menopauze. To však neznamená, že ochorenie nie je hrozbou aj pre mladšie ročníky. Ako uviedol MUDr. Pavel Malovič, PhD., primár Kliniky telovýchovného lekárstva FN v Bratislave, „ Porucha harmónie vnútorného prostredia kostí, ako býva charakterizovaná osteoporóza, nie je však iba typickou známkou pre stredný a starší vek, ale čoraz častejšie sa objavuje v mladosti. Keď prichádza mladý človek na pravidelnú lekársku prehliadku a sťažuje sa na bolesti kostí najmä chrbtice a je v období pubertálneho rastu, musí lekár zvažovať aj problém tzv. juvenilnej osteoporózy. Tá totiž nie je až taká zriedkavá, ako by sme si mysleli. Vyskytuje sa často u dievčat a mladých žien pri nedostatku hormónu estrogénu, napríklad pri oneskorenej puberte, ale aj u mladých osôb, vystavovaných maximálnej fyzickej záťaži a jej píliš častom opakovaní (napríklad u špičkových športovcov). Tento druh zaťažovania a preťažovania vyvoláva výraznú spotrebu vápnika aj vitamínu D a vytvára vyššie riziko vzniku poruchy stavby kostí - tzv. sekundárnu formu osteoporózy, ktorá nie je neobvyklá ani po rôznych úrazoch, spojených s komplikovanými a zle sa hojacimi zlomeninami, prípadne ako následok ochorení spojených s poruchami látkovej premeny a hormonálnym hospodárením."

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa športové aktivity uvádzajú ako jeden z hlavných faktorov prevencie osteoporózy, je dôležité ako a akému športu sa budete venovať.

Dôraz je na prevencii

Osteoporoóza je stále väčší strašiakom a postihuje čoraz vyššie percento populácie, odborníci varujú pred jej priam epidemickým nárastom, takže je dôležité v maximálnej možnej miere ochoreniu predchádzať. Prof. MUDr. Juraj Payer, CSc. vyzdvihol dôležitosť prevencie osteoporózy a osteoporotických zlomenín, ktorá je „možná, efektívna a lacnejšia ako liečba". Upozorňuje na dve fázy prevencie - primárnu a sekundárnu. Primárna sa orientuje na obdobie detstva a ranej dospelosti, čiže obdobia rastu kosti a je veľmi dôležité dbať na dostatočnú hmotnostnú záťaž kostí ako aj správnu výživu - najmä dostatočný prívod vápnika.

SkryťVypnúť reklamu

osteoporoza_03_mensia.jpgMUDr. Payer zdôraznil, že pitie mlieka a konzumácia mliečnych výrobkov je dôležitou súčasťou prevencie a netreba ju zanedbávať ani vo vyššom veku. Ako ďalej uviedol, sekundárna prevencia sa orientuje na „obdobie dospelosti a zvlášť u žien na obdobie menopauzy. Jej cieľom je obmedziť stratu kostnej hmoty." Opäť kladie dôraz na dostatočný a vhodný pohyb a správnu výživu. V súvislosti s osteoporózou a hormonálnou substitučnou liečbou, ktorú ženy v menopauze nezriedka podstupujú, uviedol, že „hormonálna substitučná liečba vzhľadom na potenciálne riziká - kardiovaskulárne, cerebrovaskulárne ochorenia, ako i riziko rakoviny prsníka dnes nie je odporúčaná na prevenciu osteoporózy, hoci z kostného pohľadu túto výhodu nesporne má."

Človeče, hýb sa!

Možno ste sa už stretli s výrazom „homo saedens" - označením, za ktorým sa skrýva smutné, ale najmä znepokojujúce konštatovanie. Je to novo vzniknutý prívlastok pre moderného človeka, ktorý sa vzďaľuje svojej prirodzenosti. Pohyb, ktorý je nám vlastný, prirodzený a nevyhnutný pre naše zdravie, je stále v menšej miere súčasťou nášho každodenného života. A pritom človeku geneticky daná potreba pohybu sa od čias neolitu nezmenila, zmenili sa však podmienky, ktoré nám ponúkajú čoraz viac fyzického pohodlia na úkor zdravia.

SkryťVypnúť reklamu

Význam pohybu v súvislosti s osteoporózou takisto podčiarkuje aj MUDr. Pavel Malovič, avšak upozorňuje aj na druhú stránku veci. Aby fyzické športové aktivity boli účinné, je dôležité vykonávať ich aj správnym spôsobom. „Športovanie je veľmi dobrým preventívnym faktorom pri zabraňovaní vzniku osteoporózy - pokiaľ je vykonávané tak, ako má byť. Pohyb má totiž za určitých predpokladov bezprostredný pozitívny vzťah k dynamike premeny kostí, a to nielen v procese ich prestavby, ale aj v ich posilňovaní - zvýšeným ukladaním minerálov. Predpokladom a podmienkou dobrého vplyvu športu je však harmonický pomer medzi statickou a dynamickou (pohybovou) formou záťaže. Fyzické zaťaženie sa, pokiaľ je dlhodobejšie, predpokladá skôr v submaximálnej intenzite a nie v preexponovanej maximálnej, jednostrannej alebo nedostatočnej. To platí pre veľké - dlhé „rúrovité" kosti (napr. stehenná), ktoré nesú najväčšiu záťaž, ale tiež pre kosti hoci minimálne zaťažované. Cielená a zodpovedajúca pohybová aktivita „zahusťuje" kostnú hmotu, zlepšuje jej minerálne zloženie, pôsobí na jej architektoniku a spevňuje kostné kôrové vrstvy. Tým sa zvyšuje odolnosť kostí proti vonkajšiemu násiliu (pády, údery)."

SkryťVypnúť reklamu

S paličkou môžete vykročiť za zdravím

K najprirodzenejším pohybom, ktoré človek vykonáva, patrí chôdza - jej význam často zvykneme podceňovať, alebo si ho dostatočne neuvedomujeme. Pritom svižná, 10 - 15-minútová prechádzka, pri ktorej sa vám zvýši tep, má pre organizmus blahodarné účinky. Priaznivo pôsobí na metabolizmus, trávenie, kardiovaskulárny systém, posilňuje dýchacie svalstvo a má priaznivý vplyv aj na kvalitu spánku. Navyše pre ľudí s ochoreniami kĺbov či nadváhou je popri plávaní najvhodnejšou formou fyzickej aktivity - nezaťažuje totiž kĺbové spojenia.

Jesenné a zimné obdobie prináša síce určité obmedzenia, pokiaľ ide o exteriérové fyzické aktivity, avšak napríklad čoraz populárnejší tzv. nordic walking - chôdza, pri ktorej si chodec pomáha špeciálnymi palicami, je pohybovou činnosťou, ktorá, ak sa správne vykonáva, je veľmi vhodná a účinná pre všetky vekové kategórie. Aj MUDr. Malovič poukazuje na nesporné výhody tohto športu, opäť však treba zdôrazniť, že dôležitá je správna technika. „Účinnosť chôdze s palicami z hľadiska fyzického tréningu je o 40 až 50 percent vyššia ako pri normálnej chôdzi. Zapája sa takmer 90 percent podstatných telesných svalov. Kráčajúci má vďaka lepšej stabilite a istote pocit bezpečia, čo je výrazná výhoda pre ľudí najmä staršej generácie a seniorov, ktorí majú často väčšie či menšie problémy s rovnováhou, stabilitou a koordináciou - „motá sa im hlava". Preťažovanie nosných kĺbov (kolená, bedrá) je o 30 percent nižšie, preto je severská chôdza dobre tolerovaná pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice aj kĺbových spojení typu artrózy. Je jednou z najvhodnejších pohybových aktivít pri osteoporóze. Na dosiahnutie predpokladaných pozitívnych účinkov tohto druhu chôdze je potrebné poznať správnu techniku. Nie je komplikovaná, ale bez jej znalosti by mohlo mať používanie palíc minimálny a v určitých prípadoch aj negatívny efekt. Osvojenie si techniky netrvá dlho, je zábavné a motivačné a každý veľmi rýchlo napreduje," uviedol MUDr. Malovič pre Cardio magazín.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodne urobíte veľa pre prevenciu osteoporózy a pre zdravie vôbec, ak do svojho denného režimu zaradíte dostatočné množstvo správne zvolenej a vykonávanej fyzickej aktivity, budete sa vyhýbať rizikovým faktorom ako je fajčenie či nadmerné užívanie alkoholu, posvietite si na svoj jedálniček a vyrovnáte nedostatok vitamínov a minerálov v strave (najmä C, D, B6, B12 a K), zabezpečíte si optimálny príjem bielkovín a znížite prísun kuchynskej soli. Dôležitý je, samozrejme, zvýšený príjem vápnika, ktorého najprirodzenejším zdrojom je mlieko a mliečne výrobky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 383
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 069
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 077
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 860
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 117
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 916
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 617
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu