SME

Zelenina – pastva pre oči aj jazyk

Pri pestovaní zeleniny a byliniek na balkóne, lodžii či terase môžeme pozorovať meniace sa rastlinky, ich rast, fázy kvitnutia a dozrievania plodov, balkón sa počas celej sezóny neustále mení a stále je príťažlivý.


Cukina „Gold Rush“




Snímky: Z knihy Balkónová zelenina (IKAR)



Kvety artičokov, cukiny, cukrového hrášku, šarlátovej fazule, žlté hviezdy tekvice sa vyrovnajú najvýraznejším letničkám v záhone. Dozreté viacfarebné ozdobné tekvice, miniatúrne čerešňové paradajky, žlté slivkové rajčiny, malé feferónky, papriky žltých, fialových, jasných zelených odtieňov, strakaté plody ľuľka vyzerajú ako netradičné výtvarné artefakty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V kompozícii zeleniny zaujmú kreácie listových šalátov vo farebných tónoch od jasnozelenej cez hnedú a fialovú a s rôznym tvarom listov. Horizontálna zostava je praktická v menších priestoroch. Veľmi pôsobivá je kombinácia vyšších druhov ako kukurica, spevnené rajčiny spolu s popínavými uhorkami, melónmi a tekvicami na opore so stredne rastúcimi druhmi a s prevísajúcimi rastlinami.

SkryťVypnúť reklamu

Na oživenie môžeme pridať k zelenine niektoré druhy letničiek. Bylinky bežne používané v kuchyni spestria farebnú harmóniu a celý balkón výrazne prevoňajú. Spríjemníme tým posedenie podvečer v takomto zákutí aj susedom.

Pestovanie

Rastliny pestujeme buď v jednotlivých kvetináčoch, ktoré usporiadame podľa tvaru rastliny, alebo v hrantíkoch a väčších miskovitých nádobách viacero druhov spolu. Praktickým a pekným riešením sú drevené vedierka a škopky, staré keramické hrnce a pekáče. Prírodné materiály redukujú teplotné extrémy a harmonizujú s rastlinami.

Najčastejšie používame klasické keramické väčšie kvetináče s objemom od 5 do 15 litrov. Plastové nádoby sú lacné a trvanlivé, lepšie je vybrať si svetlejšie odtiene, tie sa menej prehrievajú. Nádoby by mali mať zabezpečený odtok prebytočnej vody a zároveň musíme vyriešiť problém s ňou, aby sme neznepríjemňovali život susedom pod nami.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšia orientácia balkóna je na juhovýchod alebo juhozápad. Mnohým rastlinám, napríklad šalátom, neprispieva intenzívne priame osvetlenie, rajčinám vyhovuje. Aj nadmerné prehriatie môže mnohým druhom zeleniny uškodiť. Preto je dobré, aby mali zabezpečené nielen tienenie, ale aj dostatok prúdiaceho vzduchu.

Tipy

Vo väčších nádobách pestujeme artičoky (výška 100-120 cm), machovku peruánsku (100-150), vo vedre, ale aj v hrantíku a kvetináčoch môžeme pestovať cukinu (50-60) a baklažán (50-100), kukuricu (100-180), šaláty (10-30), špenát (10-20), tekvicu (150-180), uhorky (50-200), fazule (150-200), hrach (80-100), mangold (60-80), melón (50-200), papriku (40-100), ružičkový kel (80-100).

Do zavesených nádob sú vhodné prevísajúce druhy fazule, hrachu, melónov, pepina (50-100), špenátu Neuseeländer (20-30) aj niektoré rajčiny, keď ich nemáme upevnené k opore (25-150). Menšie druhy zeleniny ako kaleráb (30-40), reyďkovka (10-20), romanesco (40-60), šaláty môžeme sadiť do kvetináčov. Samozrejme, porastú aj vo väčších nádobách spolu s väčšími susedmi, ak im zabezpečíme vhodné podmienky na svetlo, dostatok vzduchu a živín.

SkryťVypnúť reklamu

Letničky sa sadia teraz

Na oživenie zeleninového balkóna môžeme použiť aj jednoročné letničky, ktoré sadíme od marca do polovice mája. Kvitnú a dozrievajú od júna do septembra, potom ich postupne odstraňujeme. Letničky bývajú vysoké od 10 do zväčša 30 centimetrov, nenarušia nám kompozíciu zo zeleniny.

Aksamietnica zaujme žltými, oranžovými až do hneda sfarbenými kvetmi, klinček bielymi, ružovými až červenými a fialovými voňavými kvetmi, šalvia s bielymi a modrými kvetmi nádherne jemne vonia, šalvia ohnivá zaujme červeným kvetom. Tieto druhy rastú rovno, do kompozície pristanú aj prevísajúce druhy krátkochĺpok iberolistý kvitnúci bielymi, ružovými, fialovými až modrými kvetmi, v podobných farbách kvitnúca lobelka, kontrastná je sanvitália políhavá so žltými a oranžovými kvetmi.

SkryťVypnúť reklamu

Bylinky stále poruke

Bylinky sa vyplatí pestovať aj v bežných kvetinových kompozíciách na balkónoch, krásne voňajú a sú vždy poruke čerstvé v kuchyni. Vysievame ich zväčša v apríli až začiatkom mája, iba rozmarín môžeme pripraviť už od januára. Zbierame ich priebežne od júna do septembra až októbra, bazalku do augusta. Bazalka (15-30 cm vysoká) zaujme zelenými a červenými listami, často kučeravými rozličnej veľkosti, je vhodná ako prevísajúca rastlina. Žeruchu (5-10) pestujeme v lete vonku, v zime sa jej bude dariť aj na parapete na okne, ako príjemne dochucujúcu bylinku. Kôpor (40-60) má okrem známej vône a výraznej chute jemné perovité listy a žlté kvietky.

Borák (40-80) zaujme na balkóne modrým kvetom, priťahuje včely, petržlen v druhom roku kvitne malými okolíkmi a môže sa pestovať aj pre skučeravené listy. Saturejka (40-80) je citlivá na neskorý mráz, je výrazne aromatická s intenzívnou vôňou.

SkryťVypnúť reklamu

Medovka (40-50) s príjemnou citrónovou vôňou a pažítka (30-40) milujúca skôr tieň a kvitnúca v druhom roku sú viacročné byliny. Podobne aj rozmarín (20-50), ktorý časom drevnatie do malého kríka a je citlivý na mráz.

Zeleninu vysádzame podľa bežných vegetačných termínov. O rastliny na balkóne sa musíme starať rovnako ako v záhrade. Pravidelné primerané zalievanie a hnojenie sú rovnakou podmienkou radosti z pekného balkóna aj úrody, ako ochrana proti škodcom. Preto treba podľa vegetačných termínov a potreby používať aj postreky proti škodcom, či už hmyzu, alebo rozličným plesniam.

Šaláty, papriky, rajčiny, uhorky a väčšinu ostatných odrôd zbierame priebežne. Tým zachováme stále čerstvý pohľad na našu minizáhradku a spestríme si jedálniček. (ľš)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 368
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 139
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 228
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 562
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 146
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 265
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 128
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu