BRATISLAVA. ČTK to potvrdili ministerstvo zdravotníctva aj nemocnica. Žena možno nezomrela priamo na chrípkový vírus, ale zlyhanie srdca. Pandemickú chrípku, ktorá si len v Európe vyžiadala stovky obetí, testy potvrdili zatiaľ u 200 Slovákov. Skutočný počet chorých môže byť vyšší.
"Ženu prijali s viacerými vážnymi ochoreniami, najpravdepodobnejšou príčinou smrti bolo zlyhanie srdca," povedala ČTK hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Poznamenala, že presnú príčinu smrti sa zatiaľ definitívne nepodarilo zistiť, určí ju až pitva.
Bratislavčanku podľa hovorkyne bratislavskej fakultnej nemocnice Rút Geržovej prijali v stredu. "Ženu sme prijali vo veľmi zlom, predšokovom stave, kolabovala," doplnila. K pravdepodobnej príčine smrti sa Geržová odmietla vyjadriť.
Médiá pred dvoma dňami priniesli informáciu o prvom úmrtí na takzvanú prasaciu chrípku na Slovensku, ministerstvo zdravotníctva to však následne vyvrátilo. Testy totiž u ročného chlapca, ktorý zomrel v Bratislave, nepotvrdili výskyt vírusu A (H1N1).
Vírus pandemickej chrípky si väčšina Slovákov priniesla zo zahraničia, často napríklad z USA. V Európe sa vírusom novej chrípky nakazili tisícky ľudí a stovky mu podľahli. Prvé úmrtia hlásili aj susedné Česko, Rakúsko a Maďarsko.
Epidémia chrípky vypukla pred niekoľkými dňami na Ukrajine, kde si vyžiadala zhruba stovku obetí. Väčšina obetí však trpela vírusom sezónnej chrípky. Slovensko očakáva nárast prípadov začiatkom decembra, počet chorých na bežnú i novú chrípku by mal kulminovať na prelome januára a februára budúceho roka.
Epidémiu nevyhlasujú podľa počtu chorých
Existujú štyri druhy epidémií, ktoré hygienici vyhlasujú podľa toho, ako na danom území rastie chorobnosť v závislosti od času.
Na Ukrajine zúri chrípka, Slovensko malo zatiaľ okolo dvesto nakazených novou chrípkou, v Bratislave zomrela žena s jej vírusom. Na Slovensku však zatiaľ epidémia nie je, ubezpečil o tom aj minister zdravotníctva Richard Raši. Ako sa pre agentúru SITA vyjadrila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková, to, kedy vzniká epidémia, sa nedá vyjadriť počtom ochorení. Existujú štyri druhy epidémií – lokálna, okresná, krajská a celoštátna.
Lokálnu epidémiu vyhlásia hygienici vtedy, keď dvojnásobne vzrastie počet chorých v meste alebo obci v priebehu dvoch po sebe idúcich týždňov, alebo ak sú epidémie v kolektívoch, ktoré navštevuje viac ako polovica obyvateľov mesta či obce. Okresnú vyhlásia, ak je rovnaký nárast chorých v rámci okresu, alebo ak sú lokálne epidémie na území, kde žije viac ako polovica populácie okresu. Ďalšie majú rovnaké charakteristiky, len sa zakaždým týkajú väčšieho územia.
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila šiesty, najvyšší pandemický stupeň 11. júna. Túto fázu charakterizujú epidémie roztrúsené v komunitách v najmenej jednej krajine iného regiónu okrem počiatočného vypuknutia epidémií v Severnej Amerike – v Mexiku a USA. „Vyhlásenie zvýšeného stupňa pandémie sa nezakladalo na vážnosti ochorenia spôsobeného novým vírusom chrípky, ale na základe počtu nových prípadov hlásených vo svete. Pandémia má momentálne miernu formu,“ píše sa na stránke www.uvzsr.sk.
Naďalej zostávajú v platnosti opatrenia v súlade s Pandemickým plánom, ktorý prijala Pandemická komisia vlády SR 2. júna pre fázu 5. Okrem všeobecných opatrení zabezpečili aj sledovanie chorobnosti a nonstop pohotovostné služby hygienikov. Lekári majú chorých aktívne vyhľadávať zisťovaním cestovateľskej a epidemiologickej anamnézy. Je zabezpečené týždenné hlásenie chrípky, chrípke podobných ochorení a akútnych respiračných ochorení, ako aj hlásenie z pohotovostných lekárskych služieb, infekčných a detských oddelení jednotlivých nemocníc počas víkendu.
Venuje sa pozornosť zvýšenej návštevnosti pohotovostných lekárskych služieb, ochoreniam s neobvykle ťažkým priebehom respiračných ochorení a ochoreniam u osôb prichádzajúcim zo zahraničia. Je zabezpečené okamžité hlásenie z pohotovostných lekárskych služieb, infekčných a detských oddelení jednotlivých.
Monitoruje sa spotreba liekov proti nádche, kašľu a prechladnutiu prostredníctvom lekární. V spolupráci s riaditeľmi škôl sa monitoru je absencia v školských a predškolských zariadeniach. V spolupráci s nemocnicami sa sleduje a hlási počet hospitalizovaných s ochorením na respiračné a chrípkové ochorenia s ťažkými priebehmi, ochorením zodpovedajúcom definícii ochorenia vyvolaného vírusom novej chrípky A (H1N1). Zabezpečili tiež informovanosť osôb prichádzajúcich z krajín výskytu a odchádzajúcich do nich o príznakoch ochorenia vrátane pokynov, ako sa zachovať v prípade ich objavenia.
sita